Ve hře byly dvě možnosti, jednou bylo vybírání z řad přihlášených zájemců, v druhém případě pak formou voleb. V minulosti se použily obě varianty, nicméně podoba voleb je, jak na jednání zastupitelstva podotkl Václav Švenda z TOP 09, výrazně náročnější na organizaci a především pro město dražší.

V současné době se do osadních výborů hledají zájemci, kteří by v nich rádi pracovali. „Kdo by měl zájem o členství v některém ze třinácti zřízených osadních výborů a splňuje podmínky dané zákonem č. 128/2000 Sb., o obcích, ve znění pozdějších předpisů a má trvalý pobyt v té části obce, pro kterou je osadní výbor zřízený, může kontaktovat odbor vnitřních věcí městského úřadu, a to do 10. února letošního roku,“ uvedla mluvčí města Eva Švehlová.

Mezi osadní výbory, které dobře fungují, patří ten na Březových Horách. „Na březových Horách máme několik organizací a spolků a v minulosti se pro obsazení osadního výboru dělaly volby, kdy každý spolek a také veřejnost nominovaly dva kandidáty a občané na veřejné schůzi rozdělovali hlasy,“ přiblížil obsazení osadního výboru na Březových Horách v minulosti zástupce hasičů František Stoklasa.

Naopak například někteří lidé žijící v osadě Žežice nebo například v Kozičíně s prací osadních výborů spokojeni nejsou. „Je potřeba udělat veřejnou schůzi a na ní vybrat složení osadního výboru a ne, že budou pokračovat dál ty samé osadní výbory, protože třeba v Žežicích s tím jsou velké problémy,“ konstatoval přímo na zasedání zastupitelstva jeden z obyvatel Žežic Zdeněk Martínek.

Podobně reagoval i Petr Magera z Kozičína, podle kterého je komunikace mezi lidmi v Kozičíně a tamním osadním výborem problematická. „Navíc předseda osadního výboru už v Kozičíně ani nebydlí,“ dodal.

Pohřeb Jindřicha Vařeky st. v Příbrami.
Veřejnost se loučila se spoluzakladatelem firmy Ravak

S existencí osadních výboru souhlasí i opozice. „Obrovský přínos osadních výborů vidíme zejména v možnosti získávat důležité zpětnovazební informace o potřebách obyvatel jednotlivých městských částí a to od lidí, kteří dobrovolně chtějí pro město pracovat a nejlépe znají místní problematiku," uvedl zastupitel Václav Švenda.

V minulosti se proti zřízení osadních výborů se postavil tehdejší zastupitel Petr Kareš. Ten argumentoval tím, že jejich úlohu dokážou zastat i městští úředníci. Také je podle něj nespravedlivé, že přibližně tisícovka obyvatel Příbrami bude mít svůj osadní výbor, ale ti ostatní ne, neboť kromě osad existují osadní výbory i v některých městských částech jako jsou již zmíněné Březové Hory, Zdaboř nebo třeba Sázky a další.

Osadní výbor má Brod, Bytíz, Jerusalem, Jesenice, Kozičín, Lazec, Orlov, Zavržice, Žežice, Příbram III – Sázky, Příbram V – Zdaboř, Příbram VI – Březové Hory, Příbram IX – Nová Hospoda. Zřízení osadních výborů je právem zastupitelstva, stejně tak i jejich zrušení.

Zastupitelstvo schválilo počet členů jednotlivých osadních výborů takto: Brod (5), Bytíz (3), Jerusalém (5), Jesenice (3), Kozičín (5), Lazec (5), Orlov (5), Příbram VI Březové Hory (5), Příbram IX Nová Hospoda (5), Zavržice (3) a Žežice (5).

Ilustrační foto.
Obce se pomalu připravují na třídění tuků