VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTOGALERIE: Příbram pomohla opravit školu kosovským dětem

Gornje Ljupce, Kosovo - Téměř stovka žáků základní školy v Gornje Lupči v Kosovu přišla 20. ledna poděkovat místostarostům města Příbrami Ivanu Šedivému a Václavu Černému za poskytnutí finanční pomoci ve výši 150 tisíc korun a materiálu na rekonstrukci jejich školy. Oba zástupci města přicestovali do Kosova, aby se osobně přesvědčili, jak bylo naloženo s poskytnutou finanční a materiální pomocí, kterou město do Kosova poslalo skrze české vojáky působící na místě.

22.1.2009
SDÍLEJ:

Příbram poskytla základní škole v kosovské Gornje Ljupči finanční a materiální pomoc na rekonstrukci školyFoto: Armáda ČR

Dohled nad veškerými inženýrskými a stavebními pracemi měli vojáci ze skupiny CIMIC (Civil and Military Cooperation) z mnohonárodnostního úkolového uskupení Střed a LMT (Liaison Monitoring Team) 13. kontingentu Armády České republiky v sestavě KFOR pod vedením kapitána Mariána Fici.
„Celá rekonstrukce trvala téměř tři měsíce. Za tu dobu došlo k položení vodovodního potrubí a přivedení vody do školy, zabudování vodní pumpy, opravě sociálního zařízení, celkové opravě venkovní fasády a komínu školy, vymalování tříd a vybudování příčky, která umožnila vytvořit jednu novou třídu. Dětem navíc poskytlo město Příbram i padesát školních lavic a sto školních židlí,“ řekl kapitán Marián Fic.


Slavnostního aktu předání školy se mimo představitelů města Příbram zúčastnili také zástupce velvyslankyně České republiky v Kosovu Jan Plešinger, starosta Podujeva Ilaz Pireva, starosta městyse Jince Josef Hála a velitel 13. kontingentu AČR v sestavě KFOR podplukovník Jiří Roček.


„Děkuji občanům a představitelům města Příbram za jejich poskytnutou finanční pomoc, která napomohla k obrovským změnám. Ty však nejvíce oceňují naše děti. Zaručuji se vám, že o školu budeme náležitě pečovat, tak aby se i další děti našeho regionu mohly řádně vzdělávat,“ vystoupil na úvod setkání ředitel základní školy Anket Hasni.
Na jeho slova navázal starosta Podujeva Ilaz Pireva:
„Česká republika a čeští vojáci vždy ochotně pomáhali našim lidem a dětem. Dnešek je tomu příkladem. Město Příbram a český vojenský kontingent vytváří pomyslný most solidarity a přátelství mezi Kosovem a Českou republikou,“ doplnil poté starosta Podujeva Ilaz Pireva.


„Pro mě, jako zástupce města Příbram je osobní setkání s vámi potěšením, a jsem rád, že jsem se mohl seznámit s místem, kde kosovské děti žijí, vyrůstají a vzdělávají se. Jsme také velmi rádi, že jsme mohli tímto způsobem dětem pomoci, protože vzdělání je symbolem cesty k blahobytu. Navíc je příjemné slyšet, že naši vojáci v Kosovu svou prací dělají čest České republice a našemu městu,“ řekl první místostarosta Příbrami Ivan Šedivý před kulturním vystoupením dětí ze základní školy V Gornje Ljupči.


Další den došlo v základní škole v Podujevu k předání školních potřeb, které tentokrát kosovským dětem daroval městys Jince.
„Předávám vám symbolický šek, za kterým se skrývá materiální pomoc ve formě školních potřeb. Věřím, že díky němu budou žáci vaší školy moci poznávat historii, současnost a budoucnost své země, ale i okolních národů,“ řekl starosta Jinců Josef Hála při předání darů řediteli školy Agimu Hamzovi. Ten vzápětí poděkoval za poskytnutou pomoc a následně provedl starostu po části školy, do které chodí 600 žáků a z toho 100 sirotků.
Zástupci města Příbram a městyse Jince odcestovali zpět do České republiky 21. ledna v odpoledních hodinách a před svým odletem ještě popřáli českým vojákům 13. kontingentu úspěšné dokončení jejich mírové mise a šťastný návrat domů.

22.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volební místnost v Hlízově.
77

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Bojovník v Muay Thai Bernard Plavec.

Bernard Plavec: Sport pro mě býval sprosté slovo

Na Příbramsku je o volby rekordní zájem

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - S úderem čtrnácté hodiny se včera na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení.  

OBRAZEM: Na Příbramsku začaly parlamentní volby

Příbramsko – S úderem 14 hodiny se dnes na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení. Volit mohli lidé včera až do 22 hodiny. 

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Lepší sedadla a třetí rozměr vrátily diváky do příbramského kina

Příbram – Jeden čas to s kinem vypadalo především kvůli návštěvnosti dost bledě, ale to je nyní už minulostí. Za první pololetí letošního roku byl průměrných počet 102 diváků na každé promítání. Příbramské kino je tak na druhém místě v návštěvnosti ze 188 sledovaných kin z celé republiky. Do těchto statistik se ale nezapočítávají multiplexy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení