VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přiznání pomoci v hmotné nouzi je přísnější

SEDLČANY - S vedoucí odboru sociální péče Městského úřadu Sedlčany Věrou Skálovou jsme hovořili zejména o pomoci v hmotné nouzi – dávce, kterou zákonem č. 111/2006 Sbírky schválil Parlament ČR a vyplácí se od ledna letošního roku.

10.5.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Ilustrační foto.

Jaký dopad měla změna zákona na váš odbor?

Zásadní. V podstatě posledních patnáct let zaměstnankyně našeho odboru pracovaly podle zákonů o sociální potřebnosti a životním minimu. To, co od roku 1991 do konce roku 2006 platilo, je jakoby zapomenuto. Zákon o sociálním minimu a sociální potřebnosti byl nahrazen zákonem o pomoci v hmotné nouzi a zákonem o životním a existenčním minimu a celý systém uplatnění žádosti je výrazně odlišný.

V minulých letech jsme tuto činnost samozřejmě vykonávaly s ohledem na právní řád, ale dělaly jsme agendu takzvaně „na koleně.“ Každý úřad si stanovil svoje postupy, i žádosti byly interní. Teď máme jednotné tiskopisy. Ve starém systému jsme všechnu agendu 30. dubna zastavovaly a lidé uplatňovali novou žádost. Období pro přechod z dávek sociální péče na dávky pomoci v hmotné nouzi bylo stanoveno do 30. dubna letošního roku. Ještě všechny žádosti do této doby vyřízeny nemáme.

Je pro žadatele administrativní postup uplatnění dávek jednodušší?

Pro žadatele i pro nás je vše složitější. Nechtěla bych vypadat jako kritik systému. Časem se asi zaběhne, ale už nyní víme o skupině příjemců, kterých se právní úprava dotýká.

Koho máte na mysli?

Dospělé děti, které skončily školu a bydlí u svých rodičů Ne každý mladý člověk hned další týden nebo měsíc najde zaměstnání. Když se uchází o místo, trvá nějakou dobu než projde výběrovým řízením, než se dozví výsledek, uzavře pracovní smlouvu a nastoupí do práce. Po toto období u nás byl takový člověk finančně zajištěn. Nyní je systém posuzování přísnější a tato skupina dřívějších příjemců dávek sociální péče nám v novém systému vypadne nebo nebude výplata v takovém rozsahu, jak bylo v našem regionu zvykem.

O kolik lidí šlo?

Náš odbor měl tuto agendu dříve pojmenovanou jako „dávku občanům, kterým nejde zajistit zaměstnání“. Šlo o 250 tisíc korun měsíčně a jednalo se průběžně o 50 až 100 lidí. Zajišťovala celé rodiny nebo neúplné rodiny, kde bylo nezaopatřené dítě.

Jaká byla průměrná dávka pro jednotlivce?

To se dá těžko říci. Například životní minimum jednotlivce ve starém systému bylo 4300 korun v případě, kdy příjemce neprokazoval zvýšené náklady na domácnost. Když byl občan úplně bez příjmu, mohl tedy dostat až 4300 měsíčně. Bylo to sice méně než minimální mzda, ale na druhé straně částka, z níž bylo možné čerpat prostředky na základní živobytí.

A jak je to podle nové legislativy?

Zákon stanovuje sedm situací spojených s nedostatečným zabezpečením základní obživy, bydlení a mimořádnými událostmi. Dávkami, kterými se pak pomoc v hmotné nouzi řeší, jsou: příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc. Životní minimum je jednosložková částka. Pro prvního v rodině je dávka vyšší než pro další osoby. Z našeho pohledu k nároku vede složitější papírování a je těžší na tyto peníze dosáhnout.

Můžete být konkrétnější jak je příspěvek na živobytí vysoký?

Částka živobytí se odvíjí od životního a existenčního minima. Pokud žadatel dostatečným způsobem hledá vhodné zaměstnání, projevuje snahu o zvýšení příjmů vlastním přičiněním, bývá shodná se stanoveným životním minimem. Obecně lze říci, že se tato částka stanovuje jako rozdíl mezi živobytím osoby či rodiny a jejich příjmem, který je snížený o přiměřené náklady na bydlení. Přiměřené náklady na bydlení jsou definovány jako odůvodněné náklady na bydlení, maximálně však do výše 35 procent příjmu osoby či rodiny.

Museli jste při změně všechny klienty navštívit?

Byli nás zvyklí navštěvovat. Určitě jednou měsíčně jsme se viděli se všemi. Sociální šetření děláme v souvislosti s podáním žádosti k finančnímu zajištění jednotlivců nebo rodin, aby neupadli do existenční bídy.

 

Kdo je v hmotné nouzi?
- Jde v zásadě o situace, kdy osoba či rodina nemá dostatečné příjmy a její celkové sociální a majetkové poměry neumožňují uspokojení základních životních potřeb.
- Zákon zároveň napomáhá řešení některých nárazových
životních situací, které nelze vyřešit jinak než okamžitou
peněžní pomocí.
- Dávkami se řeší příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc.

 

10.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Gastronomie - Gastronomie Cukrář, moučníkář 13 500 Kč

Cukráři (kromě šéfcukrářů) Cukrář/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: Cukrář/ka, , OC, Požadavky: vyučení cukrář, vhodné pouze pro uchazeče z okresu PB. Nástup: 1.5.2018. Mzda: 13 500,- kč, dle praxe a výkonu. Kontaktní os.: Kortánová Stanislava, tel.: 318 581 639 , konopaskova@pekarna-stana.cz. Pracoviště: Pecu stáňa s.r.o. provozovna malá hraštice, 262 03 Nový Knín. Informace: Stanislava Kortánová, +420 318 581 639.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 25 000 Kč

Stavební a provozní elektrikáři Elektrikáři. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: elektrikáři, Požadujeme:, zkoušky z vyhlášky 50, praxe v oboru , Pracovní náplň:, - provádí údržbářské práce elektro charakteru, včetně provedení méně náročných oprav, - provádí drobné opravy a údržbu elektro zařízení v rámci organizace Sportovní zařízení města Příbram a dbá na bezporuchový provoz veškerého zařízení tohoto typu, - pravidelně provádí odpočet spotřeby elektrické energie, plynu a vody včetně evidence, zajišťuje a plánuje čtvrtletní a roční požadavky na odběr těchto energií a zodpovídá za dodržování odběru elektrické energie a topného plynu, - zpracovává podklady pro veškeré vyúčtování odběru energií a vyúčtování topné sezony po jednotlivých nájemcích, - sleduje a dbá na pravidelné provádění revizí elektro, plynu, komínů a hasících přístrojů, kotlů, drobného elektro nářadí a vede (zakládá) veškerou evidenci o předmětných revizích, - dbá a osobně dodržuje platné předpisy o bezpečnosti práce, protipožární ochraně, hygieně , práce a ostatní předpisy související s vykonávanou prací, - zúčastňuje se pravidelně a dle potřeby předepsaných školení a přezkoušení vztahujících se k naplňování této pracovní náplně, - dle pokynů vedoucího provozu SZM Příbram nebo ředitele organizace , vykonává i další práce, pro které splňuje kvalifikační požadavky , Zaměstnanecké výhody: 5 tádnů dovolené, stravenkynástup možný ihned. Mzda: 25 000,- Kč, Kontakt: Kálal Zdeněk, tel.: 604243122 v době od 7:00 do 14:00 hod , e-mail: zdkalal@pb.cz, nebo kdykoliv ve sportovním zařízení města Příbram. Pracoviště: Sportovní zařízení města příbram, Legionářů, č.p. 378, 261 01 Příbram 1. Informace: Zdeněk Kálal, +420 604 243 122.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 23 000 Kč

Odborní pracovníci organizace a řízení Disponenti logistiky TRAINEE. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: disponenti logistiky TRAINEE, Vaším úkolem bude:, - zajišťování a kontrola dodávek výrobního materiálu od dodavatelů, - aktivní spolupráce s dodavateli, urgence a eskalace v případě potřeby, - zpracování odvolávek a zakázek od zákazníků, - tvorba výrobního plánu na základě systémových požadavků, - prodej hotových výrobků a zajištění spolehlivosti dodávek zákazníkům, - úzká spolupráce s odděleními v rámci firmy a s mateřskou společností v Německu, POŽADUJEME:, - ukončené SŠ, ekonomický směr výhodou, - praxe na obdobné pozici výhodou (možno i absolvent), - aktivní komunikativní znalost NJ nebo AJ PODMÍNKOU (zejména telefonická), - znalost práce na PC (MS Office), - znalost systému SAP výhodou, - flexibilita, komunikativnost, analytické myšlení, pečlivost, spolehlivost, Zaměstnanecké výhody: jistota a zázemí prosperující a stabilní rodinné společnosti, přístup k moderním technologiím využitých leadey v automotive, atraktivní finanční ohodnocení, měsíční bonusy, roční prémie, flexibilní pracovní doba, 5 týdnů dovolené a mnoho dalších benefitů, menu za 21,- Kč, aktivní podpora work life balance, individuální rozvojová školení a jazykové programy, Nástup možný ihned. Mzda: od 23 000,- Kč, Kontakt: Baumannová Alexandra Mgr., tel.: 606 094 920 (8:00-12:00 hod., 13:00-16:00 hod.), e-mail: a.baumannova@kostal.com, Místo výkonu práce: Kostal Kontakt Systeme GmbH - organizační složka, Čenkov č.p. 8, 262 23 Jince. Pracoviště: Kostal kontakt systeme gmbh - organizační složka, 262 23 Jince. Informace: Alexandra Baumannová, +420 318 493 360.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 200 Kč

Uklízeči výrobních prostor (kromě potravinářské a farmaceutické výroby) a skladů Uklízeči výrobních prostor a skladů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: Uklízeči výrobních prostor ( kromě potravinářské a farmaceutické výroby) a skladů. , OC, Požadavky: úklid a zaučení v profesi pekař, vhodné pro bydlící v místě a blízkém okolí. Požadujeme spolehlivost. Směny Po, ST, SO, NE nebo ÚT, ČT, PÁ, SO. Nástup: 1.5.2018. Mzda: 12 200,- Kč. Kontaktní osoba: Kortánová Stanislava, tel.: 318 581 639, konopaskova@pekarna-stana.cz. Pracoviště: Pecu stáňa s.r.o. provozovna malá hraštice, 262 03 Nový Knín. Informace: Stanislava Kortánová, +420 318 581 639.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Kraj se ptá Říčan: Kam odkloníte kamiony, které nechcete?

David Rath u soudu.

Soud Rathovi nepřikývl, pár tisíc mu přiznal

Lékaři bez hranic představují prostředí svých misí

Příbram – Lékaře bez hranic asi znají téměř všichni. Tato organizace má dvě poslání. Jedním je poskytování zdravotní péče tam, kde je nedostupná a tím druhým je přinášet o tom svědectví. Názorně tím přibližují práci organizace a krizové situace či podmínky, v nichž žijí miliony lidí. Pomáhá jim v tom interaktivní výstava Lékaři bez hranic zblízka.

Za Prahou se žije o dost jinak nežli v metropoli

Střední Čechy – Stěžují si Středočeši spíš na to, že mají malý byt, nebo jsou náklady na bydlení vysoké? I odpovědi na takové otázky mohou zaznačit zjištění statistiků, kteří se loni zajímali o domácnosti a jejich vybavení v rámci šetření nazvaného Příjmy a životní podmínky domácností. Před rokem pracovníci Českého statistického úřadu zajišťující sběr dat pro výzkum navštěvovali i vybrané byty – údaje o většině zkoumaných domácností byly nicméně získány prostřednictvím elektronického dotazníku.

Festival Jakuba Jana Ryby vstoupí v pátek do svého prvního ročníku

Rožmitál pod Třemšínem /ROZHOVOR/ – Festival Jakuba Jana Ryby je název nového festivalu, jehož první ročník bude zahájen v pátek 27. dubna. V rámci Slavnostního zahajovacího koncertu vystoupí od 19 hodin v Galerii rožmitálského Podbrdského muzea Symfonický orchestr plzeňské Konzervatoře. Více již v rozhovoru se zakladateli festivalu a navíc aktivními hudebníky, ředitelem Šimonem Kaňkou a dramaturgem Zdeňkem Klaudou.

Nemaká, napadá opozice středočeskou hejtmanku

Střední Čechy – Ostře nabito před veřejným zasedáním zastupitelů, kteří budou ve čtvrtek jednat na krajském úřadě, má středočeská opozice. Na hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou (ANO) se v pátek jménem zastupitelského klubu ODS osopil místopředseda strany Martin Kupka. Vytkl jí nízkou účast na zasedáních rady kraje.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT