VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přiznání pomoci v hmotné nouzi je přísnější

SEDLČANY - S vedoucí odboru sociální péče Městského úřadu Sedlčany Věrou Skálovou jsme hovořili zejména o pomoci v hmotné nouzi – dávce, kterou zákonem č. 111/2006 Sbírky schválil Parlament ČR a vyplácí se od ledna letošního roku.

10.5.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Ilustrační foto.

Jaký dopad měla změna zákona na váš odbor?

Zásadní. V podstatě posledních patnáct let zaměstnankyně našeho odboru pracovaly podle zákonů o sociální potřebnosti a životním minimu. To, co od roku 1991 do konce roku 2006 platilo, je jakoby zapomenuto. Zákon o sociálním minimu a sociální potřebnosti byl nahrazen zákonem o pomoci v hmotné nouzi a zákonem o životním a existenčním minimu a celý systém uplatnění žádosti je výrazně odlišný.

V minulých letech jsme tuto činnost samozřejmě vykonávaly s ohledem na právní řád, ale dělaly jsme agendu takzvaně „na koleně.“ Každý úřad si stanovil svoje postupy, i žádosti byly interní. Teď máme jednotné tiskopisy. Ve starém systému jsme všechnu agendu 30. dubna zastavovaly a lidé uplatňovali novou žádost. Období pro přechod z dávek sociální péče na dávky pomoci v hmotné nouzi bylo stanoveno do 30. dubna letošního roku. Ještě všechny žádosti do této doby vyřízeny nemáme.

Je pro žadatele administrativní postup uplatnění dávek jednodušší?

Pro žadatele i pro nás je vše složitější. Nechtěla bych vypadat jako kritik systému. Časem se asi zaběhne, ale už nyní víme o skupině příjemců, kterých se právní úprava dotýká.

Koho máte na mysli?

Dospělé děti, které skončily školu a bydlí u svých rodičů Ne každý mladý člověk hned další týden nebo měsíc najde zaměstnání. Když se uchází o místo, trvá nějakou dobu než projde výběrovým řízením, než se dozví výsledek, uzavře pracovní smlouvu a nastoupí do práce. Po toto období u nás byl takový člověk finančně zajištěn. Nyní je systém posuzování přísnější a tato skupina dřívějších příjemců dávek sociální péče nám v novém systému vypadne nebo nebude výplata v takovém rozsahu, jak bylo v našem regionu zvykem.

O kolik lidí šlo?

Náš odbor měl tuto agendu dříve pojmenovanou jako „dávku občanům, kterým nejde zajistit zaměstnání“. Šlo o 250 tisíc korun měsíčně a jednalo se průběžně o 50 až 100 lidí. Zajišťovala celé rodiny nebo neúplné rodiny, kde bylo nezaopatřené dítě.

Jaká byla průměrná dávka pro jednotlivce?

To se dá těžko říci. Například životní minimum jednotlivce ve starém systému bylo 4300 korun v případě, kdy příjemce neprokazoval zvýšené náklady na domácnost. Když byl občan úplně bez příjmu, mohl tedy dostat až 4300 měsíčně. Bylo to sice méně než minimální mzda, ale na druhé straně částka, z níž bylo možné čerpat prostředky na základní živobytí.

A jak je to podle nové legislativy?

Zákon stanovuje sedm situací spojených s nedostatečným zabezpečením základní obživy, bydlení a mimořádnými událostmi. Dávkami, kterými se pak pomoc v hmotné nouzi řeší, jsou: příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc. Životní minimum je jednosložková částka. Pro prvního v rodině je dávka vyšší než pro další osoby. Z našeho pohledu k nároku vede složitější papírování a je těžší na tyto peníze dosáhnout.

Můžete být konkrétnější jak je příspěvek na živobytí vysoký?

Částka živobytí se odvíjí od životního a existenčního minima. Pokud žadatel dostatečným způsobem hledá vhodné zaměstnání, projevuje snahu o zvýšení příjmů vlastním přičiněním, bývá shodná se stanoveným životním minimem. Obecně lze říci, že se tato částka stanovuje jako rozdíl mezi živobytím osoby či rodiny a jejich příjmem, který je snížený o přiměřené náklady na bydlení. Přiměřené náklady na bydlení jsou definovány jako odůvodněné náklady na bydlení, maximálně však do výše 35 procent příjmu osoby či rodiny.

Museli jste při změně všechny klienty navštívit?

Byli nás zvyklí navštěvovat. Určitě jednou měsíčně jsme se viděli se všemi. Sociální šetření děláme v souvislosti s podáním žádosti k finančnímu zajištění jednotlivců nebo rodin, aby neupadli do existenční bídy.

 

Kdo je v hmotné nouzi?
- Jde v zásadě o situace, kdy osoba či rodina nemá dostatečné příjmy a její celkové sociální a majetkové poměry neumožňují uspokojení základních životních potřeb.
- Zákon zároveň napomáhá řešení některých nárazových
životních situací, které nelze vyřešit jinak než okamžitou
peněžní pomocí.
- Dávkami se řeší příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc.

 

10.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na hlavním tahu z jihu na Prahu havarovala cisterna s mlékem

Tanečníci si přišli na své.
65

OBRAZEM: Hasičský ples ve Staré Huti

U nehody auta s chemikáliemi zasahovali hasiči devět hodin

Rožmitál pod Třemšínem /FOTOGALERIE/ – Od rána do večera – a to vlastně doslova. Tak museli hasiči na Příbramsku máknout na místě havárie nákladního auta převážejícího nebezpečné látky, k níž došlo v pátek dopoledne nedaleko Rožmitálu pod Třemšínem. Těsně před devátou hodinou opustilo vozovku pokrytou sněhovou břečkou v osadě Pňovice. A už první informace byly varující: bourající vůz, který skončil ve škarpě, měl na korbě nebezpečný náklad!

Macík s Brabec stále nejlepšími českými jezdci

Dakar - Nejlepší český jezdec v poli kamionů Martin Macík statečně bojuje s nástrahami nejnáročnějšího motoristického závodu na světě, Rallye Dakar. Přestože se mu ani v posledních dvou etapách nevyhnuli problémy, drží se na skvělém šestém místě v celkovém pořadí. Trable zažil i Jan Brabec, který ale rovněž podává vynikající výkon a drží se na konci čtvrté desítky.

Jan Tománek má za sebou další kemp, cílem byla příprava na La Diagonelu

Livigno /FOTOGALERIE/ – Jan Tománek pokračuje v tvrdé zimní přípravě. Handicapovaný sportovec, který v zimní sezoně závodí v bílé stopě, absolvoval po několika dnech volna další soustředění. V termínu 6. – 13. 1. zavítal opět na přípravný běžkařský kemp v italském Livignu, kde najížděl porci kilometrů.

Romantika dávných lásek láká k valentýnským výletům po kraji

Střední Čechy – Historické drby dokážou učinit minulost půvabnou – a to tím spíš, pokud se jedná o historky o lásce. Spoustu inspirace v tomto směru – a třeba i podnětů k výletu v rámci oslav svátku zamilovaných svatého Valentýna – nabízí nový počin Středočeské centrály cestovního ruchu: brožura nazvaná Milostné příběhy středních Čech.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>