Krize není důvod k tomu dělat si těžkou hlavu. Krize je ideální příležitost, aby se ti úspěšní prosadili. S touto zásadou podniká v posledních měsících neratovická stavební firma Kasten. A daří se jí. Svědčí o tom první místo ve v úterý vyhodnocené soutěži Firma roku Středočeského kraje 2010, které tato společnost s přehledem získala.

„Všichni finalisté byli výborně připraveni, ale rozhodování o prvním místě bylo jednoznačné,“ řekl Deníku jménem poroty Libor Přerost ze Škody Auto. Za organizátory jeho slova potvrdil i Zdeněk Strnad. Na celkové umístění má podle jeho slov jak pořadí stanovené porotci, tak finanční scoring a rating připravený hospodářskou komorou. A společnost Kasten byla jednoznačně nejlepší podle obou hodnotících kritérií.

Jako na horách

Úspěch se podle majitele firmy Aleše Kocourka začal rodit už v roce v roce 1991, kdy se budoucí podnikatel vrátil z vojny do jiných společenských poměrů, než ze kterých narukoval. Vrátit se do podniku, kde pracoval před vojnou, ho nelákalo. A tak spojil obživu s tím, co ho bavilo. Jako horolezec začal nabízet práci ve výškách.

„Kupodivu se ukázalo, že to nebyla špatná volba,“ vzpomíná dnes. Určitě to prý je i tím, že dobrý horolezec je zvyklý na perfektní výkon. „Jde o život. Což svým způsobem platí i o podnikání: když se člověk musí spoléhat sám na sebe a na partu, která s ním leze nebo podniká, nic jiného mu ani nezbývá,“ usmívá se. Mezníkem v jeho podnikání se stalo vítězství ve výběrovém řízení na výstavbu sítě základových stanic jednoho z mobilních operátorů. Dnes firma pojmenovaná podle jednoho z horských vrcholů v Rakousku rekonstruuje staré a staví nové rodinné domy. Zaměstnává přes osmdesát zaměstnanců a dosahuje obratu téměř 300 milionů korun.

Zatímco o prvenství v kategorii Firma roku 2010 nebyly ve středočeském kole pochyby, o druhou a třetí příčku se rozhořel skutečný boj. „Měli jsme shodu a museli jsme hlasovat,“ prozradil Strnad s tím, že výsledkem se stalo druhé místo pro společnost HIZ CZ – Poděbradská papírna, která obhájila loňský úspěch, a třetí příčku získala únětická firma Biopreparáty, jež se věnuje výzkumu a výrobě biologických prostředků k ochraně rostlin.

V jejím případě porotu zaujalo, že má odběratele až v Latinské Americe. Naopak poděbradští papíráři uspěli mimo jiné díky zájmu o své okolí. Zaměstnávají sedmdesát procent pracovníků se zdravotním postižením, zbytkový papír firma předává okolním školkám ke kreslení – a nejnověji přeměňuje odpadní papír na peletky a vytápí s nimi budovy.

Rodina a koníček

Prvenství v soutěži Živnostník roku Středočeského kraje 2010 získal provozovatel biopekárny v Oříkově u Sedlčan Jan Zeman. Porota ocenila, že firma, jež se z původní trojice rodinných příslušníků rozrostla na 13 zaměstnanců, získala nejen řadu ocenění za kvalitu, ale dokázala své zboží v silně konkurenčním prostředí prosadit i do obchodních řetězců. A nejen to. Porotce oslovily i webové stránky Zemanovy pekárny.

„Neustále tam problikává soustavně narůstající dluh České republiky, což ukazuje, že obzor vedení firmy nekončí ve vlastní provozovně,“ připomněl další z porotců, Daniel Havlík z Hospodářské komory ČR. Porota u Jana Zemana ocenila i péči o zaměstnance. „Na malého živnostníka je neobvyklé, aby jim poskytoval stravenky, přispíval na penzijní pojištění či stavební spoření,“ zdůraznil za organizátory Michal Kaderka.

Druhá příčka v kategorii Živnostník roku 2010 náleží ve středních Čechách Karlu Niklovi z Kolína, specialistovi na chov a lov kaprů a výrobu kapřích nástrah pro rybáře. Podle poroty nelze přehlédnout, že se mu povoláním stal velký koníček. Třetí místo získala provozovatelka penzionu pro kočky v Trubské Věra Pavlíková, která bodovala již v loňské soutěži. To však bylo v rámci Prahy. Po změně sídla firmy oslovil její podnikatelský záměr i středočeskou porotu.

Silná konkurence

Prestižní podnikatelská ocenění jsou o to cennější, že byla získána ve velké konkurenci. Živnostníků se přihlásilo 150, větších společností 182.

Rebela doplnila Odpovědná firma

Doprovodnou akci vyhlašování výsledků soutěží pro drobné a střední podnikatele je tradičně vyhlašování Byznys rebela Středočeského kraje. Posláním této ceny je upozornit na firmu, která posouvá pravidla ve prospěch zákazníků, jimž má odvahu nabídnout něco navíc. Letos tento titul získala rodinná biopekárna Jana Zemana.

Vůbec poprvé byla v letošním roce vyhlášena také Odpovědná firma roku Středočeského kraje. Titul v nové kategorii, jejímž cílem je ocenit firmu, která při svém podnikání nejvíce zohledňuje dopady na životní prostředí a zároveň podporuje společensky odpovědné aktivity, obdržela společnost HIT CZ – Poděbradská papírna.