Objem vsazených částek do hazardu roste v České republice průměrně o deset procent ročně. Ušetřeni nejsou od tohoto vlivu ani Středočeši. Některé obce, například Zdice, se snaží provozování hracích automatů vyhláškami regulovat, jinde uplatňují obce ve vztahu k provozovatelům alespoň nejvyšší odvody.

Provozovatelé na snahu obcí reagovali zavedením nových technických her povolovaných ministerstvem financí, které obce nemohou zakázat a zákon o loteriích pro ně prakticky neplatí. „Z tohoto důvodu zakládají města Sdružení obcí proti hazardu, chtějí postupovat jednotně, přijímat opatření k zajištění veřejného pořádku, vzájemně si vyměňovat informace a společně prosazovat zadávání evropských pravidel a standardů v provozování hazardních her,“ informoval Josef Novotný, senátor a místopředseda Sdružení měst a obcí proti hazardu, který je zároveň autorem komplexní studie, první svého druhu v České republice, v níž navrhuje legislativní změny ve směru k hazardním hrám.

Poukazuje na to, že státu chybí v tomto ohledu koncepce a nikdo zatím nedeklaroval, že chce stát hazard omezit. Mezi zakládajícími městy „Sdružení“ jsou například Jičín, Velké Meziříčí nebo Děčín. Novotný, který byl už na postu starosty Bystřice pod Pernštejnem mediálně známý jako velký odpůrce hazardu, řekl, že chtějí oslovit s nabídkou členství dalších 45 obcí.

Sdružení je otevřeno i zájemcům z Příbramska. Připouští, že někteří rodiče, kantoři i zastupitelé obcí mají pokřivený pohled na herny, hrací automaty. „Máme i ohlasy ze škol, dokonce od rodičů, abychom se do provozování automatů nemíchali. Že z toho jsou pro obec peníze. Finanční přínos pro sport nebo do jiné oblasti však nemůže vyvážit dopady, které hazard na obyvatele má,“ tvrdí senátor Novotný.

V Sedlčanech je přes 120 herních automatů. Lidé na nich vloni prosázeli 39,9 milionu korun. Na správních poplatcích Sedlčany získaly vloni 877 tisíc korun, místní poplatky představovaly kolem milionu korun. Šest procent z výtěžku, které městu provozovatelé odvádí, představovalo dalších 462 tisíc korun.

„Na jednu stranu bychom měli být rádi, že nám příjmy z hracích automatů příjemně vylepší obecní kasu, na druhou stranu gamblerství přináší řadu problémů,“ komentoval místostarosta Sedlčan Miroslav Hölzel s tím, že z rostoucích částek necítí žádnou radost.

V Kamýku se hazardu nedaří. „Myslím si, že hry na automatech pro nás nejsou problém. Lidi to netáhne, v provozu jsou tři, někdy jen jeden v roce,“ řekl kamýcký starosta Petr Halada s tím, že odvody od provozovatelů představují ročně kolem deseti tisíc korun.

Co si o gamblerství a jiných hazardních hrách myslí petrovický starosta Petr Štěpánek, jaký názor zastávají poslanci nebo senátoři z Příbramska a jak by bylo možné hazard omezit? O tom si přečtete zítra.