K letošní pouti se navíc vázalo dvousté výročí zaražení Ševčinského dolu. Hornické muzeum k této příležitosti slavnostně otevřelo pro návštěvníky novinku v podobě otevření expozice plné doposud neprezentovaných dobových dokumentů, technických plánů, ale i hmotných předmětů, např. monumentální důlní kompresor, části stoupacího stroje, ukázky vrtací techniky a nejstarších důlních vozů. 

Slavnostní otevření expozice se po proslovech významných osobností a hornických písních členů Spolku Prokop zúčastnil i sám císař František I. (člen šermířské skupiny Adorea), který před 200 lety navštívil Příbram a podle něhož byl Ševčinský důl pojmenovaný. 

Na své si přišli všichni bez rozdílu věku a zájmů. Příznivci geologie za symbolické vstupné obdivovali nádherné kameny vytěžené v dolech Příbramska, děti a rodiče nevynechali jízdu hornickým vláčkem a kdo netrpí závratí, vystoupal na těžěbní věž a kochal se výhledem do okolí.

Prohlídek muzea využilo v neděli 4300 návštěvníků. "Je to zhruba stejně jako loni. Letos nám přálo počasí, lidé chodili ještě kolem šesté hodiny odpoledne. Myslím, že úsilí se zrpovozněním nové expozice stálo za to," hodnotí zájem o letošní novinku ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl.