VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Josef Fryš začal psát o osobnostech Příbramska

Příbram /ROZHOVOR DENÍKU/ – Vydat knihu s regionální tématikou není jednoduchá věc. O tom se už přesvědčil nejeden autor. Několik takových publikací, ale i knihu se světovou tématikou se podařilo napsat a docílit vydání Příbramákovi Josefu Fryšovi. Ten odpověděl na otázky Deníku.

3.1.2012
SDÍLEJ:

Učitel a spisovatel Josef Fryš z Příbrami.Foto: Robert Nusl

Vy patříte mezi známé příbramské spisovatele už kvůli tomu, že jste autorem hned několika publikací. Která byla vaše první?

První publikací byla kniha Pompeje s podtitulem Život ve stínu Vesuvu. Byla to kniha, která popisovala historii města, jeho zánik a každodenní život jeho obyvatel.

Tato kniha vznikala neobvykle dlouho. Proč?

Jednak nebylo původním záměrem vydání knihy, ale shromažďování informací o Pompejích. Na popud přátel jsem se pokoušel své zápisky vydat knižně. Chtěl jsem, aby v knize byly vyčerpávající informace o životě Pompejanů, nemohl jsem vynechat ani kapitolu týkající se náboženství, což se nesetkalo s pochopením nakladatelů před rokem 1989. Takže kniha mohla vyjít až pochopením tehdejšího ředitele Knihovny Jana Drdy Václava Chvála o jedenáct let později.

Následující kniha se už týká regionální historie. Co vás vedlo k tak velkému skoku od světové k regionální historii?

Byly to oslavy 150. výročí příbramské průmyslové školy, kde jsem se podílel na zpracování historických podkladů. Tím jsem se dostal k historii Příbrami.

Můžete stručně čtenářům představit onu publikaci o Příbrami?

Publikace porovnává obrazově a textově minulou a současnou Příbram. Na přípravě textu a vydání jsem spolupracoval se svým kolegou. Tato kniha, Příbram – přítomná minulost, se postupně setkala se zájmem čtenářů a už několik let není na trhu.

Vás ale bádání v příbramské historii inspirovalo k napsání dalších knih, ve kterých jste se zaměřil na osobnosti.

Inspirace byla podnícena popisem domů ve staré Příbrami a jejich obyvatel, mezi nimiž byla řada významných osobností. Druhým důvodem byl můj pocit, že město je macešské k osobnostem, se kterými se může pochlubit a které v Příbrami nemají ani pamětní desku.

O známých osobnostech z Příbramska jste vydal postupně dvě knihy. Ačkoliv jsou mezi nimi dva roky rozdíl ve vydání, na první pohled spolu mají dost společného. Jakým způsobem spolu knihy souvisí?


Obě dvě knihy popisují osudy významných osobností nejen významu regionálního, ale i republikového nebo dokonce světového. Knihy mají stejnou grafickou úpravu, ale každá z nich je samostatná.

Přesto obě knihy mají velmi podobný název. První kniha se jmenuje Dvanáct osudů dvou staletí a druhá Dvanáct osudů čtyř staletí. Mohl byste názvy čtenářům vysvětlit?

Dvanáct osudů je zřejmé: v každé knize je uvedeno dvanáct osobností. Podtitul napovídá časové rozpětí jejich života.

Knihy obsahují skutečně známá jména, ale už méně jsou známé jejich souvislosti s Příbramí. Můžete v krátkosti některá z nich zmínit?

Tak například Julius Zeyer často jezdil do Příbrami do Dlouhé ulice do rodiny své neteře Karly Heinrichové, se kterou jezdíval na výlety po okolí. Zásluhou Zeyera začal jezdit do Příbrami i další literární velikán Jaroslav Vrchlický, jehož babička pocházela z Příbrami. Zajímavé okolnosti se týkají i Mikoláše Alše. Je znám mimo jiné jako autor sgrafit na fasádách mnoha domů, ale méně známé je, že ta sgrafita vytvářel příbramský rodák Josef Bosáček. Aleš vytvořil pouze kartony s konturami a to vše, co na fasádách vidíme, je práce Bosáčkova, přestože je tam Alšův podpis.

V posledním titulu, který jste zatím napsal, jste rozvedl jednu z osobností z knihy Dvanáct osudů čtyř staletí. Koho se ta kniha týká?

Kniha je věnována osobnosti filmového scénáristy a režiséra Antonína Máši.

Proč jste zvolil z tak široké škály zrovna tuto osobnost?

Důvody byly tři. Jednak Máša pochází z nedaleké Višňové a v Příbrami studoval, za druhé je to opomíjená filmová osobnost z české nové filmové vlny „zlatých šedesátých“ a za třetí mě zaujal svým životním postojem. Kvůli svým filmům, většinou trezorovým, byl na dvacet let vyhozen z Barandova a přesto nezměnil své názory a nezpronevěřil se žádným normalizačním pafilmem.

Dá se říci, která vaše kniha je pro vás nejcennější?


Těžko říci. U obou Dvanácti osudů si vážím toho, že představují polozapomenuté nebo zapomenuté osobnosti Příbramska, případně neznámé skutečnosti o osobnostech známých. Co se týče monografie Antonína Máši, která vyšla pod názvem Antonín Máša – film, divadlo atd., té si vážím, že je to první publikace, která se souhrnně zabývá touto osobností. Dále proto, že se mi snad podařilo představit Mášu jako nezlomného člověka odolného všem nátlakům i lákavým svodům a nabídkám minulého režimu.

Stala se vám během přípravy knih nějaká zajímavá historka?

Ono by jich bylo více. Vyberu dvě. První se týká filmového scénáristy a režiséra Pavla Juráčka. Když jsem hledal jeho hrob v Příbrami, byl celý urnový háj zapadaný sněhem. Z neznámého důvodu jsem se zastavil u jednoho z náhrobků a rukou shrnul ze skleněné desky sníh. K mému překvapení se tam objevilo jméno Pavla Juráčka. Nevím, jestli to byla náhoda nebo osud. Něco podobného se mi stalo v Praze, kde jsem se byl podívat na dům, ve kterém žil a zemřel básník šedesátých let Václav Hrabě. Na zpáteční cestě mě napadlo podívat se na zvonek jednoho z nedalekých domů a k svému údivu jsem zjistil, že v onom domě bydlí jeho manželka. Také osud?

Kdyby měl někdo zájem o vaše knihy, kam by měl jít?

Pokud jde o Pompeje, domnívám se, že poslední výtisky jsou ještě k dostání v informačním centru Knihovny Jana Drdy v Příbrami. Tam je možné získat i obě knihy Dvanáct osudů. Monografie Antonína Máši je v běžné distribuci.

Autor: Robert Nusl

3.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 020 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol Učitelé druhého stupně - matemetika, fyzika, český jazyk, německý jazyk, dějepis, tělesná výchova. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 30760 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pozice:učitelé druhého stupně - matemetika, fyzika, český jazyk, německý jazyk, dějepis, tělesná výchova, Požadavky:, vysokoškolské vzdělání, mzákladní znalost práce na PC, Nástup: 1.8.2018 ( 1.9.2018 ), Mzda: 26 020,- až 30 760,- Kč ( podle délky praxe ) + osobní příplatek, Kontakt:Petřík Miloš PaedDr., tel.: 724116046, e-mail: petrik.mil@seznam.cz, Místo výkonu práce:Základní škola a Mateřská škola Nový Knín, náměstí Jiřího z Poděbrad č.p. 53, Nový Knín. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola nový knín, náměstí Jiřího z Poděbrad, č.p. 53, 262 03 Nový Knín. Informace: Miloš Petřík, +420 724 116 046.

Služby - Služby Hospodyně v domácnostech 15 000 Kč

Hospodyně v domácnostech Hospodyně v domácnostech. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: hospodyně v domácnostech, OC, Hledáme všestrannou pomocnici do domácnosti - profesionální úklid domácnosti včetně praní a žehlení prádla, nákup potravin, vaření. Požadujeme plynulou znalost anglického jazyka slovem i písmem kvůli komunikaci s rodiči a dětmi - rodilý mluvčí výhodou., Požadujeme ochotu bydlet v místě fyzického pracoviště, kde bude práce vykonávána., Nástup možný ihned. Mzda: od 15 000,- Kč, Kontakt: Snášelová Drahomíra, e-mail: daja@grapecare.cz, Místo výkonu práce: Jitka Makovcová, Bohutín č.p. 273, 262 41 Bohutín. Pracoviště: Jitka makovcová, 262 41 Bohutín. Informace: Drahomíra Snášelová, .

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 25 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Obchodní referent/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: obchodní referent/ka, Požadavky:, vzdělání ÚSO (ÚSV), praxe v obchodní činnosti. PC uživatelsky (MS Office), angličtina nebo jiný světový jazyk komunikativně slovem a písmem. Řidičský průkaz skupiny B, aktivní řidič. , Náplň práce:prodej zemědělské techniky, administrativní práce v obchodním oddělení, fyzická příprava výstav a účast na výstavách, komunikace se zákazníky. Samostatnost, pracovní cesty tuzemské i zahraniční podmínkou. , Předpokládaná hrubá měsíční mzda v rozpětí 25 000 až 30 000 Kč., Nástup možný ihned., Kontakt: Kocíková Jarmila, tel.: 318 427 308, e-mail: jarmila.kocikova@ravak.com, Místo výkonu práce:RAVAK a.s. strojírny ROŽMITÁL POD TŘEMŠÍNEM, Nádražní č.p. 156, Rožmitál pod Třemšínem. Pracoviště: Ravak a.s. strojírny rožmitál pod třemšínem, Nádražní, č.p. 156, 262 42 Rožmitál pod Třemšínem. Informace: Jarmila Kocíková, +420 318 427 308.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 18 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: skladníci, Požadujeme řidičský průkaz sk. B, C a profesní průkaz., Nástup: od 15.5.2018 na dobu neurčitou. Mzda: 18 000,- až 25 000,- Kč, Kontakt: Bartůňková Jitka, tel.: 737 474 000, e-mail: info@lamapb.com, Místo výkonu práce: LAMA PB s.r.o.- provozovna, Brod č.p. 45, Příbram 1. Pracoviště: Lama pb s.r.o.- provozovna, 261 01 Příbram 1. Informace: Jitka Bartůňková, +420 737 474 000.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zástupci hornických spolků z Příbrami i z dalších měst, baráčníci, hasiči a obyvatelé si připomněli smutné 125. výročí od požáru v dole  Marie na Březových Horách.

126. výročí důlní katastrofy

V sobotu 26. května se uskutečnila oblíbená akce Korzo Obora na břehu rybníka, kterou již několik let pořádá Spolek ve čtvrtek.
69

OBRAZEM: Korzování se Příbramským líbilo

Do Skanzenu Vysoký Chlumec přijedou vojáci

Vysoký Chlumec – V sobotu 2. června se ve Skanzenu Vysoký Chlumec uskuteční celodenní program, při kterém skanzen ožije vojáky, sedláky i řemeslníky.

Dobříš udělala krok k záchraně! Proti Hořovicku si s chutí zastřílela

Dobříš – Zdá se, že jarní výsledková krize dobříšských fotbalistů je zažehnána. Potvrdil to sobotní domácí zápas proti Hořovicku, které Dobříš smetla jasně 4:1 a navázala tak na vítězství z minulého kola proti Mariánským Lázním. I přes zisk tří bodů však bude muset do konce sezony tvrdě bojovat o své setrvání v divizní soutěži.

OBRAZEM: Křížovky šly nejlíp Ostravákům, hádanky Příbramákům

Kolín - Po roce se opět do kolínského Městského společenského domu sjeli členové kroužků luštitelů hádanek a křížovek z celé republiky, aby změřili své síly v Mistrovství České republiky kroužků v řešení hádanek a křížovek.

S internetem si aktivně tykají čtyři pětiny Středočechů

Střední Čechy – Za aktivní uživatele internetu se hrdě mohou označit tři čtvrtiny Středočechů. Vlastně ještě víc; téměř čtyři pětiny. Ukazují to čerstvě zveřejněné údaje statistiků. Minimálně jednou týdně podle nich využívá internetové služby 77 procent obyvatel kraje. Velké rozdíly lze však zaznamenat podle věku. Zatímco ve skupině mladých do 25 let jsou on-line téměř všichni a i ve věkové skupině 16–54 let dosahuje míra užívání 94 procent, podíl pravidelných uživatelů starších 55 let je zatím 46 procent.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT