VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V hlubošském zámku se natáčel seriál Pojišťovna štěstí

Hluboš /TIP NA VÝLET/ – Následující tip na výlet je spíše tipem, kam nejezdit.

20.10.2011
SDÍLEJ:

Zámek Hluboš.Foto: archiv zámku

Zhruba deset kilometrů od Příbrami se nachází hlubošský zámek, který je známý tím, že ho navštěvoval prezident Tomáš Garrigue Masaryk nebo ze současnosti, kdy se na zámku točil známý seriál Pojišťovna štěstí.

Zámek byl však nedávno uzavřen veřejnosti. Důvodem byly především ztráty z provozu. Tak se majitelé, kterým byl zámek vrácen v restituci, rozhodli ho uzavřít a prodat.

Podle nich stojí roční údržba pětihektarového areálu kolem dvou milionů korun a příjmy jsou mizivé. Staří majitelé neuvažují o tom, že by ještě někdy zámek veřejnosti zpřístupnili. To možná až majitel nový.

Úvodní cena zámku Hluboš byla sto milionů korun, ale protože se zatím nikomu nepodařilo dát dohromady tolik peněz, klesla cena zámku na „pouhých“ čtyřicet milionů.

Nějaké nabídky údajně přicházejí i ze zahraničí. Podobně jako hlubošský zámek, jsou na tom i další historické stavby a památky v Čechách. Tak slavné stavby zatím chátrají.

Jestli se do zámku v Hluboši ještě někdy podíváme, zůstává otázkou

Hluboš byla původně farní ves a později zemské sídlo s tvrzí. Dnes už si v obci nemůžete zblízka prohlédnout zámek, který byl přestavěn z tvrze v roce 1546. Původně barokní zámek byl přestavěný pseudorenesančně a rozšířený v 19. století. Zámek v letech 1920-1921 několikrát navštívil president T. G. Masaryk. Po roce 1990 byl zámek vrácen původním majitelům, potomkům příbramského továrníka Josefa Kolaříka. Od května 2001 byla na zámku zpřístupněna prohlídková trasa věnovaná vzpomínce na významného prezidenta Masaryka. Návštěvníci si mohli prohlédnout Masarykovu pracovnu, salonek věnovaný paní Charlottě Garrigue Masarykové, velký koncertní sál se dvěma zachovalými barokními krby, lovecký salonek a velkou ložnici. Okolo zámku je park o rozloze tří hektarů a u každého stromu bývala cedulka s názvem. Na jedné z chodeb bývala nainstalována heraldická expozice “Úvod do světa erbů“, další expozice byla o historii hlubošského parku, který byl okolo roku 1800 jednou z nejstarších botanických zahrad v Čechách. Je byl využíván i filmaři.


Autor: Robert Nusl

20.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Viva ztratila v Mladé Boleslavi zdánlivě vyhraný zápas

Spolupráce mezi školou a nemocnicí trvá už téměř desetiletí.
15

Děti předaly finanční dar příbramské nemocnici

Policie radí, jak bezpečně zacházet se zábavní pyrotechnikou

Příbramsko – Konec roku a vánoční čas je tradičně spjatý i se zapalováním svíček a prskavek, či s odpalováním nejrůznější zábavní pyrotechniky. V obou případech je ale potřeba dbát na bezpečnost a dodržovat pravidla správné manipulace. 

Středočeši dostávají nižší penze než Pražané. A pobírají je kratší dobu

Střední Čechy – Být penzistou-mužem v Kladně, v nejbližším okolí metropole nebo i v Mladé Boleslavi může být celkem příjemné. Alespoň z finančního pohledu. Stejně jako být důchodkyně opět poblíž Prahy nebo v Mladé Boleslavi. Naznačují to alespoň nejnovější údaje České správy sociálního zabezpečení o výši průměrných důchodů. 

Čtvrťáci ze Sedlčan si užili svoji velkou podnikatelskou premiéru

Sedlčany /FOTOGALERIE/ - V rámci výuky finanční gramotnosti v programu Abeceda peněz absolvovali v pondělí 11. prosince prodejní jarmark, na němž se pokusili zúročit své nově nabyté znalosti a prodejem vánočních dekorací, háčkovaných výrobků a svícnů vydělat své první peníze. 

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT