Neodmyslitelně k nám patří. V některých lokalitách města jsou dokonce tak drzí, že by nám dokonce snad přistáli na hlavě. A kdo vlastně? No přece holubi. Přemnožili se a ničí fasády domů. Podle příbramského odboru životního prostředí bylo nutné začít holuby odchytávat. To se ale některým lidem nelíbí, zvlášť v místech, kde se přímo na odchyt musí denně dívat z okna.


Do redakce Příbramského deníku přišel dopis od vnučky staré paní, která žije ve věžáku na náměstí 17. listopadu
v Příbrami. Zde je úryvek z dopisu: „Když se moje babička podívá z okna, tak pláče a je jí špatně z toho, jak týrají holuby ve veliké kleci, která je umístěná na střeše domu vedle obchodu Céčko. Holubi jsou tam bez potravy a vody. Druhý den tam leží mrtví a někdy i pohozeni vedle klece bez hlavy. Je to opravdu hnusný, nervy drásající pohled. Když už to musí být, nechceme se na odchyt dívat.“


Vyrazili jsme tedy do věžáku za lidmi, kteří odchyt sledují v přímém přenosu. Pozvala nás dovnitř Anna Macháčková. „Zahlédla jsem, jak před svátky odnášeli plný pytel, ale nevšimla jsem si, že by se na střeše dělo něco špatného,“ sdělila paní v důchodu. Všimli jsme si muže, který právě po střeše přicházel ke kleci a vyrazili jsme za ním. Byl to člověk, kterého si najalo město Příbram právě k odchytu těchto přemnožených ptáků. Prý sem chodí každý druhý den. „Nemyslete si, že bych dělal před zraky lidí něco špatného. Je to má práce a dělám ji, jak nejlépe mohu. Spolupracuji s jedním pánem z věžáku, který mi pravidelně podává informace o stavu v kleci. Když se holubi chytí, přijedu a odvezu je k veterináři do Rožmitálu pod Třemšínem. Tam už si s nimi poradí,“ vysvětlil Vladimír Punčochář.


Podle Petra Walenky z příbramského odboru životního prostředí je humbuk kolem odchytu holubů zcela neoprávněný a zbytečný.
„Jsou přemnožení a ve velké míře ničí fasády domů, odchyt je nutný. Lokalita byla vybraná záměrně proto, že tento dům je stále ve vlastnictví města a na střechu je dobrý přístup. Pokud by to ale bylo nutné, můžeme uvažovat o umístění klece na jinou střechu,“ sdělil vedoucí Odboru životního prostředí Příbram Petr Walenka.