„Dozvěděl jsem se, že hernu v ulici 28. října, která je téměř hned vedle školky, město společně s dalšími zakázalo. Už je to ale určitě přes rok a pořád je otevřená,“ stěžoval si Petr Barák z Příbrami.

Obce až doposud mohly omezit totiž pouze počet klasických výherních automatů. Nesměl je provozovat žádný podnik, který nebyl výslovně uveden na seznamu, jenž schvalují zastupitelé. Majitelé se ale mohli jednoduše zbavit zakázaných automatů a pořídit místo nich takzvané videoloterijní terminály. Ty zatím povoluje ministerstvo financí a obce mají svázané ruce. Nový zákon ale dává obecním zastupitelům moc omezit i počet těchto automatů.

V Příbrami povolili zastupitelé provoz výherních automatů v přibližně čtyřicítce podniků, bývalo jich sedmdesát. Řada z těch, co není na seznamu, ale má otevřeno dál kvůli kličce v zákoně povolující videoloterijní terminály.

Podle starosty Příbrami Josefa Řihákanení nový zákon všelék, i když obce budou mít konečně možnost se v řízení o povolení videoloterijních terminálů také vyjadřovat. „Každopádně je to krok kupředu. Pokud zákon podepíše prezident, budou zastupitelé jednat o zákazu či povolení heren v Příbrami pravděpodobně v září,“ upřesnil Řihák.

Současným omezením výherních automatů přijde město zhruba o tři miliony korun ročně. Podle vedení města je to však přijatelná cena za snížení kriminality a gamblerství. Omezení heren ale nebude příliš rychlé. Povolení od ministerstva vnitra totiž mají platnost asi patnáct let, v případě jeho zrušení obecní vyhláškou budou mít majitelé podniků na ukončení provozu automatů lhůtu tři roky.