„Zaznamenali jsme ohlasy, že děti, které nejsou nikde registrované, to znamená, že nehrají závodně, neměly příliš možností jít někam sportovat. I kdyby si to chtěly jít jenom zkusit, tak by to bylo složité,“ řekl Petr Větrovský, marketingový ředitel 1.FK Příbram, který stál u zrodu Šance pro každého.

Na hřiště s trenérem a ligovým hráčem

„Projekt byl od počátku určený pro děti od šesti do patnácti let, které by mohly přibližně jednou za čtrnáct dní trénovat zdarma na našem hřišti s kvalifikovaným trenérem a ligovým hráčem,“ přiblížil Petr Větrovský.

O letních prázdninách se fotbalové tréninky konají každý pátek ve 14 hodin na hřišti u Litavky. Průměrně přijde okolo dvanácti zájemců.

Fotbalem proti kriminalitě

Projekt Šance pro každého funguje ve spolupráci s příbramskou městskou policií, která ho zahrnula do městského programu prevence kriminality. Manažer programu Milan Fára se osobně některých setkání s dětmi zúčastňuje a probírá s nimi různá důležitá témata týkající se bezpečnostní situace ve městě i okolí.

Volný čas pod dohledem

„Tento projekt, který nabízí příbramským dětem smysluplné využití volného času pod odborným dohledem s možností začít následně trvale aktivně sportovat, je aktuální právě v době letních prázdnin, kdy nefungují školní a zájmové kroužky,“ komentoval pokračování projektu starosta města Josef Řihák.

Mezi dětmi může být talent

Podle Petra Větrovského z 1. FK Příbram je Šance pro každého opravdovou šancí začít vážně s fotbalem. Jak už se jednou stalo, trenéři si mohou na hřišti vyhlédnout některého šikovného malého fotbalistu a nabídnout mu možnost hrát závodně.

„Nyní spolupracujeme i s dětským domovem Pepa, protože tam mohou mít děti problémy najít si třeba kamarády ve městě a tohle by jim mohlo pomoci,“ naznačil Větrovský.

Dalším fotbalovým projektem proti kriminalitě je Fotbal proti zločinu. Prvoligoví fotbalisté se společně se zástupci příbramské městské policie setkávají se školáky a diskutují s nimi o různých problémech, se kterými se mladí lidé mohou setkat.

„Fotbal proti zločinu bude pokračovat i v dalším školním roce. Hodně mě překvapil zájem, byla za námi například už i škola z Prahy,“ konstatoval Petr Větrovský. „Někteří novináři se nám v počátcích tohoto projektu smáli. Přišlo jim absurdní, aby zrovna náš fotbalový klub bojoval proti kriminalitě, ale velký zájem je asi tou největší odměnou. Chtěli bychom se zaměřit i na střední školy,“ doplnil Petr Větrovský.

Prázdniny v písku

Fotbalem jako prevencí proti kriminalitě bojuje také SK Spartak Příbram, který uspořádal zatím první ze tří plánovaných turnajů v plážovém fotbale pro děti ve věku deseti do osmnácti let.

Prázdniny v písku, jak se turnaje jmenují, svádějí dohromady fotbalové týmy složené jak z registrovaných, tak i z neregistrovaných hráčů, které čekají hodnotné odměny. Další pokračování bezplatného turnaje se uskuteční 12. a 26. srpna.