Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hlavním lákadlem slavností Rosa zřejmě bude Děda Mládek Illegal Band

Sedlčany – Miroslav Hölzel, místostarosta Sedlčan a předseda kulturní komise, přiblížil v rozhovoru program letošních městských slavností Rosa. Město si jimi připomene od pátku 19. do neděle 21. června pověst, podle které v Sedlčanech při ranní rose v roce 1420 mělo Žižkovo vojsko utrpět porážku. Mediálním partnerem akce je Příbramský deník.

18.6.2015
SDÍLEJ:

ŠERMÍŘSKÁ skupina Corpus Bellatores opět předvede při letošních slavnostech svoje umění.Foto: Marie Břeňová

Páteční hlavní program, který začíná v 16 hodin a skončí po půlnoci, je tradičně situován na náměstí T. G. Masaryka.

Co bude první den oslav podle vás tím největším tahákem?

Myslím, že každý si vybere z bohaté nabídky to své. Snažíme se, aby se žánrů objevilo víc. Hlavní čas od 21.45 hodin vystoupí na pódium Děda Mládek Illegal Band, což je i nejdražší koncert z programu, jak jej členové kulturní komise sestavili. Měl by zaujmout posluchače napříč generacemi. Samozřejmě ortodoxním vyznavačům dechovky nebo punku se tímto hudebním stylem nezavděčíme. Domácí hudební lahůdkou bude od 19.45 hodin koncert Blue Orchestra.

Co byste doporučil teenagerům a vůbec té mladší generaci?

Jednoznačně PohodaFest v areálu Sedlčanské kotliny. To je však jeden z doprovodných programů, který nezajišťuje město, ale Michal Marešovský s kamarády. Protože jde o jiný subjekt, tak není vstup jako na převážnou většinu akcí zdarma, ale platí se vstupné. Program začíná v sobotu ve 14 hodin a vystřídá se v něm spoustu účinkujících. Například skupina Totální nasazení, USB – Universal Swing Brothers, Zlomená čtrnáctka, Mr. Roll a další. Pořadatelé k akci přistupují dobře, nepropagují jen ty nejposlouchanější kapely, ale snaží se zařazovat i alternativní kulturu. Letos PohodaFest obohacují i divadlem.

Nejvíc decibelů během Rosy tedy bude v sobotu na kotlině, ale na náměstí vystoupí po ohňostroji v pátek ve 23.30 hodin Ivan Hlas Trio. Nebude to příliš hlučný závěr prvního dne slavností?

Myslím si, že ne. Je to daleko klidnější muzika než vloni.

Jaké historické prvky budou tyto slavnosti mít?

Po přivítání návštěvníků slavností starostou města Jiřím Burianem, které je plánováno na pátek od 19 hodin a po zaznění fanfár, se na náměstí odehraje bitva. V tomto bloku se připomene osobnost Mistra Jana Husa, kterého ztvární Jaroslav Kolský. Připomene historii Rosy. Místní skupina historického šermu Corpus Bellatores předvede scénu pořážky Žižkova vojska v Sedlčanech. V dalším vstupu se pak členové šermířské skupiny zaměří na scénky ze středověké mučírny. Šest set let od smrti Jana Husa připomene v neděli od 16 hodin koncert v kostele sv. Martina. Knihovnice oslovili Richarda Pachmana, který je autorem komorní verze oratoria Mistr Jan Hus. Vystoupí spolu s Ditou Hořínkovou. To je kromě PohodaFestu druhý program, na který se vybírá vstupné.

Jak jste pamatovali na děti?

Dětem bude zejména určen sobotní program v kulturním domě. Začíná v 9 hodin a končí ve 13 hodin. Během celého dopoledne je zaujmou jistě divadelní představení, soutěže, tanec, výtvarné dílny…

Co zajímavého bude v sobotu na náměstí?

Veterán klub Sedlčany od 10 do 15 hodin předvede historická vozidla. KM Racing Team přislíbil představit vozidla dakarského týmu a kynologové do programu přispějí ukázkami výcviku psů.

Jaké je podle vás nejslabší místo slavností?

Největším rizikem je každoročně počasí. Vloni například znepříjemnil šermířům jejich vystoupení déšť, ale vody jsme zažili při některých ročnících ještě daleko více. Dokonce jednou byl páteční program předčasně ukončen, protože se diváci kvůli lijáku rozprchli. Také pamatuji, jak nám bouřka odnesla plachtu z tribuny.

Hledali jste inspiraci pro Rosu i v jiných městech?

Slavnosti, jako pořádá například Tábor, si finančně nemůžeme dovolit. Navíc je tam husictví o něčem jiném, než je základ sedlčanských slavností. Máme nějaké možnosti a v těchto mantinelech se snažíme tradici držet. Současné schéma slavností se nám ukázalo jako nejlepší. To znamená, že páteční program zajišťujeme na náměstí a v doprovodných programech si v sobotu a v neděli každý najde to svoje. Například pořádání soutěže v benchpressu se z náměstí přestěhovalo ke Kovodružstvu. V sobotu začne od 10 hodin na parkovišti před KDS již 19. ročník soutěže Silák Sedlčan. Restaurace Na Růžku pořádá v neděli od 10 hodin turnaj v křížovém mariáši, od 14 hodin na lehkoatletickém stadionu Taverny začne fotbalový turnaj. Ve stejnou dobu začne vyhrávat v areálu chovatelů dechovka Týnečanka.

Program slavností připravuje kulturní komise. V kterých lidech jmenovitě máte jako její předseda největší oporu?

Kulturní rada má jedenáct členů. Do přípravy programu se velmi aktivně zapojuje a kontakty s agenturami a jednotlivými účinkujícími zajišťuje Blanka Vilasová, velmi platným je člen komise František Houska, který jako muzikant dává tipy na hudební produkce. Jako moderátor se osvědčil Sláva Bloch. Martin Severa, ředitel kulturního domu, je při diskusi o programu Rosy tím čtvrtým nejaktivnějším člověkem.

Máte už vybraný termín příštích slavností a kdy začnete s jejich přípravou?

V roce 2016 vychází slavnosti na pátek 18. až neděli 20. června. Kulturní rada se schází každý měsíc a jedním z hlavních bodů jednání je pokaždé příprava Rosy. To znamená, že v srpnu členové hodnotí slavnosti a od září se začínáme bavit o schématu příštího ročníku. Vloni jsme takto poprvé naplánovali Dětský den v kulturním domě. Gró programu vymýšlí Rodinné centrum Petrklíč. Všechno to byl krok do neznáma, který ale dopadl dobře. Návštěvníků přišlo asi 300, což byl i z pohledu prostorů optimální počet.

Na kolik vyjdou slavnosti Rosa?

V městském rozpočtu máme schváleno 350 tisíc korun. U dětského dopoledne se pohybujeme v částce do 30 tisíc korun – jde o náklady za divadelní představení, materiál pro výtvarné dílny, ceny…

Budou mít prodlouženou otvírací dobu při slavnostech také veřejné WC pod muzeem?

Ano, s tím jako každoročně počítáme. Marie Břeňová

Autor: Redakce

18.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Ilustrační foto

Kam na fotbal: 1. FK Příbram přivítá Ústí nad Labem

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Střední Čechy – Vydrží, nebo lze očekávat změny? Řeč je o pevnosti aktuální středočeské koalice, v jejímž případě se zdá, že navenek vyvřelo dlouhodobější napětí. A vlastně i spory.

K pouti do Sanatiága inspiroval Jindřicha Smítku filmový dokument

Příbram – Filmový dokument o pouti do Santiaga de Compostelo stál u zrodu nápadu Jindřicha Smítky jednou se na tuto pěší cestu vydat. Od myšlenky k činu mu to sice trvalo zhruba ještě deset let, ale nyní má svůj splněný sen za sebou a přemýšlí o dalších cestách. O pouti do Santiága nyní pořádá besedy. Ve středu se jedna konala v Příbrami a další se uskuteční v polovině listopadu v Lázu. 

V Příbrami zazní hity z divadla Semafor

Příbram - Dvě legendy divadla Semafor Jiří Suchý a Jitka Molavcová vystoupí v příbramském divadle. V jejich podání zazní největší hity nejen autorské dvojice Suchý Šlitr, které stačily během své existence zlidovět. 

Sedlčany si vezmou úvěr na modernizaci autobusového nádraží

Sedlčany – Starosta Sedlčan Jiří Burian před časem avizoval, že na 16. října svolá zastupitele města. Hlavním bodem programu měla být modernizace autobusového nádraží tedy přestupního terminálu, konkrétně způsob financování. To se ale nestalo. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení