VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Likvidace některých odvalů je pro lidi spícím zlem

Příbram /FOTOGALERIE/ - Mezi příbramské dominanty patří haldy, které jsou pozůstatkem hlubinné důlní činnosti. Není to tak dávno, možná tři, čtyři roky zpět, kdy se o haldách vedly vášnivé debaty. Stále vznikají neshody, zda haldy odtěžit nebo je ponechat jako součást rázu krajiny.

17.4.2010 3
SDÍLEJ:

Materiál z odvalů se třídí, část zůstane na kalovém poli a část je využita na stavební materiál.Foto: DENÍK/Zbyšek Seifert

Někde by vadily soukromé pozemky

„Některé haldy je možné odtěžit, aniž by to nějak ovlivnilo životní prostředí, ale firma, která se tím bude zabývat, musí naprosto poctivě splnit veškeré podmínky likvidace. Jsou ovšem i takové haldy, se kterými se hýbat nedá. Hrají v tom roli obrovské ekonomické náklady nebo fakt, že pozemky v okolí jsou soukromé, a tudíž není možná ani rekultivace, protože velké haldy se musí částečně rozhrnout, aby se daly pokrýt vrstvou zeminy,“ řekl ředitel odštěpného závodu Správa uranových ložisek podniku Diamo Václav Plojhar.

Obyvatelé přilehlých obcí mají různé názory na odtěžování hald. „Nejsem vůbec proti, ať se to klidně zpracovává. Určitě to bude lepší, než aby se otvíraly nové lomy. To by byl stoprocentně horší zásah do životního prostředí. Já jsem pro a strach z nějaké minimální radiace nemám. Na druhou stranu lidé alespoň dostanou práci a třeba nám tady udělají i nové silnice,“ řekl obyvatel obce Jesusalém František Wimmer.

Většinou jsou ale obyvatelé proti. Občané Hájů se bojí, že se při likvidaci bude vířit radioaktivní prach a také jim vadí jedna z variant dopravy, při níž by náklaďáky odvážely hlušinu v těsné blízkosti obce. V Jerusalémě jsou na tom podobně.

Lidé nechtějí tatry na panelce

„Jednoznačně nesouhlasíme, protože jakmile to otevřou, vše to tady bude radioaktivní. Byla by to velká volovina. Místní usedlíci sdílí stejný názor. Sice tady v tom žijeme celý život, ale nechceme, aby to bylo ještě horší. Vítr by to hnal všechno rovnou přes nás. Manželka dělala pět let na uranových dolech, takže o tom také něco ví. To se to všem mluví, když zde nebydlí. Chtěl bych vidět, jak by se to líbilo šéfíkům, kdyby v Jeruzalémě bydleli nebo tu měli alespoň chatu,“ řekl další z obyvatel Jerusaléma Václav Havelka.

V podstatě občanům nejde o samotné odtěžení hald, ale o cestu, která by vedla v těsné blízkosti rodinných domů a v Jerusalémě kolem kulturního zařízení. Někteří lidé berou haldy jako spící zlo. Hlavně ti, kteří v tomto oboru pracovali. Moc dobře prý vědí, co škodlivých látek je uvnitř zavřených.

„Jako předák u těžby narážečů jsem pracoval dvacet let, a tudíž dobře vím o třídění rudy, aktivního materiálu, kamene a dalšího. Ten, kdo tam dělal, je stoprocentně přesvědčen, že každá ta halda v sobě obsahuje aktivní materiál, takže i odval číslo devět. Čím více ke středu haldy, tím více bude materiál radioaktivní. Důvodem je nepřesné měření starých přístrojů, kterými se pochopitelně dříve měřilo. Je to můj názor a za ním si stojím. Znovu zdůrazňuji, že většině obyvatel vadí případné budování nové cesty u Jerusaléma,“ řekl obyvatel obce Václav Kubín.

Diamo se odtěžení hald nebrání

Odštěpný závod Správa uranových ložisek, který haldy spravuje, se drží vypracovaného projektu likvidace a sociálního programu pro danou oblast.

„Diamo má technický projekt likvidace, kde jsou zmíněny veškeré zátěže, které po těžbě vznikly. Celý tento projekt je detailně zpracován a obsahuje též návrhy, jak se tyto zátěže budou postupně řešit. Naší prioritou je čištění důlních vod a samozřejmě s touto prioritou v následku zahlazování důlní činnosti monitorujeme vliv pozůstatků hornické činnosti na nejbližší okolí, zejména ve vazbě k nejbližším obydleným územím. Zpracování hald v současné době není priorita podniku Diamo, ale v žádném případě se nebráníme, pokud se touto činností bude chtít zabývat nějaký komerční subjekt za předem stanovených a akceptovatelných podmínek se všemi subjekty a v souladu s rozhodnutím orgánu státní správy,“ řekl ředitel odštěpného závodu Správa uranových ložisek Václav Plojhar.

Vyjádření města Příbrami zní jasně. „Odbor životního prostředí Městského úřadu Příbram nemá v současné době žádnou kompetenci vyjadřovat se k pozůstatkům důlní činnosti na Příbramsku,“ sdělil mluvčí radnice Jiří Kubík.

Autor: Robert Nusl

17.4.2010 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Rath
22

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Netradičně přímo při závodě volili účastníci Trailmaniacs.
3

OBRAZEM: Volby na běžeckém závodě na Příbramsku

Příbram o svém vítězství nad Ústím rozhodla čtyřmi góly během patnácti minut

Příbram – Fotbalisté 1. FK Příbram přivítali ve dvanáctém kole FNL na domácím hřišti Ústí nad Labem, v jehož dresu se do známého prostředí vrátili bývalí hráči příbramského týmu Štěpán Kacafírek a Pavel Pilík. Příbramští fotbalisté utkání nakonec zvládli, když především díky zlepšenému výkonu ve druhém poločase a čtyřem brankám během patnácti minut zvítězili 4:0.  

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Bernard Plavec: Sport pro mě býval sprosté slovo

Dobříš – Sport mu dlouhou dobu nic neříkal, ale pak objevil kouzlo Muay Thai, kterému je nyní schopen obětovat naprosto cokoliv. Nejen o tom mluvil v rozhovoru Bernard Plavec.  

Na Příbramsku je o volby rekordní zájem

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - S úderem čtrnácté hodiny se včera na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení