Na místo kantora totiž tentokrát přichází skupina mladých hasičů ze Střední odborné školy a Středního odborného učiliště (SOŠ a SOU) Dubno z oboru Strojník požární techniky. Pokračují v projektu Požární prevence pro základní školy aneb Hasičské jiskření.

Přesto, že jsou jen o několik let starší než jejich posluchači, získávají pozornost dětí jako mávnutím proutku. Přednáška není žádná „sušárna". Krátký film na plátně, udržování pozornosti otázkami ze života, ukázky vybavení, povídání o tom, jak se zachovat v krizových situacích, to vše podávají ve stylu „děti dětem". A zabírá to.

S nápadem na projekt zaměřený na děti prvního a druhého stupně základních škol a jejich chování při mimořádných událostech přišla před čtyřmi lety kantorka Olena Gažová, následně se ho ujali žáci čtvrtého ročníku oboru Strojník požární techniky. Přesto, že už dávno na škole nejsou, další parta mladých hasičů ochotně pokračuje v jejich stopách.

„Jde o to, že se děti dovědí, jak se třeba při požáru místo paniky nejlépe zachovat a případně jak pomoct hasičům při jejich práci," vysvětluje význam přednášek Olena Gažová. „Kluci předávají informace jinak než dospělí a děti jim rozumí," pokračuje kantorka.

V tomto školním roce navštívili mladí hasiči z Dubna řadu základních škol například v Jistebnici, Březnici, Bohutíně, Příbrami a Berouně. Dokonce si je vyžádaly školy v Ostravě nebo v jižních Čechách. „Do některých škol už jezdí opakovaně. Přednášky nejsou nikdy stejné, vždycky se přizpůsobí požadavkům škol, spojí s Besipem nebo s venkovní ukázkou požárního sportu. Naši žáci proškolili za tři roky, co projekt běží, přes 1200 dětí," dodává Olena Gažová, která na SOŠ a SOU Dubno vyučuje angličtinu.

S projektem škole hodně pomáhá Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska.