Kopie švancar zhotoví pro Hornické muzeum Příbram firma Haber & Brandner z bavorského Řezna neboli Regensburgu, s níž muzeum dlouhodobě spolupracuje v rámci restaurátorských a konzervátorských zakázek týkajících se kovových předmětů.

Projekt replik švancar je natolik významný, že zástupci společnosti muzeum navštívili, aby představili postup příprav.

„Výsledek uvidí návštěvníci v příští turistické sezoně,“ sdělila Deníku programová pracovnice muzea Stanislava Moravcová. „Tyto předměty budou využity k výstavním a edukačním účelům,“ upřesnila.

Artur Huber, jednatel německé společnosti, která s hornickým muzeem spolupracuje už řadu let, při návštěvě Příbrami předvedl řediteli muzea Josefu Velflovi model replik vytvořený prostřednictvím 3D technologie.

close Ředitele příbramského muzea Josefa Velfla navštívili zástupci německé firmy Haber & Brandner, která pro hornické muzeum pomocí 3D technologie připravila zhotovení kopií stříbrných švancar. info Zdroj: Deník/Milan Holakovský zoom_in Ředitele příbramského muzea Josefa Velfla navštívili zástupci německé firmy Haber & Brandner, která pro hornické muzeum pomocí 3D technologie připravila zhotovení kopií stříbrných švancar.

Výroba kopií uměleckých předmětů pomocí 3D skenování je jednou ze specialit firmy – a tyto produkty jsou k vidění po celém světě. „I v těch nejprestižnějších muzeích, galeriích a dalších institucích,“ připomněla Moravcová.

Německá společnost známá v oboru celosvětově se vedle této činnosti a zmiňovaných restaurátorských prací i rekonstrukcí technických památek v širším pojetí věnuje třeba i výzdobě kostelů, hradů a zámků, dobovému osvětlení nebo se zabývá plastikami.

Dlouhodobé kontakty s tímto partnerem pro příbramské muzeum představují i ocenění jeho významu v mezinárodním měřítku. „Spolupráci se společností Haber & Brandner se podařilo navázat díky kontaktům s Německým hornickým muzeem v Bochumi, do jehož časopisu Der Anschnitt Hornické muzeum Příbram každoročně přispívá studiemi z oblasti historie hornictví – a pro toto periodikum také zpracovává předmětnou bibliografii za celou Českou republiku,“ vysvětlila Moravcová.

„Přímo v Bochumi se navíc příbramské muzeum nedávno prezentovalo putovní výstavou s názvem Z historie drátěných těžních lan, která tam zanechala velký ohlas,“ doplnila s tím, že s oběma partnery Příbramští už nyní chystají další projekty.