To je smyslem a náplní práce Pavlíny Heverové, vedoucí odboru kultury v Březnici. Jejím cílem je, aby bylo v Březnici milo. V rozhovoru pro Deník jsme se bavili o rekonstrukci a využití březnického konventu, kulturním životě současných lidí ve městě, připravovaných akcích a dalších zajímavostech.

Pavlo, jste vedoucí odboru kultury. S čím jste zatím nejvíce spokojená od nástupu do své funkce?

Nejvíc mě asi těší to, že se znovu postupně vracíme ke spolupráci s ostatními institucemi, spolky a organizacemi, které ve městě působí. Spoustu věcí už nepřipravujeme sami, naopak v hlavičce pořadatel je nás vždy několik.

Co obnáší být v pozici vedoucí odboru kultury?

Spadá pod nás knihovna, infocentrum, galerie, muzeum, kino, kulturní dům a vyjadřujeme se ještě k mnoha dalším věcem, které se nějakým způsobem kultury dotýkají. Mým úkolem je zajistit bezproblémový chod všech výše jmenovaných institucí, komunikovat s radnicí a snažit se kulturně nasytit obyvatele Březnice. Velká část mé práce spočívá v neustálém hledání kompromisů.

Nyní je za vámi plesová sezona. Jste s touto fází celoročního kulturního koloběhu spokojená?

Plesová sezona je specifickou částí roku – sál je naleštěn, strop září, kulturní dům je plný lidí. V letošním roce jsme měli téměř každý víkend akci. Plesy se střídaly s taneční zábavou, oldies party nebo hudebním festivalem. Samozřejmě, že by plesů mohlo být více, ale to by muselo být i více návštěvníků, a v tomto jsem trochu skeptická. Obecně propadáme „gaučové kultuře“ a spousta z nás dává o pátečním a sobotním večeru přednost sledování televize.

Jaké máte cíle do jarního a letního období, které je před námi? Plánujete nějaký speciální program?

Rádi bychom navázali na akce, které se konaly v minulém roce – Cyklus Březnických hudebních večerů, což je kvalitní celoroční program koncertů vážné i klasické hudby. Pořádáme akce pod širým nebem, kdy v létě je potřeba využívat venkovních prostor. Organizujeme akci s názvem Konvent plný loutek na nádvoří březnického konventu nebo sezonní provoz Galerie Ludvíka Kuby se dvěma letními výstavami.

Minulý rok byl velmi zmiňovaný prostor konventu. Jakým způsobem by měla být tato památka využita?
V prvním patře bude podle plánu umístěna Galerie Ludvíka Kuby. Kromě Kubových obrazů zde budou představena i díla ostatních autorů uložená v depozitáři. Stálá expozice by měla být pravidelně doplňována o výstavy sezonní. V přízemí vznikne kancelář a zázemí pro správce muzea a galerie spolu s drobnou expozicí muzejního charakteru, která by měla upozornit na specifika Březnice, kterými jsou loutky Arnoštky Kopecké, jezuitská vzdělanost a další. Hned jak bude expozice otevřena, bude občanům přístupný i dvůr. To je úžasný prostor v centru města, chráněný před zmatkem a hlukem.

Dochází mezi vámi a jinými městy k určitým spolupracím a vzájemné pomoci nebo se tento druh pomoci nenosí?

Určitě ano. S rožmitálskou kulturou a Podbrdským muzeem si vyjdeme ve všem vstříc. Infocentrum je v pravidelném kontaktu s infocentry ve Lnářích a Blatné. Na druhou stranu zase kontaktujeme především příbramské Hornické muzeum a Galerii Františka Drtikola. Kulturu je třeba dělat společně, sám člověk opravdu nic nedokáže. Ostatní jsou vždy inspirací a velmi často dobře poradí.

Každý člověk má od přírody určité cíle a přání, která by si chtěl splnit. Máte nějaké takové ve své funkci i vy?

Kdysi dávno jsme jeden rok v Mateřském centru Pampeliška zaštítili kampaní Aby bylo v Březnici milo a toho se nějak držím dodnes – vytvořit v Březnici prostor, kde by se lidé rádi potkávali a společně něco tvořili. Snad se nám to i trochu daří.

Myslíte si, že kultura v Březnici má dobrou tradici nebo by se občané měli více zapojit do kulturního dění?

Tradice v Březnici je, ale poslední dobou začíná upadat. Všichni by hrozně rádi měli spoustu akcí v kulturním domě, ale ve výsledku na ně chodí pořád jedna skupina lidí. Pojďte někdy do kina. Vždyť ten film na velkém plátně je zážitek, který se s obrazovkou počítače nebo televize nedá srovnat. Pojďte někdy na zábavu nebo na ples – potkáte souseda v sáčku a načesanou sousedku. Co večer sami doma? Pojďte na některý z koncertů Březnických hudebních večerů – najdete tam opravdu všechno, klasikou počínaje a Tomášem Klusem konče. Letos se s Březnickými hudebními večery kromě zámku můžete podívat i na radnici a do sladovny pivovaru. Nebo s námi pojeďte do divadla. Do Prahy vás odvezeme i přivezeme. Vybíráme to nejlepší, co pražská nebo příbramská scéna nabízí. Jednoduše pojďte mezi lidi, většinou to bývá fajn. Březnice, jak sám vidíte, nabízí spousty kulturního vyžití.