Kopie švancar zhotoví pro Hornické muzeum Příbram firma Haber & Brandner z bavorského Řezna neboli Regensburgu, s níž muzeum dlouhodobě spolupracuje v rámci restaurátorských a konzervátorských zakázek týkajících se kovových předmětů.

Projekt replik švancar je natolik významný, že zástupci společnosti muzeum navštívili, aby představili postup příprav.

Ondřej Balatka u lisu české výroby
Z kanceláře k lisu. Nemoc ho donutila ke změně. Vyrábí oleje, které mu pomohly

„Výsledek uvidí návštěvníci v příští turistické sezoně,“ sdělila Deníku programová pracovnice muzea Stanislava Moravcová. „Tyto předměty budou využity k výstavním a edukačním účelům,“ upřesnila.

Artur Huber, jednatel německé společnosti, která s hornickým muzeem spolupracuje už řadu let, při návštěvě Příbrami předvedl řediteli muzea Josefu Velflovi model replik vytvořený prostřednictvím 3D technologie.

Ředitele příbramského muzea Josefa Velfla navštívili zástupci německé firmy Haber & Brandner, která pro hornické muzeum pomocí 3D technologie připravila zhotovení kopií stříbrných švancar.Ředitele příbramského muzea Josefa Velfla navštívili zástupci německé firmy Haber & Brandner, která pro hornické muzeum pomocí 3D technologie připravila zhotovení kopií stříbrných švancar.Zdroj: Deník/Milan Holakovský

Výroba kopií uměleckých předmětů pomocí 3D skenování je jednou ze specialit firmy – a tyto produkty jsou k vidění po celém světě. „I v těch nejprestižnějších muzeích, galeriích a dalších institucích,“ připomněla Moravcová.

Německá společnost známá v oboru celosvětově se vedle této činnosti a zmiňovaných restaurátorských prací i rekonstrukcí technických památek v širším pojetí věnuje třeba i výzdobě kostelů, hradů a zámků, dobovému osvětlení nebo se zabývá plastikami.

Z rybářského plesu v Rožmitále pod Třemšínem.
Video, foto: Rybářský ples v Rožmitále pod Třemšínem lákal na bohatou tombolu

Dlouhodobé kontakty s tímto partnerem pro příbramské muzeum představují i ocenění jeho významu v mezinárodním měřítku. „Spolupráci se společností Haber & Brandner se podařilo navázat díky kontaktům s Německým hornickým muzeem v Bochumi, do jehož časopisu Der Anschnitt Hornické muzeum Příbram každoročně přispívá studiemi z oblasti historie hornictví – a pro toto periodikum také zpracovává předmětnou bibliografii za celou Českou republiku,“ vysvětlila Moravcová.

„Přímo v Bochumi se navíc příbramské muzeum nedávno prezentovalo putovní výstavou s názvem Z historie drátěných těžních lan, která tam zanechala velký ohlas,“ doplnila s tím, že s oběma partnery Příbramští už nyní chystají další projekty.