VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči na Jordánu nacvičovali reálnou simulaci hašení požáru

Jince – Desítky profesionálních i dobrovolných hasičů, spousty požárních vozidel a techniky. To všechno viděli turisté, kteří se oba dva dny uplynulého víkendu vydali do CHKO Brdy a jako cíl si vybrali bývalou dopadovou plochu Jordán.

11.5.2016 AKTUALIZOVÁNO 11.5.2016
SDÍLEJ:

Taktické cvičení na Jordánu kvůli řízenému vypalování dopadovek.Foto: Karel Hutr

Severovýchodní cíp dopadovky lemovaly hasičské hadice s proudnicemi a zařízeními, které rozprašuje vodu v úhlu, který se dá nastavit. Z údolí, kde je vodní nádrž Parmovka, se pak vinuly vzhůru k ploše další hadice. Z nádrže totiž hasiči zásobovali vodou přistavené cisterny. Smyslem tohoto taktického cvičení jednotek požární ochrany byla simulace reálných podmínek pro řízené vypalování cílové plochy. Než hasiči vstoupili do plochy, aby podpálili porost vřesu, předcházela tomu pečlivá příprava a seznámení s terénem. S sebou měli i malou meteorologickou stanici, která jim především sloužila k tomu, aby znali směr a sílu větru. Vřesoviště a zrovna tak okolí vypalované plochy dopředu prolili vodou.

Taktické cvičení na Jordánu kvůli řízenému vypalování dopadovek.

PLAMENY SPÁLILY JEN VŘES

Místo, které mělo v rámci cvičení vyhořet, měli hasiči pod kontrolou. Oheň tak neměl šanci vůbec nikam uniknout. Vše bylo důkladně nasáklé vodou a plameny spálily jen to, co měly – keříky vřesů a případné náletové dřeviny. A to je smysl tohoto řízeného vypalování – udržet bezlesí.

NEJCENNĚJŠÍ LOKALITY

Mezi přírodovědecky nejcennější lokality Chráněné krajinné oblasti Brd patří právě rozsáhlé odlesněné plochy dopadových ploch Jordán a Tok. Nejen tyto lokality byly po desetiletí pod neustávající palbou houfnic a raketometů a pokračující narušování povrchu půdy a porostů při dopadech střel a lokálních požárech dalo vzniknout tomuto unikátnímu prostředí takzvaného bezlesí.

Taktické cvičení na Jordánu kvůli řízenému vypalování dopadovek.

„Po dopadech granátů vznikalo množství dočasných tůní, které jinak v přírodě poměrně rychle zanikají. Požáry na vřesovištích pak brání trvalému zarůstání dřevinami. Po požáru se rychleji obnoví společenstva vřesu a bylin, než dřeviny, jako například bříza. Řízená vypalování se mohou využít právě při ochraně vřesovišť," řekl vedoucí Správy CHKO Brdy Bohumil Fišer o možnosti, jak chce správa zabránit zarůstání a postupnému návratu lesa na tyto oblasti.

Podle plánu péče o CHKO Brdy je nutné vřesoviště pravidelně zbavovat náletu stromů a podle možnosti řízeně po částech vypalovat, případně mechanicky narušovat strhnutím drnu či pastvou.

S ohledem na zátěž municí se jeví jako jediný možný způsob zachování bezlesí, řízené vypalování. Z toho důvodu Agentura ochrany přírody a krajiny ČR na to zadala zpracování studie, která mimo jiného mapuje požáry jako doprovodný jev vojenského využití za posledních 10 let.

„Víkendové cvičení bylo naplánované v souladu s opatřeními doporučovanými Plánem péče o CHKO Brdy. Agentura ochrany přírody a krajiny s provedením přípravných prací souhlasila a považuje je za žádoucí pro péči o předměty ochrany CHKO Brdy," uvedl Fišer.

Vlastní rozsáhlé taktické cvičení hasičů s reálnou simulací požáru severovýchodní části vřesoviště na Jordánu je naplánováno na 18. května.

Autor: Karel Hutr

11.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
7

Středočeši dostávají nižší penze než Pražané. A pobírají je kratší dobu

Žáci 4. třídy ZŠ Propojení Sedlčany si vyzkoušeli roli trhovců a jaké je to nabízet vlastnoručně vyrobené zboží.
13

Čtvrťáci ze Sedlčan si užili svoji velkou podnikatelskou premiéru

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Sníh způsobil dopravní nehody

Příbramsko – Opravdová zima dorazila i do příbramského okresu a na silnice o víkendu napadl dlouho předpovídaný sníh. A řidičům okamžitě zkomplikoval život. V neděli 10. prosince se na Příbramsku staly tři nehody, při kterých utrpěli účastníci silničního provozu lehká zranění. 

Středočeské nemocnice poznají v úterý nové vedení

Střední Čechy – Nové vedení mají všechny nemocnice Středočeského kraje, které jako akciové společnosti fungují v Kladně, Příbrami, Benešově, Kolíně a Mladé Boleslavi. Před týdnem středočeští zastupitelé odsouhlasili změny stanov, podle nichž se počet členů jejich představenstev rozšíří ze tří na pět – s tím, že jedno místo bude vyhrazeno pro představitele asociace středočeských nemocnic a pro post předsedy představenstva se počítá s ředitelem nemocnice – a v pondělí krajští odkývli personální změny.

Antonín Barák opět zazářil a věří, že Udine bude stoupat tabulkou

Udine - Český reprezentační záložník Antonín Barák se v nedělním zápase podílel velkou měrou na vítězství svého Udine proti Beneventu 2:0. Barák dokázal v utkání jednou skórovat a u druhého gólu si připsal asistenci. Dalším skvělým výkonem tak potvrdil svůj povedený premiérový podzim v italské Serii A.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT