Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příbramská skupina Ginevra oslaví patnácté narozeniny

Příbram /PŘÍBRAMSKÝ OTÍK/ – Vítězem hudební ankety Příbramský Otík v kategorii Zpěvák roku 2011 se stal Václav Plecitý, který stál u zrodu příbramské hudební skupiny Ginevra. Ta opěvuje českou historii.

30.11.2011
SDÍLEJ:

Příbramský hudební soubor Ginevra.Foto: archiv souboru

Na otázky Deníku odpověděl zpěvák a kytarista Ginevry Václav Plecitý.

Co říkáte na vítězství v anketě?

Mám radost z toho, že je kolem mě hodně kamarádů, kteří mě osobně znají a dávají přednost spíše před uměleckým projevem, společným našim hudebním i jiným aktivitám a přátelským posezením, jelikož si já osobně nemyslím, že bych měl být vítězem této ankety. To není skromnost, ale holý hudební fakt. (smích) Za mou hudební éru prošlo kolem mě tolik skvělých muzikantů a zpěváků, kteří by v tomto žebříčku zajisté museli být přede mnou. Z druhé strany si vážím hlasu lidu (smích) a děkuji za jeho přízeň. O této anketě jsem se dozvěděl, když mi zavolal redaktor Příbramského deníku a oznámil mi, že jsem se stal zpěvákem roku. Nejdřív jsem si myslel, že je notně podnapilý, ale pak jsem zjistil, že to myslí zcela vážně. A tak doma v kruhu rodinném kapelním budeme oslavovat jedno vítězství a dvě druhá místa. (smích) I přesto vše, co jsem uvedl, bych chtěl všem poděkovat za přízeň nejen za mě, ale za všechny lidičky, kteří se mnou našim příznivcům rozdávají hudbu.

Má pro vás takové vyjádření veřejnosti nějaký smysl? Myslím tím tak velký počet obdržených hlasů a jednoznačné vítězství.

Určitě mi to není lhostejné a jsem velice rád, přestože bych za absolutního výherce viděl někoho jiného, že se naše hudba lidem v Příbrami a okolí líbí. Oni jsou vlastně takovým motorem, pro které má cenu jet dál.

Jak dlouho je Ginevra aktivním souborem?

Ginevra v roce 2012 oslaví patnácté narozeniny. Její začátky byly nakloněny ke skupinám Klíč, Asonance, a protože jsme chtěli dělat něco svého, pokusili jsme se o vlastní autorskou tvorbu čerpanou z bezedné studnice české historie. V některých písních zaznívá autentičnost z těchto dob a některé texty jsou čerpány z pověstí a bájí.

Kdo ze skupiny skládá texty a hudbu?

V převážné většině písní, které Ginevra hraje, je mé autorství hudby i textu. Textově se také podílela na repertoáru bývalá zpěvačka a klávesistka Jana Handlová, dále s trochou do mlýna přispěl Milan Černohorský (bývalý kontrabasista). V jedné písni nám pomáhala naše posluchačka Klára Štěpánová. Mnohé náměty pro zhudebnění nám posílali posluchači z různých koutů naší země.

Podobných kapel, jako je Ginevra, moc není. Ať už žánrově, ale i počtem muzikantů. Jak se vám daří udržet těleso stále funkční?

Samozřejmě necelých patnáct let je už nějaká doba, kdy kapela se stává pro každého z nás druhou rodinou a možná bych ji k té rodině i přirovnal. Vždy záleží na vzájemné toleranci, určité odpovědnosti a píli, bez kterých skupina, která produkuje svou hudbu v republice i v zahraničí, by to nedokázala. Možná máme štěstí také v tom, že povahy lidí v kapele a dobrá lidská souhra předčí velké hudební individuality, které mohou být v jiných kapelách předmětem problémů. Myslím si, že nejen já, ale i ostatní razíme takové hudební krédo, že větší síla je vždy v celku než v jednotlivci a naší tvorbu chceme přizpůsobit v její složitosti i lidem, které osloví a mohou si jí bez velkého umu kdykoliv zahrát a zazpívat.

Některé kapely mají v Příbrami potíže s návštěvností, přestože kolikrát jde o známého interpreta. Vy takový problém nemáte. Jak je to možné?

Samozřejmě vím, že dnešní doba skýtá nepřeberné množství různých kulturních i ostatních nabídek a lidé občas neví, co by si měli vybrat. I my jsme v minulosti neměli tak plné sály, ale díky tomu, že jsme zdravě hudebně zestárli a naše programy diváky oslovují, je situace pro nás velice příznivá. Tohoto faktu si velice vážíme a děkujeme všem příznivcům, kteří si dnes v této nelehké době udělají čas na jakoukoliv kulturní akci. Myslím si, že ať je tam Ginevra nebo někdo jiný, vždy může mít neopakovatelnou atmosféru, která jak hudebníkům, tak divákům pohladí duši. Mně osobně v Příbrami chybí vybavený kulturní klub, který bude nabízet rozmanitý dramaturgický program pro děti přes dospělé až k důchodcům. Myslím si, že každé město jako je Příbram by mělo mít takový kulturní stánek, který bude navíc i podporovat. S rozumným nájemným by nejen příbramští pořadatelé mohli veřejnosti představit své pořady nebo nové talenty z řad mladých umělců.

Vy jste vesměs veselá kapela, můžete uvést nějaký úsměvný zážitek z koncertování?

Rád vzpomínám na veselý příběh z koncertu, už si ale nepamatuji, kde to bylo. V dnešní přetechnizované době každý u sebe nosí mobilní telefon a podobně. Jeden člen Ginevry, kterého nechci jmenovat, nosil mobil i na koncerty a nahrávacího studia, no prostě všude a bylo to o něm v kruzích přátel známo. Jednou jsme hráli koncert a o přestávce se koukal na přijaté zprávy. Všímavější diváci, jak věděli, že ten telefon nosí, tak ho zřejmě chtěli upozornit. Poslali mu tedy z hlediště sms zprávu, že má celou dobu rozepnutý poklopec. To nás skutečně pobavilo a nakonec jsme to i prodali ve druhé půli koncertu a poděkovali jsme všímavým divákům za upozornění.

Jaký byl pro vás doposud největší hudební zážitek?

Hudebních zážitků máme za tu dobu mnoho. Velice se nám líbí koncertovat ve starobylých částech naší krásné země, ponejvíce na hradech a zámcích, které mají své neodolatelné romantické kouzlo. Asi se nedá určit velký a malý kulturní zážitek. Vždy je to dáno společnou atmosférou mezi námi a diváky. Samozřejmě jsou i festivalové akce, na které přijde pět tisíc a více lidí, což je pro kapelu nezapomenutelný zážitek. Pak jsou akce, kam přijde jen několik desítek posluchačů a někdy takový koncert může být mnohem vřelejší a zůstává z něho nezapomenutelná atmosféra. Proto se nedá hodnotit velký nebo malý zážitek. Všechno je pro nás vždy velkým zážitkem.

Ginevra už vydala čtyři autorské desky a jednu s vánočními lidovými koledami. Plánujete nahrát v blízké budoucnosti nějakou další?

V této době máme na páse ve studiu ve Vyšším Brodě u Jana Friedla, kam jezdíme léta nahrávat, nahrány tři nové písně. Máme v úmyslu vždy v určitém časovém období doplnit další skladby tak, aby mohla vzniknout další deska. Repertoár na ni tvoříme, ale časově nedokáži říct, kdy bude deska hotová. Rádi bychom ji měli k patnáctinám, a pokud se to nepovede, tak k šestnáctinám nebo sedmnáctinám. V této době se míchá i náš nový videoklip na pověst z hradu Švihova, který nese název Nenasytný mnich. Tento klip chceme veřejnosti, pokud ne dříve, ukázat o Velikonocích přímo v místě natáčení vodního hradu Švihov. Takže takový malý křestík. Další plány jsou z natočení živého koncertu při akci Příbramská svatohorská šalmaj v září příštího roku. Hodně posluchačů si psalo o nějaké naše DVD, tak naším záměrem je DVD natočit spolu u diváků nejúspěšnějšími hosty. Pokud se vše podaří, chtěli bychom na tento koncert pozvat všechny bývalé členy, kteří kapelou prošli.

Kde vás posluchači a fandové mohou v nejbližší době vidět?

V této době připravujeme tradiční vánoční koncerty v příbramském divadle, které jsou vždy okořeněné zajímavými hosty. Mimo inventárního Bohoušova dívadla a našeho kamaráda Bohouše Svobody, uvidí diváci všetančící kroužek dětí Ježata a Divadlo Kvelb. Koncerty budou mít vánoční andělskou atmosféru, ale víc už nemohu prozradit. Předprodej vstupenek zajišťuje příbramské divadlo. Ostatní informace o našich koncertech i vše další mohou posluchači najít našich webových stránkách www.ginevra.cz. Na všechny návštěvníky se už teď těšíme.

Autor: Robert Nusl

30.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Ilustrační foto

Kam na fotbal: 1. FK Příbram přivítá Ústí nad Labem

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Střední Čechy – Vydrží, nebo lze očekávat změny? Řeč je o pevnosti aktuální středočeské koalice, v jejímž případě se zdá, že navenek vyvřelo dlouhodobější napětí. A vlastně i spory.

K pouti do Sanatiága inspiroval Jindřicha Smítku filmový dokument

Příbram – Filmový dokument o pouti do Santiaga de Compostelo stál u zrodu nápadu Jindřicha Smítky jednou se na tuto pěší cestu vydat. Od myšlenky k činu mu to sice trvalo zhruba ještě deset let, ale nyní má svůj splněný sen za sebou a přemýšlí o dalších cestách. O pouti do Santiága nyní pořádá besedy. Ve středu se jedna konala v Příbrami a další se uskuteční v polovině listopadu v Lázu. 

V Příbrami zazní hity z divadla Semafor

Příbram - Dvě legendy divadla Semafor Jiří Suchý a Jitka Molavcová vystoupí v příbramském divadle. V jejich podání zazní největší hity nejen autorské dvojice Suchý Šlitr, které stačily během své existence zlidovět. 

Sedlčany si vezmou úvěr na modernizaci autobusového nádraží

Sedlčany – Starosta Sedlčan Jiří Burian před časem avizoval, že na 16. října svolá zastupitele města. Hlavním bodem programu měla být modernizace autobusového nádraží tedy přestupního terminálu, konkrétně způsob financování. To se ale nestalo. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení