VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přiznání pomoci v hmotné nouzi je přísnější

SEDLČANY - S vedoucí odboru sociální péče Městského úřadu Sedlčany Věrou Skálovou jsme hovořili zejména o pomoci v hmotné nouzi – dávce, kterou zákonem č. 111/2006 Sbírky schválil Parlament ČR a vyplácí se od ledna letošního roku.

10.5.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Ilustrační foto.

Jaký dopad měla změna zákona na váš odbor?

Zásadní. V podstatě posledních patnáct let zaměstnankyně našeho odboru pracovaly podle zákonů o sociální potřebnosti a životním minimu. To, co od roku 1991 do konce roku 2006 platilo, je jakoby zapomenuto. Zákon o sociálním minimu a sociální potřebnosti byl nahrazen zákonem o pomoci v hmotné nouzi a zákonem o životním a existenčním minimu a celý systém uplatnění žádosti je výrazně odlišný.

V minulých letech jsme tuto činnost samozřejmě vykonávaly s ohledem na právní řád, ale dělaly jsme agendu takzvaně „na koleně.“ Každý úřad si stanovil svoje postupy, i žádosti byly interní. Teď máme jednotné tiskopisy. Ve starém systému jsme všechnu agendu 30. dubna zastavovaly a lidé uplatňovali novou žádost. Období pro přechod z dávek sociální péče na dávky pomoci v hmotné nouzi bylo stanoveno do 30. dubna letošního roku. Ještě všechny žádosti do této doby vyřízeny nemáme.

Je pro žadatele administrativní postup uplatnění dávek jednodušší?

Pro žadatele i pro nás je vše složitější. Nechtěla bych vypadat jako kritik systému. Časem se asi zaběhne, ale už nyní víme o skupině příjemců, kterých se právní úprava dotýká.

Koho máte na mysli?

Dospělé děti, které skončily školu a bydlí u svých rodičů Ne každý mladý člověk hned další týden nebo měsíc najde zaměstnání. Když se uchází o místo, trvá nějakou dobu než projde výběrovým řízením, než se dozví výsledek, uzavře pracovní smlouvu a nastoupí do práce. Po toto období u nás byl takový člověk finančně zajištěn. Nyní je systém posuzování přísnější a tato skupina dřívějších příjemců dávek sociální péče nám v novém systému vypadne nebo nebude výplata v takovém rozsahu, jak bylo v našem regionu zvykem.

O kolik lidí šlo?

Náš odbor měl tuto agendu dříve pojmenovanou jako „dávku občanům, kterým nejde zajistit zaměstnání“. Šlo o 250 tisíc korun měsíčně a jednalo se průběžně o 50 až 100 lidí. Zajišťovala celé rodiny nebo neúplné rodiny, kde bylo nezaopatřené dítě.

Jaká byla průměrná dávka pro jednotlivce?

To se dá těžko říci. Například životní minimum jednotlivce ve starém systému bylo 4300 korun v případě, kdy příjemce neprokazoval zvýšené náklady na domácnost. Když byl občan úplně bez příjmu, mohl tedy dostat až 4300 měsíčně. Bylo to sice méně než minimální mzda, ale na druhé straně částka, z níž bylo možné čerpat prostředky na základní živobytí.

A jak je to podle nové legislativy?

Zákon stanovuje sedm situací spojených s nedostatečným zabezpečením základní obživy, bydlení a mimořádnými událostmi. Dávkami, kterými se pak pomoc v hmotné nouzi řeší, jsou: příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc. Životní minimum je jednosložková částka. Pro prvního v rodině je dávka vyšší než pro další osoby. Z našeho pohledu k nároku vede složitější papírování a je těžší na tyto peníze dosáhnout.

Můžete být konkrétnější jak je příspěvek na živobytí vysoký?

Částka živobytí se odvíjí od životního a existenčního minima. Pokud žadatel dostatečným způsobem hledá vhodné zaměstnání, projevuje snahu o zvýšení příjmů vlastním přičiněním, bývá shodná se stanoveným životním minimem. Obecně lze říci, že se tato částka stanovuje jako rozdíl mezi živobytím osoby či rodiny a jejich příjmem, který je snížený o přiměřené náklady na bydlení. Přiměřené náklady na bydlení jsou definovány jako odůvodněné náklady na bydlení, maximálně však do výše 35 procent příjmu osoby či rodiny.

Museli jste při změně všechny klienty navštívit?

Byli nás zvyklí navštěvovat. Určitě jednou měsíčně jsme se viděli se všemi. Sociální šetření děláme v souvislosti s podáním žádosti k finančnímu zajištění jednotlivců nebo rodin, aby neupadli do existenční bídy.

 

Kdo je v hmotné nouzi?
- Jde v zásadě o situace, kdy osoba či rodina nemá dostatečné příjmy a její celkové sociální a majetkové poměry neumožňují uspokojení základních životních potřeb.
- Zákon zároveň napomáhá řešení některých nárazových
životních situací, které nelze vyřešit jinak než okamžitou
peněžní pomocí.
- Dávkami se řeší příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc.

 

10.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 25 000 Kč

Svářeči Svářeči CO2. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: svářeči CO2, Atraktivní mzdové ohodnocení., Vaší každodenní náplní práce bude:, - Svařovat dle správného postupu svařování a na základě technické výkresové dokumentace, - Upravovat svařenec před samotným svářením a dočišťovat povrch svarů, - Svařovat kovové díly el. obloukem v ochranné atmosféře(CO2), popřípadě obalenou elektrodou, - Zodpovídat za rozměry svařence, které jsou udány ve výrobní dokumentaci, - Udržovat a kontrolovat svěřené technické nástroje, Na tuto pozici budete potřebovat:, - Platný svářečský průkaz na CO2 a alespoň 2 roky praxe na obdobné pozici, - Znalost čtení a orientace v technické dokumentaci je důležitá pro správné pochopení zadané práce, - Vaší předností by měla být samostatnost, zručnost a orientace na detail, Co Vám naše společnost nabízí?, - Atraktivní mzdové ohodnocení a věrnostní odměny, - Motivující měsíční finanční bonus a placené přesčasy, - Týden dovolené navíc (5 týdnů dovolené), - Závodní stravování přímo v areálu společnosti, - Dostupnost MHD, hlídané parkoviště v areálu společnosti, - Výhodný mobilní tarif nejen pro Vás, ale také pro vaše rodinné příslušníky, - Možnost zajistit si kartu Multisport s příspěvkem zaměstnavatele, - Finanční příspěvky na penzijní/životní připojištění, sportovní či kulturní aktivity, firemní akce, večírky a další zajímavé benefity, V případě zájmu o volnou pracovní pozici nám zašlete Váš strukturovaný životopis. Pečlivě čteme každý zaslaný životopis a všem odpovídáme., Zasláním životopisu souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů pro účel výběrového řízení na pracovní pozici, o kterou se ucházíte a pouze po dobu trvání výběrového řízení., Zaměstnanecké výhody:, Týden dovolené navíc, příspěvek na stravování, sportovní či kulturní aktivity a další benefity, Nástup od 1.9.2018. Mzda: od 25 000,- Kč, Kontakt: Michaela Karlová Bc., tel.: 318 479 212 od 9:00 do 15:00 hod., e-mail: prace@wheelabratorgroup.com, Místo výkonu práce:Wheelabrator Czech s.r.o., Za Balonkou č.p. 269, Příbram I. Pracoviště: Wheelabrator czech s.r.o., Za Balonkou, č.p. 269, 261 01 Příbram 1. Informace: Karlová Michaela, +420 318 479 212.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Specialista financí 24 000 Kč

Ostatní odborní pracovníci v oblasti účetnictví a ekonomiky Ekonom/ka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: ekonom/ka, Pracovní doba: 7:00 - 15:30 hod. Životopis zasílejte na email., Zaměstnanecké výhody: podnikové stravování, příspěvek na penzijní připojištění, Nástup: od 2.7.2018 na dobu neurčitou. Mzda: 24 000,- až 28 000,- Kč, Kontakt: Štarmanová Renata, e-mail: personalni.zdnecin@seznam.cz, i osobně, Místo výkonu práce: Zemědělské družstvo Nečín, Nečín č.p. 121, 262 13 Nečín. Pracoviště: Zemědělské družstvo nečín, 262 13 Nečín. Informace: Renata Štarmanová, +420 604 536 233.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 000 Kč

Přepážkoví pracovníci na poštách Pracovníci přepážky. Požadované vzdělání: úsv. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20600 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: pracovníci přepážky, Jak bude vypadat váš pracovní den:, - ráno si v týmu řekneme tipy pro dnešní den, - naladíte se do dobré nálady a s úsměvem otevřete přepážku, - budete pomáhat lidem odeslat poštu, vyplácet poukázky a důchody, vydávat balíčky, - během dne zároveň prodáváte poštovní ceniny a další služby, - nabízíte zákazníkům služby našich partnerů, které jim mohou usnadnit život , - jste k dispozici pro radu či informaci, Hodíte se k nám, protože:, - baví Vás kontakt s lidmi, - v práci máte rád/a pořádek, - jste týmový hráč a rád/a se učíte, - práce s počítačem pro Vás není problém, - máte středoškolské vzdělání s maturitou, Proč pracovat právě u nás?, - naučíme Vás vše, co budete k práci u nás potřebovat, - za odvedenou práci Vás odměníme motivující mzdou, - volno si užijete o 5týdenní dovolené, Máme pro Vás i další benefity (stravenky v hodnotě 70 Kč, ubytování ve firemních rekreačních zařízeních, příspěvky na dovolenou a dětské tábory, volno pro rodiče, aj.)., Uzavřeme s Vámi pracovní smlouvu na dobu určitou 1 rok a pokud se Vám bude u nás líbit, prodloužíme na dobu neurčitou. Lze i na zkrácený úvazek., Nástup: od 1.8.2018 na dobu určitou (smlouva na 1 rok). Mzda: 18 000,- až 20 600,- Kč, Kontakt: Procházková Romana Ing., tel.: 954 401 416, e-mail: prochazkova.romana@cpost.cz, Místo výkonu práce: ČESKÁ POŠTA, státní podnik- Nový Knín, náměstí Jiřího z Poděbrad č.p. 2, 262 03 Nový Knín. Pracoviště: Česká pošta, státní podnik- nový knín, náměstí Jiřího z Poděbrad, č.p. 2, 262 03 Nový Knín. Informace: Romana Procházková, +420 954 401 416.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 21 000 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol Učitelé 2. stupně ZŠ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 27940 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: učitelé 2. stupně ZŠ, Pracovní poměr na dobu určitou, učitelé 2. stupně s aprobací AJ. Žádost o strukturovaný životopis zasílejte na e-mail školy., Zaměstnanecké výhody: příspěvek na stravné, Nástup: od 29.8.2018 do 25.8.2019. Mzda: 21 000,- až 27 940,- Kč, Kontakt: Suchý Aleš, tel.: 607 038 292, e-mail: zmsklucenice@volny.cz, Místo výkonu práce: Základní škola a Mateřská škola, Klučenice, Klučenice č.p. 1, 262 56 Krásná Hora nad Vltavou. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola, klučenice, 262 56 Krásná Hora nad Vltavou. Informace: Aleš Suchý, +420 607 038 292.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

PRŮVODKYNĚ Jitka Krejčová na nádvoří dobříšského zámku.

Panenky, dravci i přízraky. To vše je k vidění na Dobříši

Karsten Bastien Ayong.

Ayong je na zkoušce v Anglii

Legie si zahraje druhou ligu, ale musí do Sedlčan

Příbram/Sedlčany – Futsalisté Legie Příbram využili jako druhý tým uplynulé divizní sezony nabídnuté možnosti a přijali nabídku postupu do vyšší soutěže. V následujícím ročníku si tak zahrají druhou futsalovou ligu. Její zápasy ovšem nebudou moci hrát doma v Příbrami, nýbrž v nedalekých Sedlčanech, což je pro klub velké zklamání.

AKTUALIZOVÁNO

Hasiči bojovali o Pohár zasloužilých členů SDH Hřiměždice

Hříměždice - Již 25. ročník soutěže o Pohár zasloužilých členů SDH Hřiměždice si užili dobrovolní hasiči v Hříměždicích 14. července. Pohár zasloužilých členů SDH hříměždice je soutěž v požárních útocích o putovní poháry mužů i žen, která byla založena na počest těch, kteří od roku 1950 zastávali ve sboru nejvyšší funkce, jmenovitě Jan Gorenčík, Ladislav Krejčík, Karel kasa a Antonín Štverák.

Kosohorský bodlák přinesl výbornou náladu nejen na parket

Kosova Hora /FOTOGALERIE/ - Krásnou sobotu si užili v Kosově Hoře účastníci letošního Kosohorského bodláku v Parku generála Mareše. Jde o desetihodinový maraton country a folk hudby zakončený večer country bálem. Založen byl roku 2010 a začínal jako setkání tří folkových kapel.

Zabít, naporcovat, prodat. Čínská medicína si žádala tygry

/VIDEO/ Češi jako první v Evropě rozkryli část nelegálního obchodu s chráněnými zvířaty kvůli čínské medicíně. Do případu byl spolu s Vietnamci zapleten chovatel Ludvík Berousek. Tým vyšetřovatelů vedl bývalý elitní detektiv Robert Šlachta.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT