Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTOGALERIE: Odstranění plotu je přiznáním, že radar nebude, tvrdí Greenpeace

Brdy - Ženisté likvidují žiletkový plot na brdské kótě 718. Aktivisté Greenpeace pronikli k místu, aby nabídli vojákům pomoc. Vojenští policisté jim v tom zabránili.

24.5.2009
SDÍLEJ:

Aktivisté strávili na kótě šest týdnů.Foto: Karel Hutr

Ve čtvrtek začali příslušníci 151. ženijního praporu z Bechyně rozebírat ženijní zátarasy, kterými byla od loňského června zabezpečena kota 718,8 ve Vojenském újezdu Brdy. Kóta, kterou najdeme na mapě pod názvem Břízkovec, byla vybrána pro případné umístění americké radarové základny.
„Předpokládám, že zátarasy budou rozebrány nejpozději do pátku příštího týdne,“ řekl poručík Viliam Démétér, velitel ženijní čety, jejíž 15 příslušníků zátarasy rozebírá v rámci výcviku. „Pro nás ženisty je to standardní činnost. Máme k tomu potřebnou techniku, ochranné pomůcky a veškeré zabezpečení,“ dodal.

Na kótě bylo devět kilometrů plotu

„Vojákům tak projde v následujících dnech rukama téměř devět kilometrů concertiny, která je ve třech vrstvách položena na přibližně tříkilometrovém úseku okolo kóty. Použitý materiál se následně vrátí zpět k jednotkám AČR, kde bude připraven k dalšímu použití,“ řekla mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

Ke kótě v první den odstraňování zátarasu proniklo šest aktivistů Greenpeace. Měli rukavice a lahev sektu. Tím si prý připili na to, že žiletkový plot zmizí, a že radar nebude v Brdech. Rukavice si přinesli, aby ženistům pomohli s likvidací plotu.

Odstraněním concertiny prý obrana přiznává, že radar nebude

„Rozhodnutí odstranit plot je podle mého názoru přiznáním ministerstva obrany k tomu, že radar v Brdech nebude, a že snaha minulé vlády, která se chovala jakoby radaru upsala duši a přestala vnímat realitu, byla naprostým fiaskem,“ řekl Deníku Jan Freidenger z Greenpeace. Aktivisté také kritizovali ženijní zátarasy. „Postavit žiletkový plot v tak cenném území byl nesmysl, stejně jako bylo nesmyslem prosazovat umístění radaru, který měl být součástí nefunkčního systému, zaměřeného proti neexistující hrozbě a navíc silně narušující mezinárodní stabilitu,“ říkají Greenpeace.

„Odstranění plotu vnímán jako určité zadostiučinění naší kampaně proti radaru. Více než dva roky jsme tvrdili, že systém nepřináší více bezpečí, ale spíše rizika, je nefunkční a že ho Kongres nebude financovat, pokud neprokáže své schopnosti v testech v operačních podmínkách. To nakonec podle renomovaných vědců jako je například Theodore Postol nikdy neprokáže. Klvaňa se nám vysmál, když jsme tvrdili že podle dostupných informací budeli novým prezidentem Obama, tak celý systém přehodnotí a bude se spíš soustředit na spolupráci s Ruskem proti íránskému jadernému programu, smlouvě o nešíření jaderných zbraní a podobně,“ dodal Freidinger.

Vstup aktivistů do vojenského prostoru, kam se smí jen na základě povolení, zadokumentovala vojenská policie. „Věc předáme k přestupkovému řízení,“ řekl mluvčí vojenské policie Jan Čermák.

Tým vědců zveřejnil analýzu, která říká, že štít je nefunkční

Odpůrcům radaru nahrála v týdnu zveřejněná analýza nezávislé organizace EastWest Institute se sídlem v New Yorku. Společná analýza šest amerických a šesti ruských vědců tvrdí, že protiraketový štít v Polsku a v České republice by byl neúčinný. Podle vědců by rozmístění amerického štítu nepřineslo spolehlivou obranu proti íránskému útoku, kvůli němuž se má rozšiřovat. Na analýze se podílel také americký vědec Theodore Postol z Massachussettského technického institutu USA, který před časem navštívil i Rožmitál, kde prezentoval své výsledky výzkumu protiraketového systému. Už tenkrát řekl, že radar v Brdech bude možná jen pro ozdobu. Prohlášením v Rožmitále překvapil přítomné. „Pentagon vám skrývá podstatná fakta. Celý protiraketový systém, jak v současné době funguje a jehož součástí by mohl být i radar v Brdech spolu s antiraketami v Polsku, je nefunkční a lze jej lehce obejít,“ tvrdí profesor Postol, který je profesorem vědy, techniky a národní bezpečnostní politiky na výše jmenovaném institutu. Do České republiky přijel na pozvání české pobočky Greenpeace.

Vláda podle amerického vědce Čechům lhala

„Jsem tu krátce, ale zjistil jsem dost znepokojivých faktů. Vláda vám neposkytuje dostatečné informace o radaru,“ řekl lidem Postol a dodal, že šéf americké protiraketové obrany Henry Obering neposkytoval pravdivé informace o radaru a zamlžuje technické parametry. Podle Postola nemůže brdský radar fungovat tak, jak tvrdí Obering.

Na otázku, zda radar bude mít negativní vliv na životní prostředí, neuměl Postol odpovědět. Řekl, zjednodušeně řečeno, že to není jeho parketa.

Starosta Rožmitálu Josef Vondrášek tehdy řekl, že radnici navštívila starostka aljašského města, která přiznala, že jejich vojenská základna je asi 100 mil daleko a tudíž v bezpečné vzdálenosti. Chtěl tím naznačit, jak malé ochranné pásmo má být u brdského radaru. Tomu se americký fyzik pousmál a opět připomněl, že i v této věci vláda lhala. Podle něj má podobné zařízení bezpečnostní zónu řádově v desítkách kilometrů kolem. „A ta je velice přísně střežena,“ doplnil profesor.

Česká strana tvrdí, že kolem radaru má být oplocené ochranné pásmo maximálně do 200 hektarů. A Američanům by prý také stezky vedoucí například po hrázi Hořejšího padrťského rybníka rozhodně nevadily.

Greenpeace zaslali otevřený dopis na ministerstvo obrany, kterým nabídli pomoc při likvidaci plotu. Nikdo jim prý neodpověděl.

Vážený pane ministře,
s potěšením jsme vyslechli zprávu o Vašem rozkazu odstranit žiletkový
plot z brdské „radarové“ kóty 718,8.

Před rokem jsme Vaši předchůdkyni Vlastu Parkanovou marně
přesvědčovali o nesmyslnosti tohoto opatření a o nebezpečí, které
přestavuje pro divokou zvěř. Jsme rádi že máte na věc podobný názor
jako my a že jste, i když s ročním zpožděním, vyslyšel náš požadavek.
Vaši předchůdkyni jsme se společně s experty z USA, bývalým
náměstkem ministra obrany USA Philippem Coylem a expertem na
protiraketové systémy, profesorem MIT Theodorem Postolem, snažili
vysvětlit (pokaždé marně) nesmyslnost celého plánu na umístění prvku
americké protiraketové obrany – radaru v Brdech. Upozorňovali jsme ji
na neschopnost systému plnit svou funkci v reálných bojových
podmínkách, na skutečnost že umístění radaru zvýší bezpečností rizika
pro ČR, na odklon USA od programu, pokud bude zvolen Barack Obama.
Vysvětlili jsme jí, že pro eliminaci íránské jaderné hrozby je nutná
spolupráce USA s Ruskem a tu může stavba radaru vážně ohrozit, podobně
jako revizi smlouvy o nešířená jaderných zbraní. Paní ministryně nám
ke své smůle nechtěla dát za pravdu, a tak to místo ní učinil až čas.
Dnes již dokonce o nefunkčnosti systému informuje i Mladá fronta a
změna americké politiky je snad již zřetelná i nejzarytějším
propagátorům americké základny v ČR.
Jelikož jste i Vy, jako první náměstek ministryně
Parkanové, byl zastáncem umístění radarové základny v Brdech, vnímáme
Váš rozkaz odstranit symbol agresivní radarové politiky - žiletkový
plot okolo kóty 718,8 - jako uznání nesmyslnosti nejen tohoto
konkrétního opatření, ale i celého projektu.
Děkujeme Vám za projevenou sebereflexi a jako výraz naší úcty a díků
Vám k odstranění plotu nabízíme pomocnou sílu v počtu dvaceti
dobrovolníků z řad Greenpeace. Prosím odpovězte nám obratem, zdali
naší pomoc využijete.
S pozdravem Jiří Tutter, výkonný ředitel Greenpeace ČR

Autor: Karel Hutr

24.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Karsten Ayong debutoval v české reprezentaci

Ayong si zahrál za českou reprezentační dvacítku

Sídliště Křížáky v Příbrami.

Zastupitelé jednali o MHD, pozemcích, ale i o bezpečnosti na sídlišti

Okresní soutěže: Milín jasně potvrdil první místo

Příbramsko – Okresní přebor nabídl stejně jako v minulém kole souboj o čelo tabulky. Opět se ho účastnil Milín, který tentokrát jako vedoucí tým tabulky zavítal na hřiště třetích Rosovic.

Dobříš nepřekvapila, Sedlčany po dramatu udržely druhé místo

Příbramsko – Dva zástupci příbramského okresu ve fotbalové Divizi A mají za sebou další odehrané kolo. Dobříš v něm zavítala na půdu lídra soutěže z Karlových Varů a Sedlčany přivítaly na domácím hřišti Petřín Plzeň.  

Členové veterán klubu udělali dobrý skutek

Sedlčany /FOTOGALERIE/ – Na letos poslední motoristické a všeobecné burze bylo možné v neděli 15. října v areálu Sedlčanské kotliny objevit užitečné i velmi kuriozní předměty a získat doslova za pár korun například brusle, povijan na miminko, broušené mísy, paroží, staré oprýskané pokličky na hrnce, krejčovskou pannu, součástky ke kolu, motocyklu, automobilu. Burza byla šestá v pořadí a o to více se těšila zájmu kupujících i prodávajících.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení