Na vernisáži se sešli ředitelé bývalých závodů Hamira z Příbrami, Solenic, Sedlčan a Rokycan. Pozvání přijaly návrhářky z vývojového střediska v Praze Marie Hozmanová, Jaroslava Šetelíková, ale i návrhářky, které pracovaly přímo v podniku Hamiro paní Milada Burdová, Anna Haidingerová či Lenka Pálková. Vernisáž navštívil i vnuk základatele firmy Hamiro Jaroslav Pospíšil s manželkou z Rokycan.

Návštěvníci výstavy se seznámí s historií tohoto hračkářského podniku i jeho jednotlivých závodů od roku 1950, dozví se, jak vznikl název HAMIRO. Budou mít možnost vidět budovy, ve kterých se hračky vyráběly, například v Příbrami vznikaly panenky mimo jiné i ve zrušeném pivovaru. Uvidí fotografie ruční výroby některých hraček. Samostatná část výstavy je věnována návrhářkám aneb Vyrobit hračku není hračka včetně ukázek jejich návrhů. Účastníci se také dozví, kterých veletrhů se podnik účastnil a kam se hračky vyvážely.

Na výstavě jsou k vidění hračky nejen z dob existence národního, později státního podniku Hamiro (od 50. do 90. let 20. století), ale i zapůjčené hračky původního rokycanského Hamira z let 1930-1950. Z písemných materiálů jsou zde vystaveny zajímavé kroniky podniku včetně Knihy cti, kde se vyhodnocovaly nejlepší závody. Zájemci nahlédnou do oborového časopisu Hračka, zhlédnou fotografie některých hraček, katalogy hraček určených na vývoz a fotografie učnic odborného učiliště hračkářského. Několik ukázek fotografií je i z oslav pracovníků v Hamiru.

Srdečně zveme všechny zájemce o historii tohoto podniku a o jeho hračkách. Mnozí z Vás se při prohlídce výstavy vrátí do dětství a zavzpomínají na své dětské plyšové kamarády či kamarádky.

Výstava bude otevřena do 30. června 2010 každý den (v pondělí, v úterý a ve středu od 8.00 do 17.00 hodin, ve čtvrtek a v pátek od 9.00 do 14.00 hodin). Exkuze objednávejte na telefonním čísle 318 492 411.

Jana Barešová