První část programu začala na pěchotní střelnici ve Velcí. Příslušníci 4. brigády rychlého nasazení generálu Göransonovi nejprve představili odstřelovací pušku ráže 12,7 mm Falcon a následně novou českou útočnou pušku CZ 805 Bren v současné době zaváděnou do výzbroje útvarů Společných sil.
Obě pěchotní zbraně si švédský generál vyzkoušel v akci a výsledek v terči byl víc než uspokojivý.

Po přesunu do Vojenského výcvikového prostoru Brdy se členové švédského týmu stali součástí třídenního cvičení 132. dělostřeleckého oddílu. Jeho cílem bylo prověřit systém obrany spojenecké základny při odrážení přímých útoků a poskytování palebné podpory 7. brigádnímu úkolovému uskupení v operaci na udržení míru „Iron Freedom“. V rámci rozehrané taktické situace čekala na nejvyššího armádního představitele Švédska pozice střelce 12,7 mm protiletadlového kulometu. I tohoto palebného úkolu se generál Göranson zhostil se ctí. Ani na chvilku nezaváhal a po zastřílení zbraně společně s generálem Malenínským s jistotou likvidoval improvizované nepřátelské cíle.

O tom, že je u dělostřelců, se přesvědčil vzápětí. Z malých ráží se staly velké. Slovo dostala 152 mm samohybná kanónová houfnice Dana. Po jejím zamíření na cíl padly ohlušující výstřely s opožděnou ozvěnou dopadajících granátů. Osádka děla tak dvěma ranami doslova rozmetala nepřátelské postavení v podobě terče o velikosti několika metrů.

„Chci vám poděkovat za přátelské přijetí a za to, že jsem si mohl osobně vyzkoušet některé zbraně a vybavení, které v Armádě ČR používáte,“ řekl v závěru návštěvy generál Sverker Göranson a s přáním mnoha úspěchů nejen ve střelbě, předal veliteli 13. dělostřelecké brigády plukovníkovi Janu Třináctému plaketu Ozbrojených sil Švédska.

Michal Abrhám