Podle velitele hasičů z Příbrami I Martina Poulíčka byli i členové jeho jednotky připraveni vyrazit už dříve, ale na oficiální dotaz města Příbram na krizové centrum dostali odpověď, že techniky, hasičů a prostředků je dostatek a jsou potřeba hlavně peníze a vysoušeče.

Nyní ale vyrazil do Chrastavy pětičlenný tým ze sboru Příbram I a Březové Hory. Hasiči si s sebou vezou motorové pily, kalové čerpadlo a další vybavení, které budou upotřebovat při pomáhání s úklidem obce. Návrat plánují na tuto neděli.

„Současně s naší jednotkou dobrovolných hasičů posíláme do Chrastavy i finanční dar, který ve čtvrtek osobně předá představitelům města místostarosta Václav Černý. Rada města Příbrami v pondělí na mimořádném jednání rozhodla, že Chrastavským věnujeme dvacet tisíc korun. To je nejvyšší možná částka, o jejímž darování může rozhodnout jen městská rada,“ sdělil včera Deníku příbramský starosta Josef Řihák.

Na pomoc lidem v obcích zasažených povodněmi už uspořádala například příbramská charita nebo dobříšská radnice veřejnou humanitární sbírku. K podobnému kroku nyní přistoupil po dotazech obyvatel i třeba Nový Knín. Do 13. září mohou zájemci nechat své příspěvky v pokladně novoknínské radnice. Shromážděné finanční prostředky budou předány městu Chrastava a obci Nová Ves.

Dobříšská sbírka měla podpořit hlavně Raspenavu. „Při příjezdu dodávky do obce velitel zásahu doporučil odvézt věci do sousední vesnice Heřmanice, která byla ještě více postižena záplavami a nebyla jí dosud poskytnuta žádná pomoc,“ popsal cestu starosta Dobříše Jaroslav Melša. Do Heřmanic mířila i pomoc uspořádaná příbramskou farní charitou. Ve sbírkách se sešlo množství potravin, pitné vody i čistících prostředků a oblečení.