Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hamáček: Místo újezdu v Brdech ať skončí Boletice

Příbram – Přibližně dva poslední roky má před sebou Vojenský újezd Brdy. Minulá vláda se rozhodla na základě úsporných opatření v takzvané Bílé knize zmenšit některé újezdy v zemi a jeden z nich zrušit. Karta padla na Vojenský újezd Brdy, který má zaniknout ke konci roku 2015. Na území vznikne chráněná krajinná oblast. Dokumentace CHKO Brdy je již připravená a především Plzeňský kraj tlačí na vracení katastrů na území újezdu do doby před mnoha desetiletími. S tím nesouhlasí Středočeský kraj.

19.8.2013
SDÍLEJ:

Vojenský újezd Brdy - cílová plocha Jordán.Foto: Karel Hutr

Oba kraje se tak nemohou dohodnout na budoucím uspořádání území. Rušení újezdu od počátku doprovází vášnivá debata nejen zastánců a odpůrců staronového katastrálního uspořádání, ale i příznivců a na druhé straně kritiků vzniku dalšího CHKO v zemi.

Současná situace na politické scéně nahrává ale těm, kteří tvrdí, že zrušení brdského újezdu je nesmysl. Obce na Příbramsku včetně středočeského hejtmana Josefa Řiháka jsou právě proti rušení újezdu. Starostové nevěří, že by armáda i do budoucna ponechala vojáky v Jincích, pokud zanikne újezd. Se zástupci obcí na příbramské straně Brd souhlasí i místopředseda Sněmovny Jan Hamáček z ČSSD, jenž je stínovým ministrem obrany. Už před časem sdělil pro Příbramský deník, že se zrušením Vojenského újezdu Brdy nesouhlasí.

„Problematika optimalizace vojenských újezdů by se měla odložit o rok, rok a půl a je nutné vyvolat diskuzi. Nejsem přesvědčen o tom, že rušení újezdu v Brdech je dobrým krokem. Kde budou potom cvičit dělostřelci? V Brdech je vybudovaná dělostřelecká střelnice, jinou takovou v zemi nemáme. Navíc je uvnitř Brd přísně utajované vojenské zařízení," říká Hamáček s tím, že než uděláme tak závažný krok, je potřeba znovu analyzovat pro a proti a zapojit více lidí do diskuze. „Bytostně jsem přesvědčen, že ty úspory, co slibuje armáda zrušením újezdu, prostě takové nebudou. Hejtman Řihák před dávným časem požadoval po ministerstvu obrany vyčíslení nákladů a výnosů za brdský újezd, doposud nic nemá v ruce," zpochybňuje slibované úspory Hamáček a dodává, že pokud ČSSD uspěje u voleb a bude mít slovo v rezortu obrany, bude se tématu vážně věnovat. Podle Hamáčka argumentují zastánci zrušení újezdu tím, že je vše moc rozjeté. „To ale není pravda, žádný zákon nebyl schválen. Nic není nevratné a návrh zákona se dá ještě vrátit k přepracování. Osobně bych místo Brd zrušil Boletice, ty jsou z mého pohledu snadněji obětovatelné," prozradil poslanec

Autor: Karel Hutr

19.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nejstarším sedlčanským tenistou je téměř 82letý Zbyněk Jetel.

Překročil osmdesátku, na kurtech bývá od jara do podzimu

Spolek pro kočku hledá dobrovolníky i podporu po opuštěné kočky.

Příbramští ochránci koček hledají podporu a pomoc

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

Spisovatelka Michaela Burdová: Láká mě spojení příběhu s obrázky

Sedlčany /FOTOGALERIE/ - Michaela Burdová žije v Sedlčanech na Příbramsku. Ve svých 27 letech je vyhledávanou autorkou fantasy knih pro děti a mládež. Patří k několika současným českým spisovatelům, které toto povolání uživí. Dosud jí vyšlo dvanáct knížek, a protože jí inspirace neopouští, v březnu 2018 pokřtí třináctou. 

Ayong si zahrál za českou reprezentační dvacítku

Příbram – Mladý útočník týmu 1. FK Příbram Bastien Karsten Ayong debutoval v nedávné reprezentační přestávce v dresu české fotbalové reprezentace do 20 let. Českého fotbalového útočníka původem z afrického Kamerunu nominoval do týmu pro zápasy Elite Tournament trenér reprezentace do dvaceti let, shodou okolností také Příbramák, Karel Krejčí.

Zastupitelé jednali o MHD, pozemcích, ale i o bezpečnosti na sídlišti

Příbram – Jedním z nejdůležitějších bodů programu pondělního zasedání městského zastupitelstva byla žádost provozovatele MHD o navýšení ceny za ujetý kilometr. Město bude dopravci o listopadu platit o dvě koruny víc. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení