VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úpravna vody je stará, hrozil kolaps

Příbram/ Úpravna má zastaralou technologii chemického hospodářství. Je v provozu od roku 1978. SVazek obcí nechal modernizovat technologii na dávkování vápna.

23.3.2008
SDÍLEJ:

Úpravna vody Hatě má nové zařízení na dávkování vápna.Foto: archiv Deníku


V únoru byl spuštěn zkušební provoz části rekonstruovaného chemického hospodářství a to dávkování vápna na Úpravně vody Hatě. Úpravna vody Hatě je v majetku Svazku obcí pro vodovody a kanalizace. Náklady v částce asi 5 milionů korun, které byly vloženy do modernizace vápenného hospodářství, investoval Svazek obcí. Ten vlastní vodohospodářský majetek, získaný při privatizaci. „Členy Svazku je celkem 21 obcí včetně Města Příbrami,“ uvedl manažer svazku Lubomír Mixl. Svazek vlastní tři úpravny vody – v Kozičíně, Hatích a na Hvězdičce a kromě toho přes 100 kilometrů zásobních vodovodních řadů, vodojemy a čerpací stanice. Kromě toho má jednu čistírnu odpadních vod na Dubenci.

Podle manažera byla rekonstrukce úpravny nutná, neboť zvláště vápenné hospodářství, kdy se do vody dávkuje vápno kvůli snížení kyselosti, hrozilo kolapsem. Svazek ale plánuje i modernizaci zařízení, které dávkuje síran hlinitý. Tato látka vytvářející vločky, zase odstraňuje z vody organické a anorganické nečistoty včetně drobných vodních živočichů. Na to potřebuje odhadem další čtyři miliony korun. A peníze není kde brát. „My prakticky všechny peníze, které získáme z pronájmu vodohospodářského majetku, vložíme do tohoto majetku zpět. Opravy a výměny zařízení stojí miliony. Kromě toho splácíme bankám asi sedm milionů korun ročně za úvěry, které jsme si brali například na modernizaci úpravny v Kozičíně,“ vysvětlil Lubomír Mixl.
Úpravna vody Hatě je jednou ze tří, které vyrábějí vodu pro Příbram a přilehlé obce. Byla postavena v roce 1978 na dobu pěti let, do doby než měl být dobudován dálkový přivaděč vody z nádrže Římov. Úpravna ale slouží dodnes, a upravuje surovou vodu čerpanou z Vltavy. Odběrné místo je pod obcí Solenice a na trase jsou dvě čerpací stanice. „Kdysi jsme zvažovali, zda vůbec ještě vodu brát z Vltavy, s ohledem na snižující se spotřebu vody, kterou čerpáme přes 300 m vysoko, což cenu vody samozřejmě prodražuje. Kvalita vody byla různá, ale v současné době je podstatně lepší. Dalším faktem je, že voda z Brd, kterou bereme z nádrží ve vojenském újezdu, rok od roku ubývá a její kvalita je nestálá. Nedostatek vody může být v budoucnosti dost závažným problémem,“ dodal manažer.

Autor: Karel Hutr

23.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hnutí ANO slaví vítězství ve volbách.
110

Ano? Ano. I když všichni říkáme, že ne

David Rath
22

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

OBRAZEM: Volby na běžeckém závodě na Příbramsku

Cholín /FOTOGALERIE/ - Účastníci závodu EPO Trailmaniacs Slapy nemuseli v letošním roce volit, zda poběží tento extrémní vytrvalostní terénní závod,nebo půjdou k volbám do Parlamentu ČR.

Příbram o svém vítězství nad Ústím rozhodla čtyřmi góly během patnácti minut

Příbram – Fotbalisté 1. FK Příbram přivítali ve dvanáctém kole FNL na domácím hřišti Ústí nad Labem, v jehož dresu se do známého prostředí vrátili bývalí hráči příbramského týmu Štěpán Kacafírek a Pavel Pilík. Příbramští fotbalisté utkání nakonec zvládli, když především díky zlepšenému výkonu ve druhém poločase a čtyřem brankám během patnácti minut zvítězili 4:0.  

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Bernard Plavec: Sport pro mě býval sprosté slovo

Dobříš – Sport mu dlouhou dobu nic neříkal, ale pak objevil kouzlo Muay Thai, kterému je nyní schopen obětovat naprosto cokoliv. Nejen o tom mluvil v rozhovoru Bernard Plavec.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení