„Zpravodajství vysíláme vždy první středu v měsíci. Obsahem zpráv jsou v podstatě reportáže o tom, co se událo na naší škole nového. Máme také stálé rubriky, jako třeba den s některým profesorem,“ řekla Deníku šéfredaktorka školní televize Věra Hauptmanová z oktávy.

„Od loňska zabrousíme také občas mimo školu, takže máme jednou měsíčně i reportáž z dění v Příbrami z různých akcí. V souvislosti s tím jsme letos od září začali spolupracovat s Českou televizí na projektu Digináves, který představuje různé amatérské reportáže z regionů,“ doplnil Josef Fryš, který kromě toho, že na gymnáziu vyučuje angličtinu, češtinu a mediální výchovu, je i duchovním otcem a vedoucím projektu gymTV.

Studenti vysílají své zprávy ve škole přes dataprojektor, reportáže jsou k vidění i na internetu a na regionální televizi Fonka.

Stejně jako v jakékoliv jiné redakci vše začíná na poradě, kde si tým rozdělí jednotlivé úkoly a rozeberou se náměty na reportáže, na kterých budou studenti následně pracovat. Dvacítka studentů – reportérů se schází v bývalé učebně hudební výchovy, ve vedlejší místnosti pak mají kompletně zařízené studio i s klíčovacím modrým pozadím. To umožňuje vložit za moderátory libovolnou grafiku či video podobně, jak to znají diváci z pořadů velkých televizí. Začátky však nebyly růžové. Zprvu natáčeli školní novináři v atomovém krytu ve sklepení budovy školy.

„Nejtěžší je všechno organizovat, protože je toho hodně a práce je čím dál tím víc. Je tu sice dvacet lidí, ale ne každý má vždy čas,“ popisují studenti svou žurnalistickou praxi. Zdokumentovat musejí každou akci, která se ve škole děje, patří k tomu různé přednášky, besedy, olympiády nebo školní akademie, maturitní plesy či lyžařské kurzy.

Kalendář mají redaktoři opravdu nabitý, navíc se samozřejmě musejí připravovat i do školy. Na druhou stranu je tato práce baví a pro nezanedbatelnou část studentů se jedná i o dobrou průpravu pro budoucí studium žurnalistiky. Výhodou je, že se dostanou na místa, kam by se možná jinak nepodívali, spoustu věcí se dozvědí jako první a samozřejmě se občas mohou i ulít z vyučování.

Mimo pravidelné zpravodajství se gymTV věnuje i dlouhodobějším projektům. Ke konci dubna bude organizovat další Setkání školních televizí aneb Jak se dělá televize. Na gymnáziu se sejdou členové školních štábů z různých měst, na programu budou také přednášky a besedy se známými osobnostmi z vysílání České televize.