Navštívili jsme rozpálené kempy Bor a Trhovky spadající pod Milešov. Na to, že je čtyřicet stupňů ve stínu, hřiště nezejí prázdnotou. Party kamarádů, mnohdy pravidelně zavlažovaných alkoholem, hrají kopanou a směle kropí antukový podklad i sebe. Potíže s nedostatkem pitné vody tu provozovatelé zřejmě nemají. Horší je to ale se stavem vody ve Vltavě. Hladina je o několik metrů níž.

„Vody je sice málo, ale je čistá," nestěžuje si Milena z Příbrami, která v té výhni s dobrou náladou přechází v plavkách s přáteli přes Bor. Jdou se namočit, i když osvěžení jim moc dlouho nevydrží, voda je jako kafe. Večer si prý musí vystačit bez posezení u ohně.

„Chodí tu hlídka. Včera někoho načapala, tak lidi museli oheň před nima uhasit," říká Milena, které kromě táboráků letos při kempování chybí houbaření. Na to si ale zřejmě počkáme všichni, protože se počasí podle meteorologů k žádnému vytrvalému dešti nechystá.

Jisté je, že příroda bez vody velice utrpí a dopad už to má i na odběratele pitné vody v Sedlčanech a v Mníšku, kde vodohospodáři museli odběry omezit. Proslýchá se, že je tomu tak i v Rožmitálu, ale tuto informaci se nám včera nepodařilo zjistit.
Bez vody jsou i zahrádkáři v kolonii u Baníku v Příbrami. Tentokrát za to nemůže porouchaný elektrický pohon vody, ale prázdné koryto Litavky, která už nemá kde brát.

Zahrádky u Baníku jsou jako vyprahlá poušť. Není voda na zalévání

ZAHRÁDKY U BANÍKU BEZ VODY. Na jedné z nich Eduard Měrka mezi usychajícími květinami.

Kdo si neudělal pořádné zásoby vody na zalévání, čelí nyní žalostnému pohledu na vyprahlou zem a uvadající zeleň. Alespoň, co se týká zahrádek v kolonii u Baníku v Příbrami. Vodu tu běžně pouští hodinu denně, ale ta prostě došla. Pěstitelé, kteří ještě trochu vody mají, váhají, zda zachránit okurky, rajčata či dýně nebo dozrávající peckoviny, jabloně či hrušně. Říká se, že ke každému stromu jedna konev vody, když je krize.

Zeptali jsme se zkušené pěstitelky Věry Homulkové z Rožmitálu, jaká je situace mezi zahrádkáři a zda je možné stromy uchránit minimální zálivkou. „To víte, co měli ušetřené, je dávno pryč. Někde mají ještě možnost brát vodu z rybníčků a nádrží. Kdo má přístup k pitné vodě, nechce jí plýtvat na zalévání, protože je drahá. Nejhůře jsou na tom zahrádky Na Vyhlídce u Litavky, ta je už dva týdny prázdná. Stromy trpí suchem nejvíc. Malá zálivka sice smysl má, ale ve výsledku strom nedozalije."