Záchranáři vyjížděli ke kolapsům

Ke kolapsovým stavům a dušnosti z horka vyjížděli v týdnu i středočeští záchranáři. Zaznamenali celkem 115 výjezdů.

Ve vysokých teplotách jde pokaždé o zdraví hlavně kardiakům a astmatikům, kteří trpí především dechovými obtížemi a může u nich dojít až k srdečnímu selhání. V krajních případech u nich hrozí až šokové stavy. Ohroženi nejsou však pouze kardiaci, ale i lidé, kteří nemají dostatečně vyvinutý termoregulační systém. To jsou děti, které ho ještě nemají plnohodnotně vyvinutý a staří lidé, kteří už ho naopak postrádají. Důležité je pít. Dehydratace může vést ke kolapsu a ztrátě vědomí.

„Dospělý člověk by měl při tropických teplotách vypít až 3 litry tekutin denně. Lékaři doporučují vodu a minerálky,“ poradila mluvčí středočeské záchranky Tereza Janečková.

Co mohlo být v předcházejícím horku lepšího, než skočit do vody? Lidé už se koupali v Pecováku a v Novém rybníku.

Mnozí Příbramáci byli zvyklí sbalit v horkých dnech po práci plavky a vyrazit k venkovnímu bazénu v Příbrami. Tam jsou ale vrata stále ještě zamčená.

ANKETA DENÍKU

Zeptali jsme se lidí, jak se brání proti tropickým teplotám
close zoom_in Božena Vávrová (52), Tisová

Proti vedru bojuji koupáním. Po práci vyrazím na Vysokou Pec k dceři, skočím do rybníka, který mají na zahradě. Takové teplotní rozdíly nemám ráda. Kdyby to přicházelo postupně, tak by mi to ani nevadilo.

close zoom_in

Petra Vítová (37), Příbram

Je to šílené, zvláště když musím být v práci až do večera. Já sluníčko nemám ráda, takže v horku raději trávím čas někde v chládku. Většinou zajdu do nějaké hospůdky, dám si studený pivečko a je mi dobře.
close zoom_in Irena Křížová (33), Lhota u Příbramě

Proti horku se bráním častým pitím. Sluníčko mám docela ráda, ale při vyšších teplotách stín také vyhledám. K vodě chodíme, ale u nás žádné koupaliště není, takže zamíříme většinou k Pecováku nebo na přehradu.

close zoom_in Pavel Peterka (48), Příbram

Je hrozné vedro, ale vůbec mi to nevadí. Jsem nějak zvyklý, naopak mi vadí zima. V okolí Příbrami k vodě ani nechodím. Každý rok jezdím na dovolenou do Itálie a tam si vody užiji, případně odjedu na chatu.

close zoom_in Zdeňka Makovcová (35), Cetyně

Když je vedro, hodně piju. Koupat se nechodím, voda není čistá, takže si zajdu spíš do parku, pěkně do stínu a je mi dobře. Vysoké teploty mě zaskočily. Vyhovovaly by mi teploty kolem pětadvaceti stupňů, ale zase nemůžeme chtít všechno.