Máte čich na to, kdy vyletět, abyste se vrátil se skvělým snímkem, nebo je to spíš náhoda, kdy paragliding spojíte i s focením?
Už to není náhoda. Abych našel něco nového či zajímavého, tak to vyžaduje přípravu, do které spadá jak trénink, studování aktuálních předpisů, tak hlavně sledování počasí. Potřebuji jasno, sluníčko, pokud možno bezvětří nebo slabý vítr.

Na vašich snímcích se často vyskytuje kontrast mlhy a slunečního svitu. Stává se, že se vám počasí pro váš záměr nepodaří odhadnout a vrátíte se s nepořízenou?
Mlha nemusí být vždy, když si jí vymyslím, nebo když mám pocit, že by měla být. Ale jsou místa, kde je její výskyt téměř stoprocentní. To je právě Povltaví. Nejdu ale vždy po mlhách. Zajímavá jsou i geologická vrásnění, hřebeny hor či stromy, potoky.

Vy se ale příliš nezaměřujete na běžné scenérie z ptačího pohledu. Vaše fotografie jsou spíše minimalistické. Je to právě díky tomu, že využíváte paraglide? Umožnilo by vám to i focení z letadla?
close Snímky Jiřího Jirouška zachycují z paraglidu nejen krajinu Příbramska. zoom_in Bez problému to jde i z letadla. Ale je zapotřebí dokonalá souhra s pilotem. Paraglide se pohybuje oproti letadlu pomaleji, což je pro mě výhodnější. Města a vesnice jsou stále na svém místě, ale pro pořízení nemístopisných snímků je nutné se pořádně zahledět.

Vyrážíte už s určitou představou, co na snímku chcete zachytit, nebo si řekne, že počasí je tenhle den na focení ideální, tak prostě letíte a ostatní necháte náhodě?
Vím, že třeba ten den poletím na Šumavu nebo do jižních Čech fotit rybníky. Není to tedy úplně naslepo.

Máte představu, jak by měla vypadat ideální nebeská?
Ideální nebeská není. Vždy se snažím, aby zahřála diváka či v něm vyvolala pocit odpovědnosti vůči krajině.

Vracíte se na místa, která jste už jednou fotil?
Ano, to je právě ideální. Vracím se například v různých ročních obdobích. Podruhé člověk navíc neřeší jen hrady, zámky atp., hledá jiné úhly pohledu, méně nápadné.

Máte s některou fotografií spojený i dramatický okamžik?
To jste mě zaskočila. Jsou to spíše ojedinělé chvíle, kdy padák vidím místo nad hlavou pod sebou. Jednou za pár let se díky turbulencím poštěstí.

Stalo se vám, že jste musel přistát nouzově? Upřednostnil jste někdy pořízení fotky nad doletem?
close Snímky Jiřího Jirouška zachycují z paraglidu nejen krajinu Příbramska. zoom_in Stane se, ale není to denní chléb. Technika se vyvíjí, je čím dál spolehlivější. V začátcích jsem měl i několik nouzových přistání za rok. Byla to ale většinou moje chyba. Například jsem pro nedostatek benzínu přistál na poli asi sedm kilometrů od místa, kde jsem původně chtěl, pak jsem to musel dojít pěšky. Pořídit fotku jsem chtěl víc než dolétnout.

Jakou nejdelší vzdálenost jste za fotkou urazil?
Pokud myslíte na paraglidu, bez toho, abych cestoval do jiné země, tak to byl před pár lety přelet České republiky. Letěl jsem s partou přátel v jednom dni asi 380 kilometrů do Hodonína. Ve vzduchu jsme byli přibližně devět hodin, dvakrát jsme mezitím tankovali u normálních benzínek. V cizině se mi povedlo fotit z paraglidu například velbloudy na Sahaře.

Bude to znít jako klišé, ale cítíte se někdy jako pták?
Jsou okamžiky, kdy se skutečně cítím jako pták. Občas vedle nich létáme. Většinou jsou to dravci. Snažíme se je napodobovat. Je to povznášející pocit.

Zabouchá vám srdce, když uděláte poslední krok a odrazíte se od země?
Odpoutání od země je ten šťastný okamžik. Celý start je náročný. Na zádech mám téměř padesátikilovou zátěž, tráva je vlhká, do toho je občas šílená zima… Od okamžiku, kdy začnu padák na louce rozbalovat, přes nastartování a zdvihnutí padáku nad hlavu, až po první chvíle s nohami ve vzduchu – to je čas, kdy mi srdce buší rychleji a adrenalin stoupá.

"Nemám rád vykřičené turistické destinace, obcházení turistických památek nebo opalování se u moře. Raději vyrazím na motorce do Rumunska či Albánie, snažím se zachytit běžnou atmosféru, lidi, vidět skutečný život."

Změnilo vám v něčem létání pohled na život?
Bezpochyby ano. Víc si například vážím naší krajiny.

Vaše snímky si oblíbili i přírodovědci…
close Jiří Jiroušek. zoom_in Zrovna jedny z mých posledních fotografií zachycující přírodu nedaleko Rožmitálu mají posloužit přírodovědcům ohledně ekologického zachování krajinného rázu a všeobecně k ochraně Brd. Se zoologem panem Fišerem, správou CHKO a Ochranou fauny ČR připravujeme výstavu ke Dni Země a odborné přednášky. Ty se budou věnovat i tomu, jak co nejvíce přírodu této oblasti chránit, aby se neztratilo kouzlo místa, kvůli kterému CHKO Brdy vzniklo.

Podobný vztah k nahodilosti a nepředvídatelnosti uplatňujete i při cestování. Dokonce nerad létáte a využíváte raději motorku. Není to trochu paradox oproti paraglidingu?
Nerad se přemísťuji letadlem, připadá mi to odtrhující. Vlezete v Praze do letadla, pár hodin strávíte v hučící troubě, nic pořádně nevidíte, pak vystoupíte v cílové destinaci. Stírá se pocit dálky, je to pro mě plošší.

Dá se říct, že pro vás je cíl spíše samotná cesta?
Já nemám cíl, že bych jel do Istanbulu, strávil pár dní v resortu a pak jel nazpátek. Cílem je právě ta cesta. S sebou si beru tištěné mapy a když není zbytí, tak se zeptám. Na motorce se dá zaparkovat kdekoliv, vykřiknete kam chcete a většinou někdo odpoví.

S jakým záměrem se vydáváte do světa?
Nemám rád vykřičené turistické destinace, obcházení turistických památek nebo opalování se u moře. Raději vyrazím na motorce do Rumunska či Albánie, snažím se zachytit běžnou atmosféru, lidi, vidět skutečný život.

 Motivace není nikdy dost. Další rozhovory s Příbramáky, kteří šli za svým snem, najdete zde.

close Snímky Jiřího Jirouška zachycují z paraglidu nejen krajinu Příbramska. zoom_in