Jaká přesně, se teprve ukáže: o rozsahu prací (a tudíž i o jejich ceně) je s předstihem těžké hovořit. Ví se, že existuje problém, který je třeba vyřešit – zatím ale není jasné, jaký. To se ukáže až po nahlédnutí do nitra fontány, z níž voda prosakuje tam, kde by neměla. I když dílo, někdy označované také jako „starostova vana“, funguje, naznačuje to poruchu: ze zatím neznámé příčiny je asi zaplavená technologie. A rezavá skvrna napovídá, že nějaká část zařízení zřejmě koroduje.

Cestu musí uvolnit kameníci

Co se přihodilo, bude podle sdělení starosty Jana Konvalinky (ANO) jasné až poté, co se podaří nahlédnout dovnitř. Před vlastní prohlídkou technologie, která umožní zjistit rozsah poškození, nejprve musí nastoupit kameníci: odkryjí část stupňů, jež fontánu obklopují. Půjde o dvě patra schodů, upřesnil 1. místostarosta Vladimír Karpíšek (ANO). S tím, že by bylo třeba sejmout dominantní žulovou kouli o průměru dva a čtvrt metru, jejíž usazování si v roce 2012 vyžádalo značné úsilí, se nepočítá.

Základy pro kašnu.
Fontána s koulí na náměstí bude českým unikátem

Provoz fontány město vzhledem k příznivému počasí letos zachovalo déle, než bývá obvyklé. Místostarosta Miroslav Peterka (ODS) uvedl, že oprava začne hned, jakmile nepoteče voda. Z jeho slov plyne, že nelze otálet: bez vody se totiž kašna stává lákadlem pro sprejery.

Vodní efekty se světly a hudbou

Rozměrná kamenná fontána s mělkým bazénkem má elipsovitý půdorys. Dominuje jí osmnáctitunová žulová koule, po níž stéká voda. Do Příbrami, srdce regionu známého vedle někdejší hornické činnosti také těžbou kamene, byla dovezena až z Čínské lidové republiky. Součástí díla je také 12 trysek umožňujících nepravidelné výstřiky vody (nejsou však v provozu neustále) a 12 LED světel pro noční podsvícení. Nechybí ani reproduktory umožňující připojit ještě hudební zážitky. Naposledy se z fontány ozývaly písně Karla Gotta po zpěvákově úmrtí na počátku října 2019.

Zdroj: Milan Holakovský

Vybudování fontány, zamýšlené jako nový šperk zdobící zrekonstruované náměstí, přišlo v roce 2012 na bezmála osm milionů korun. Samotná koule, již tehdejší starosta Josef Řihák (ČSSD) označil za republikový unikát, když větší a těžší zřejmě nikdo nemá, stála podle jeho slov 900 tisíc korun. Až z Číny byla přivezena proto, že kus žuly v požadované velikosti nebyl u u nás k sehnání. Materiál by se dal koupit v Německu nebo ve Francii, ale podstatně dráž. Ještě před zprovozněním fontány se koule stala předmětem žertu, když na ni kdosi nalepil označení „Starosta ve vaně“.

Dobříšská radnice.
Oprava hřiště a sportovní vybavení. Stovky lidí vybíraly z navrhovaných projektů

Cedule, patrně nepředstavující jen legraci, ale i reakci na tehdejší debaty o tom, zda výdaje byly účelně vynaloženými penězi, záhy zmizela – nicméně v paměti zůstala dodnes. Tehdejší starosta Řihák investici hájil; s očekáváním, že fontána s barevnými světly a muzikou opravené náměstí oživí. Mimochodem: jeho rekonstrukce zahrnující nejen úpravu povrchů a chodníky, ale i vybudování nového vodovodu, kanalizace i veřejného osvětlení, tenkrát přišla na necelých 44 milionů korun. I včetně opravy staré kašny v blízkosti fary.