Může se zdát, že realizaci zákazu nic nebránilo, když dokonce rada města zastupitelům loni v listopadu jednomyslně navrhovala, zákaz schválit. Ale už během diskuze se ukázalo, že ne všichni radní tento názor sdílí. V ní totiž vystoupila se svým názorem místostarostka Alena Ženíšková (ANO) a uvedla, že není zcela vnitřně přesvědčená, že plošný zákaz hazardu v Příbrami bude přínosem.

V současné době je na celém území města evidováno 250 technických přístrojů na 10 místech, loni v září to bylo 272 automatů na 26 adresách. Opticky ale může veřejnost mít pocit, že herních prostor přibývá. Nově se v kasina nebo herny změnil například prostor restaurace Na chmelnici nebo Jihočeské restaurace.

Že však počet heren opravdu klesl, potvrzuje i místostarostka Alena Ženíšková. „Po zavedení loterijního zákona se výrazně snížila návštěvnost ještě fungujících heren. Samozřejmě se i počet heren snížil. Důvodem je povinná registrace hráčů, což každému není vhod. Podle předpokladu se většina neregistrovaných hráčů přemístila na internet, kde již úřad práce a policie ztratily nad těmito lidmi kontrolu,“ řekla Alena Ženíšková. 

Podle Ženíškové úřad práce pravidelné kontroly heren ukončil, protože občané pobírající sociální dávky se registrovat nesmí.

Místostarostka stále zastává názor, že by úplný zákaz hazardu ve městě nic neřešil. Důvodem je fakt, že lze legálně hrát na internetu. „Místostarosta Václav Švenda argumentuje zničenými rodinami v důsledku hraní na hracích automatech. Já si myslím, že mnohem větší riziko a zničených rodin je právě z hraní hazardu na internetu, kde jsme kontrolu ztratili úplně,“ vysvětlila svůj postoj příbramská místostarostka. Lidé na internetu podle ní budou hrát dál i bez toho, zda si někdo přeje, či nepřeje zrušení heren ve městě. „Právě proto, že v praxi vidím, jaké škody může aktivita hazardního hraní v sociálně slabých rodinách páchat, nebudu nikdy pro úplnou ztrátu kontroly nad hazardem hlasovat,“ dodala.

Ovšem jiný názor má právě druhý příbramský místostarosta z koaliční TOP 09 Václav Švenda. Podle něj totiž na každého obyvatele Příbrami vychází za rok průměrně 15 tisíc korun vhozených do automatu. „Při některých klíčových hlasováních se většina zastupitelů bohužel nakonec rozhodla, že v Příbrami netouží po rychlém ústupu hazardu. Snažil jsem se chápat, že někteří kolegové nechtějí přijít o příjmy do městského rozpočtu. Ty jsou nemalé. (pozn. red. I přes snížení počtu heren, by podle místostarosty Václava Švendy město z hazardu v letošním roce mělo získat zhruba stejnou částku jako v minulosti, tedy 25 až 30 milionů korun) Ale pro nás je však principiální věc, aby někdo nebohatl na devastaci mnoha lidských osudů,“ řekl Švenda.

Podle něj je potřeba připomínat, že peníze získané z hazardu jsou vykoupené problémy rodin a dětí, které nemohou za nezodpovědné chování svých rodičů. „Bylo by bláhové se domnívat, že úplným zákazem heren ve městě patologické hráčství úplně vymýtíme. Část hráčů s nejtěžšími závislostmi možná pojede hrát
jinam a malá část se přesune na internet. Ten však není pro závislé na výherních hracích přístrojích adekvátní náhradou,“ podotkl místostarosta a zdůraznil, že pro většinu gamblerů by měl plošný zákaz pozitivní efekt.

„A také by v důsledku nulové nabídky nedocházelo k tak četnému vzniku nových závislostí,“ podotkl Švenda.

V mnoha městech napříč krajem argumentují při debatách o hazardu i kriminalitou, která s ním má jít ruku v ruce. Zda v důsledku snížení počtu heren došlo v Příbrami k poklesu kriminality, ale nelze zcela jasně určit. „Statistiku, která by sledovala růst nebo pokles kriminality v důsledku povolení či zákazu hazardu policie nevede,“ konstatovala mluvčí Policie ČR v Příbrami Monika Schindlová. Nárůst kriminality v okolí ostatně heren nepotvrzují ani pravidelně zveřejňované mapy kriminality v Příbrami.