Vzpomínkové akce s pokládáním stolpersteinů na Mírovém náměstí nedaleko samotné radnice se v účastnilo několik desítek lidí včetně žáků dobříšské základní školy Trnka. Vzácným hostem byla Hanna Arie-Gaifman, vnučka Růženy Fleischmannové, kterou nacisti v roce 1944 zavraždili v Osvětimi. Do Dobříše speciálně přiletěla ze Spojených států amerických a před samotným položením kamenů zavzpomínala na osud své rodiny, ze které vyzdvihla hlavně život své babičky.

Starosta města Pavel Svoboda poté do dlažby vsadil celkem pět stolpersteinů. Tři se jmény členů rodiny Fleischmannových u domu číslo popisné 41 a dva byly vloženy do chodníku před domem číslo popisné 39, kde žila rodina Popperových.

S nápadem, aby se město do projektu zapojilo, přišla pamětnice, signatářka Charty 77 a obyvatelka Dobříše Zora Rysová. Byla to právě ona, kdo vypracoval jmenný seznam všech dobříšských Židů, kteří byli v září a říjnu roku 1942 odvedeni do transportů. Povedlo se jí také zmapovat místa, kde odvedené židovské rodiny bydlely.

Říjnovým setkáním provedla účastníky bývalá radní města Jitka Urbanová, která projekt v Dobříši zaštítila, a mimo jiné uvedla, že určitě chtějí v této aktivitě pokračovat. „Chceme i nadále připomínat obyvatele, kteří ze dne na den náhle z našeho města zmizeli a většinou nikde nemají ani označený vlastní hrob,“ uvedla Urbanová.

Takzvané stolpersteiny jsou dlažební kostky s mosazným povrchem umisťované do chodníku před domy, kde žily oběti holocaustu. Projekt vznikl v Německu v roce 1992 a záhy se přenesl do všech evropských zemí. V Dobříši byly první kameny zmizelých položeny v prosinci loňského roku.