Ředitelka tohoto školského zařízení Iva Kadeřábková před jeho dialogem se studenty uvedla: „Jsem ráda, že se besedy účastní on i Radek Coufal, vedoucí odboru školství, mládeže a sportu Středočeského kraje. Budova, ve které studuje 570 žáků, je majetkem kraje. Při přijímacích zkouškách na vysoké školy mají naši žáci devadesátiprocentní úspěšnost. Proto chceme studentům vytvořit lepší než standardní podmínky. Záleží na zřizovateli, jak nám pomůže.“

Ředitelka vysvětlila, že má škola vypracovaný projekt, který letos kraj podpořil pěti miliony korun. „Projekt má hodnotu 65 milionů. Začínáme stavět. Půdní vestavbou by měly vzniknout nové učebny a pracovny. Škola bude zmodernizována i uvnitř,“ dodala s tím, že součástí projektu je vytvoření velké místnosti pro volnočasové aktivity studentů. „Takové zázemí nám velmi chybí. Mladí lidé tráví volný čas na chodbách. Budova vznikla v roce 1959 a od té doby je takřka v nezměněném stavu. Jsem přesvědčena, že budoucí inteligence České republiky si zaslouží mít dobré podmínky. Zatím je zvyklá hodně pracovat na koleně, a to není dobře,“ tvrdí Kadeřábková.

Ve školní jídelně se besedy s hejtmanem účastnilo přes sto studentů. „Dva ročníky jsou před maturitou na svatém týdnu, třetí ročníky mají sportovní kurz ve Spáleném Poříčí,“ omluvila ředitelka Bendlovi a dalším hostům absenci nejstarších studentů.

Hejtman nastolil uvolněnější atmosféru a připravil tak půdu pro dotazy i tím, jak sám sebe zástupcům mladé generace představil. „Studoval jsem v Kladně průmyslovku se zaměřením na silnoproud. V Liberci jsem studoval vysokou a jsem konstruktér víceúčelových obráběcích strojů. Od prkna jsem už dlouho pryč. Pak jsem byl hasič, což bývá terčem posměchu některých mých opozičních kolegů. Pro mne to byla ale obrovská zkušenost, kterou jsem získal asi za rok a půl fungování u hasičů,“ dostal se v životopise k vojně a začátku působení v komunální a vysoké politice.

Když přiblížil teenagerům některé okruhy činnosti kraje a jeho kompetence, zvedly se první ruce k dotazům. „Jaký máte názor na státní maturity?“ zajímalo studenty. „V tuto chvíli Česká republika a systém připraveny na státní maturity nejsou. Odložit toto téma je tedy podle mne správné, ale určitě by se nemělo opouštět. Posoudit kvalitu jednotlivých škol a vytvářet prestižní prostředí, aby se každá škola snažila o nejlepší výsledky – to špatná myšlenka není. Věřím, že ne teď, ale později se vytvoří systém, který dokáže utajit maturitní otázky, do té chvíle, kdy pro ně nastane správný čas a dostanou se k těm, komu jsou určeny,“ odpověděl.

Jiného tazatele zajímalo financování kraje a rozpočet. „Kraj má ročně rozpočet necelých 17 miliard korun. Zjednodušeně řečeno 60 procent z něj zbaští školství, které je v České republice velmi sešněrováno,“ řekl Bendl. Hovořil také o kraji v roli zřizovatele nemocnic a dotování systému ve zdravotnictví, který stát špatně nastavil, stovkami milionů korun.