Holubi jsou přemnoženi, ničí fasády a mohou roznášet různé nákazy. Stali se pro nás každodenními sousedy, kteří nám připravují mnohdy krušné chvilky jako v případě Radomíra z příbramského sídliště, kterému na cestě do práce spadl holub ze střechy přímo na hlavu.

Odbor životního prostředí Městského úřadu Příbram holuby odchytává ve spolupráci s odborníkem, který se po odchytu postará o jejich likvidaci. Jedna taková klec je umístěná na střeše domu na náměstí 17. listopadu v Příbrami vedle věžáku, jehož obyvatelé si před časem stěžovali na polomrtvé holuby ležící v kleci dlouho bez povšimnutí. Odchyt tam provádí odborník z Rožmitálu Vladimír Punčochář.

„Spolupracuji s jedním pánem z věžáku, který mi pravidelně podává informace o stavu v kleci. Když se holubi chytí, přijedu a odvezu je k veterináři do Rožmitálu pod Třemšínem. Tam už si s nimi poradí,“ vysvětlil před časem. Někteří lidé se domnívají, že by stav holubů mohla výrazně snížit spolupráce se sokolníkem. Opak se ale jeví pravdou.

„Odchyt holubů sokolem jsem už prováděl na žádost města Liberce. Nemělo to ale téměř žádný význam. Sokol je zvyklý na otevřený prostor, na střechy a do ulic nepůjde. Hrozí mu tam nebezpečí. Jednomu dravci stačí jeden holub na den. Podobně tak je tomu u krahujce a poštolky. Podle mě jsou nejúčinnější odchytové klece,“ řekl Deníku sokolník Milan Straka.

Příbram není jediné město s tímhle problémem.

„To je těžká věc. Ať uděláme cokoli, všechno se obrátí proti nám. Jedna strana na holuby nadává, ta druhá si stěžuje na odchyt. Zatím si s tím nevíme rady,“ odpověděl starosta Příbrami Josef Řihák.