Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Holobrada: Odchody lékařů přišly ve špatnou dobu

Příbram /ROZHOVOR/ -Mezi nejdiskutovanější témata v současné době patří plánované odchody lékařů. Také příbramská nemocnice řeší tento problém. Z více než 180 lékařů jich chce k 1. březnu odejít osmadvacet.

13.1.2011
SDÍLEJ:

Ředitel příbramské nemocnice Stanislav Holobrada.Foto: Markéta Jankovská

Kromě jednotlivců z různých oddělení toto číslo zahrnuje i výpovědi všech doktorů z gynekologicko – porodnického oddělení, tedy kromě primáře.
Proslýchá se, že většina lékařů své výpovědi stáhne, pokud se dočkají naděje na zvýšení platů. Tomu by podle nich pomohla úprava úhrad od pojišťovny, což by nemocnicím zvýšilo příjem. Kromě toho lékaře trápí i systém vzdělávání.

Pokud se nedočkají příznivých zpráv z ministerstva zdravotnictví, může se stát, že svého rozhodnutí odejít dostojí. To by ohrozilo především existenci gynekologicko – porodnického oddělení, které si za poslední roky vybudovalo v příbramské nemocnici velmi slušnou pověst.

Je téměř polovina ledna, a to je podle ředitele příbramské nemocnice Stanislava Holobrady stále ještě brzy na to, aby se přesně dalo říci, co bude dál.

Stanislavu Holobradovi jsme položili několik otázek.

Změnilo se něco ode dne, kdy lékaři podali hromadnou výpověď. Nedostal jste na stůl ještě další?

V současné době se prakticky nic podstatného nezměnilo. Na úvazky je to v těch 28 výpovědích ve skutečnosti menší číslo, část lékařů totiž pracovala na půl úvazku.

Co se teď děje na porodnici?

V týdnu se potkám s částí kolektivu lékařů z gynekologicko – porodnického oddělení. Část je na plánované dovolené na horách, takže se s nimi nedá hovořit. Není to tak, že by lékaři nestáli za svým primářem nebo že by nebyli spokojeni. To bylo první, na co jsem se ptal. Mám tady petici lékařů, ve které stojí, že se to v žádném případě netýká averze nebo nesouhlasu s vedením gynekologie. Deklarují, že naplnili akci Děkujeme, odcházíme výpovědí a že neřešili odchod do soukroma nebo do jiné nemocnice. Jinak porodnice má zatím normální provoz.

Jaký bude postup? Co budete po lékařích požadovat?

Úkol od středočeského hejtmana je, abychom každý týden aktuálně věděli, co se bude dít konkrétně v příbramské porodnici od 1. března. Budu chtít od lékařů vědět, až se vrátí z dovolené příští týden, zda své výpovědi nestáhnou a opravdu odejdou. V tom případě bychom se museli zaobírat variantou krizového řešení. To znamená pokusit se na přechodnou dobu odklonit některou gynekologicko – porodnickou péči a náborem nových lékařů. A to opravdu uvidím až po jednání příští týden.

Co když se lékaři opravdu nedočkají toho, co požadovali? Už moc času nezbývá.

Já bych si přál, aby výpovědi stáhli. Za poslední dva roky se jejich finanční ohodnocení zlepšilo. A já nemám mandát na to, abych naplnil požadavky odborářů, to v žádném případě není v mé moci. Pokud se stane, že prvního března nenastoupí, zůstane tady primář a myslím, že dva lékaři. Budeme muset oslovit soukromé lékaře gynekologicko – porodnického oboru, jestli budou ochotni docházet do nemocnice na nějakou dohodu, ale každopádně budeme muset řešit přechodný odklon rodiček do partnerských nemocnic.

Jak dlouho by ta přechodná doba trvala?

To se nedá odhadnout. Ono se stává, že nemocnice má čas od času výluku z důvodu sanitace, to není nic mimořádného. Věřím tomu, že to bude maximálně čtrnáct dní.

Stále se mluví o lékařích, ale co bude se sestrami?

Zatím se o tom nehovoří. To se vyvine podle situace. Takto jsme už redukovali stav sester na podzim na infekčním oddělení kvůli rekonstrukci. Většinou jsme se spolu domluvili, některé odešly do důchodu a část se uplatnila na jiných odděleních. Výsledek je ten, že sester a nižšího zdravotnického personálu má nemocnice dostatek.

Jaký je váš osobní názor na odchody lékařů? Na jakou stranu byste se jako lékař přiklonil?

Je to podle mě velmi nešťastný způsob v nešťastnou dobu. To rozhodnutí je na jednu stranu podpořeno kolektivním pocitem, ale na druhou stranu rozhodnutím jednotlivce. Pokud se rozhodne každý jakkoli, musí počítat s okolnostmi, které ten problém provázejí. Můj názor je ten, že české lékařství není dobře ceněno. Patří k tomu i systém vzdělávání. Je tam obrovský rozdíl a napětí mezi jednotlivými zdravotnickými profesemi. Pro příklad bych uvedl srovnání se stomatology, kterých je nedostatek a tyto problémy řešit nemusí.

Autor: Markéta Lišková

13.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nejstarším sedlčanským tenistou je téměř 82letý Zbyněk Jetel.

Překročil osmdesátku, na kurtech bývá od jara do podzimu

Spolek pro kočku hledá dobrovolníky i podporu po opuštěné kočky.

Příbramští ochránci koček hledají podporu a pomoc

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

Spisovatelka Michaela Burdová: Láká mě spojení příběhu s obrázky

Sedlčany /FOTOGALERIE/ - Michaela Burdová žije v Sedlčanech na Příbramsku. Ve svých 27 letech je vyhledávanou autorkou fantasy knih pro děti a mládež. Patří k několika současným českým spisovatelům, které toto povolání uživí. Dosud jí vyšlo dvanáct knížek, a protože jí inspirace neopouští, v březnu 2018 pokřtí třináctou. 

Ayong si zahrál za českou reprezentační dvacítku

Příbram – Mladý útočník týmu 1. FK Příbram Bastien Karsten Ayong debutoval v nedávné reprezentační přestávce v dresu české fotbalové reprezentace do 20 let. Českého fotbalového útočníka původem z afrického Kamerunu nominoval do týmu pro zápasy Elite Tournament trenér reprezentace do dvaceti let, shodou okolností také Příbramák, Karel Krejčí.

Zastupitelé jednali o MHD, pozemcích, ale i o bezpečnosti na sídlišti

Příbram – Jedním z nejdůležitějších bodů programu pondělního zasedání městského zastupitelstva byla žádost provozovatele MHD o navýšení ceny za ujetý kilometr. Město bude dopravci o listopadu platit o dvě koruny víc. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení