Hlavně díky povedenému počasí působivý areál Velkého rybníku hostil velmi zdařilé oslavy svátku dětí. Celý prostor se od 14 hodin hemžil dovádějícími ratolesti a v 15 hodin nastal velký okamžik, kdy proběhl slavnostní ceremoniál otevření nového parkourového hřiště.

Úvodního slova se jako host ujal Jakub Dohnal, který se na české parkourové scéně pohybuje již 16 let. Dohnal byl v Česku vůbec mezi prvními, kteří se tomuto sportu začali věnovat a díky nimž se parkour u nás začal stávat stále populárnější.

Po něm promluvil starosta Příbrami Jan Konvalinka, který poděkoval všem zúčastněním, jenž se zasloužili, že má nyní Příbram jedno z největších parkurových hřišť v republice.

„Cesta k tomuto hřišti byla trošku delší, kdy první slova o této možnosti padla už v roce 2019. Měli jsme setkání s mládeží, která nám předala své představy a poznatky. První kolo výběrového řízení nedopadlo dobře, a až letos v únoru se podařilo vybrat dodavatele, kterým byla firma ONYX wood. Té se povedlo hřiště postavit během deseti dnů,“ řekl mimo jiné starosta.

Na věku nezáleží

Příbramské parkourové hřiště je certifikované pro děti, takže není limitované věkem či nutnou velikostí postavy. Pod překážkami je umístěn speciální protiskluzový pryžový povrch, který navíc efektně tlumí dopad. „Toto hřiště se může pyšnit novým designem, který nejdete pouze v Praze na Zličíně. Jde o hřiště typu Dash Parkour, které je vyvinuto s parkouristy a finskou parkourovou asociací, a to díky tomu, že v Čechách a na Slovensku zastupujeme finského výrobce Lappset,“ uvedl zástupce společnosti ONYX wood František Bican.

Místo klasického stříhání pásky proběhlo otevření hřiště poněkud netradičně. Protože je parkour především o dynamické překonávání překážek za použití skoků, tak Jan Konvalinka a radní Renáta Vesecká, která taktéž měla na uskutečnění projektu velkou zásluhu, hřiště otevřeli svými přeskoky přes vybranou překážku. Poté následovala exhibice v podání parkouristů v čele s Jakubem Dohnalem. Ti posléze připravili pro děti workshop, při němž se společně učili základní pohyby a přeskoky.

Město za nové parkourové hřiště zaplatilo 2,39 milionů korun včetně DPH.