„Happening pořádáme poprvé. Městská knihovna v Dobříši slaví 145. výročí svého založení a toto výročí jsme chtěli oslavit nejen s pozvanými VIP hosty, ale i s širokou veřejností. Na tuto akci jsou tak zváni úplně všichni, čtenáři knihovny, nečtenáři, děti i dospělí,“ uvedla knihovnice Katka Pechová.

Knihovnice připravily několik soutěží a kvízů pro děti i dospělé. Patřit mezi ně bude například Historie a pověsti města Dobříše, Literární kvíz nebo Co víš o dobříšské knihovně. Za správné odpovědi dostanou soutěžící lístky do tomboly, kde mohou vyhrát například rodinnou roční registraci do knihovny, upomínkové předměty a samozřejmě hlavně knihy.

Sportovní klub Orel předvede ukázku svých vystoupení a k poslechu a třeba i tanci zahraje Malý orchestr Základní umělecké školy v Dobříši pod vedením Pavla Růžičky a Karla Čiháka. Každý účastník si může opéci špekáček u táboráku, kde příjemnou atmosféru kytarou a zpěvem navodí Duo Iveta a Markéta.

„Prostor u sportovní haly jsme si vybrali proto, že městská knihovna v ní sídlí a je situován na kraji města v klidové zóně. Nezaskočí nás ani případný déšť, máme připraveny altány, přístřešky a slunečníky, a všechny akce tak mohou proběhnout v suchu. Krásné a slunečné počasí by bylo samozřejmě výhodou,“ poznamenala Katka Pechová.

Dobříšská knihovna má zapsáno více než 720 dětí a takřka 850 dospělých čtenářů a jejich počet neustále roste. Stejně tak i počet knih, jen v loňském roce nakoupila knihovna 1972 nových knih. „Snažíme se dobírat všechny knižní novinky, po kterých je poptávka. A také ty, které považujeme za kvalitní a o kterých si myslíme, že by neměly v našem fondu chybět,“ vysvětlila Katka Pechová.

Ta by knihovně do dalších let přála příliv čtenářů nových, zachování přízně těch stávajících a více čtenářů teenagerovského věku a střední generace.

„Určitě bych jí přála, aby se zdárně vyřešila všechna výběrová a dotační řízení a začala se stavět budova nová, moderní a důstojnější, kde by knihovna plnila ještě lépe svoji funkci a stala se centrem volného času pro celou rodinu.“

Ke svému výročí také tato instituce vydala dvojlist Knihovnické střípky, kde s lehkou nadsázkou informuje o knihovnické práci a historii knihovny.

Karel Souček