Posádka lodi bude ve stejném složení, ve kterém si před čtyřmi lety na olympiádě v Londýně dojela pro bronz. Zatímco Daniel Havel a Josef Dostál měli účast na hrách v Brazílii jistou, o dalších dvou místech ve čtyřkajaku a nominaci Lukáše Trefila a Jana Štěrby rozhodl až červnový závod v portutgalském Montemoru. Tradiční sestava dává této silné čtyřce naději na rozšíření medailové sbírky. Vždyť čtyřkajak Havel, Trefil, Dostál, Štěrba má na kontě tři tituly mistrů Evropy a kompletní sbírku medailí ze světových šampionátů.

Dan Havel poskytl exkluzivně pro čtenáře Příbramského deníku před olympiádou interview.

Jak tvrdá byla příprava na Rio? Když se ohlédnete za posledními týdny nebo měsíci, co vám nejvíc dalo takzvaně do těla a co vás podle vašeho názoru „zocelilo"?
Příprava na Rio byla hodně tvrdá a dlouhá, není to jen o posledních měsících, ale na olympiádu v Brazílii se připravuji v podstatě už od Londýna. Jak víte, celý olympijský cyklus trvá čtyři roky a naše příprava směřuje hlavně k olympiádě… Nejvíc mě proto zocelily ostatní závody, které jsem jel v tomto olympijském cyklu, během něhož jsem se stal například i mistrem světa na čtyřkajaku. Takže ne nadarmo se říká, že závod je nejlepší trénink. Každý závod vás zocelí o něco víc a je skvělou přípravou na tak jedinečnou soutěž, jakou olympiáda je a na níž pak rozhodují úplné maličkosti.  close Daniel Havel s mladými kanoisty Tatranu Sedlčany. info Zdroj: Marie Břeňová zoom_in

O víkendu byla kompletní posádka čtyřkajaku také na závodech v Račicích. Na jak dlouhých tratích jste závodili? Měl jste možnost tam možnost hovořit s benjamínky a se staršími vodáky z kanoistického oddílu TJ Tatran Sedlčany? Zajímali se o olympiádu?
Ano, závodů jsme se zúčastnili z naší party všichni. Byl to pro nás hlavně trénink, ale parádně jsem si to užil. V Račicích na mistrovství republiky panovala super atmosféra a všichni se těšili, až nás uvidí závodit. Závodil jsem ve čtyřkajaku na 1000 metrů, v double kajaku na 500 metrů a v singl kajaku na 500 metrů. V prvních dvou disciplínách jsem vyhrál a v singlu jsem byl druhý za Pepou Dostálem, který startuje v singlu i na olympiádě. Na povídání se Sedlčaňáky nebylo kvůli tréninku moc času.

Co vaše manželka Andrea? Chystá se do Brazílie s vámi nebo bude s příbuznými držet palce doma u televize? (Pozn. red.: Jeho manželkou je neteř olympionika Martina Doktora, do manželství s Andreou Doktorovou vstoupil Daniel Havel v září 2012.)
Manželka bude fandit doma u televize. Zbývá jí pár týdnů do porodu, v září čekáme první miminko. Navíc bychom stejně neměli moc šancí se na olympiádě potkat, protože bez akreditace by jí nebyl do zázemí závodiště a do olympijské vesnice umožněn přístup.

Jaké si děláte ambice?
O tom předem nerad mluvím. Jsem v tomto ohledu trochu pověrčivý, takže nechci nic zakřiknout. Odpovím takto: Na olympijských hrách budu startovat na čtyřkajaku a na dvojkajaku a kdybych se v obou disciplínách umístil do první poloviny finále, tak by to bylo super. Spokojený ale budu s jakýmkoliv výsledkem, když dojedu do cíle s pocitem, že jsem v závodě nechal všechno a že víc prostě udělat nešlo.

Kterých soupeřů se nejvíc obáváte?
Nejsilnější asi budou posádky Německa, Austrálie, Slovenska a Ruska, ale myslím, že tito soupeři z nás mají také strach.

Strašákem pro některé sportovce je nemoc zika. Jak dalece si toto riziko připouštíte vy nebo ostatní z čtyřkajaku?
Z této nemoci příliš strach nemám. V době olympiády je v Riu zimní období, takže v tu dobu je komárů, kteří by nás mohli nakazit, minimum. Navíc jsme při fasování oblečení dostali i kvalitní repelenty. Spolu s Lukášem, Pepou i Honzou jsme na boj s komáry připraveni.

Jakého letošního úspěchu si nejvíc ceníte?
Výhry na světovém poháru v Portugalsku. Závod se nám tam jel špičkově, na čtyřkajaku jsme předvedli v podstatě bezchybnou jízdu. Doufám že se nám taková povede i v Riu de Janeiru.

Co vám velkou radost udělalo letos v osobním životě?
Rok 2016 je pro mě plný změn a velkých událostí. Tou nejdůležitější, jak jsem zmínil, je očekávání potomka. S manželkou se už moc na malou kajakářku těšíme. A dalším důležitým mezníkem, který nesouvisí s vodou, je dům. Náš vysněný domek se nám podařilo dostavit. Období po olympiádě pro nás bude velmi šťastné – budeme se stěhovat a vyhlížet potomka.

Marie Břeňová