Vozidlo je totiž nutné pro potřeby hasičů upravit, aby jim vyhovovalo. „Přezbrojování bude trvat asi měsíc,“ řekl Milan Šerák, velitel hasičské jednotky.

Jak řekl sedlčanský starosta Miroslav Hölzel, rada schvalovala darovací smlouvu, kdy záchranný hasičské sbor Středočeského kraje daroval městu bezúplatně cisternový automobil. „Jedná se o techniku, kterou vyřazuje v rámci kraje i okresu a nahrazuje ji každých deset let novou,“ podotkl.

Podle jeho slov se město pokouší dlouhodobě o získání novější techniky, kterou by sedlčanská jednotka mohla využívat. „Ta patří do kategorie PO3, je tedy i záložní jednotkou pro pracoviště sedlčanského záchranného sboru. Panu řediteli se tak podařilo prosadit, že v rámci kraje tu starší CAS naprosto v provozuschopném stavu dostanou sedlčanští hasiči,“ vysvětlil.

Aktuální cena vozidla je podle starosty asi ve výši 1,8 milionu korun po odpisech. „Pořizovací cena před deseti lety byla ve výši zhruba 4,9 milionu korun. Rada schválila smlouvu, následovalo převzetí techniky,“ podotkl Miroslav Hölzel. Hasiče čekalo i seznámení s vozidlem. „Přijelo do Sedlčan, byli jsme se tam s našimi hasiči podívat, profesionální hasiči ukázalo, co kde je, jaké jsou parametry a podobně,“ podotkl.

Přenechání hasičských automobilů dobrovolnickým jednotkám není v kraji ničím neobvyklým. Novou techniku určenou nejen pro případné zásahy v areálu firmy, ale i k výjezdům za její brány, jež nejsou ojedinělé, se mohou pochlubit podnikoví hasiči chemického závodu Spolana Neratovice. Tam se počet 11 aut, jež má tým v aktivní službě, se ani po pořízení dvojice nových aut nezmění.

Ve Spolaně jdou do výslužby dvě cisterny CAS 40, jež tamější hasiči používají od roku 1984 a 1986 – a i když jsou to spolehliví pracanti, mají už svá nejlepší léta za sebou. Hlavně kvůli tomu, že vývoj pokročil – a standard techniky u profesionálních jednotek už je jinde.

Obě cisterny ale mohou ještě hodně práce zastat u jednotek dobrovolných hasičů – a s tím se také počítá: jedna bude věnována Sboru dobrovolných hasičů Libiš a druhá má být prodána pro potřeby některého z dalších sborů formou aukce.