Akce přitahovala zraky kolemjedoucích. Aby ne. Takový zásah se neopakuje každý rok.

Rožmitálští hasiči se potřebovali dostat plošinou nad historický komín, který se stal čapím hnízdištěm. To už bylo po letech pořádně vysoké a žádalo si úpravu, která se bez motorové pily a sekery neobešla.

O vyčištění hnízda se hasiči snažili už před několika dny. Bylo ale ještě zmrzlé, a tak museli počkat, až trochu povolí. Času ale nebylo nazbyt, čáp mohl každým dnem i hodinou přiletět.

Hnízdo se naposledy upravovalo před zhruba sedmi lety. Stejně jako tehdy, tak i tentokrát se akce zúčastnili redaktoři Příbramského deníku. Nechat se plošinou vyvézt do výšky 26 metrů a vidět bydlení ptačí rodinky z výšky se jen tak někomu nepoštěstí, a tak jsme pro čtenáře přichystali alespoň několik snímků z oné ptačí perspektivy. No, dole jsme byli větší hrdinové. Ale nakonec, zážitek to byl parádní…

Čáp má zpoždění

Zatímco na svých hnízdech byli již někteří čápi na Příbramsku letos pozorováni, ten z Rožmitálu ještě v pondělínepřilétl. Oproti jiným rokům má zpoždění.

Nejčastěji se sameček ze zimoviště vrací do půlky března, kdežto jeho partnerka mívá zpoždění a přilétá až koncem tohoto měsíce. Komín, na němž v Rožmitále čápi hnízdí, už dokonce nemusel stát. V roce 2009 mu hrozila demolice.

O záchranu komínu bývalé slévárny se tenkrát kromě radních a místních ochránců přírody snažili i obyvatelé města i okolí. Mnoho z nich podepsalo petiční archy, kde se vyslovili proti demolici a nakonec se záměr ochránit letité hnízdiště čápů proměnil i v záchranu architektonické památky. Je pravděpodobné, že komín je starý 160 let.

Podle databáze komínů Svazu českých komínářů náleží rožmitálská stavba mezi nejstarší a nejvzácnější komíny v rámci celé České republiky. Komín bývalé slévárny je prý velmi jedinečný a jeho dvoustupňový podstavec s atypickou patkou a nikami se vyskytuje velmi sporadicky, a to spíše jen v severních Čechách.

Nicméně komín není dosud uznán jako technická památka a není jisté, že se to podaří. V každém případě by potřeboval opravit. Je dokonce pouhým okem vidět, že je nakloněn ke straně.

AUTOŘI: KAREL HUTR, MARKÉTA JANKOVSKÁ