„Je to super, vůbec jsem to nečekal. Snad se mi začnou vracet ty hodiny tréninků,“ řekl Deníku Matěj.

Hošnu motivovali olympionici

Matěj začal závodně střílet před dvěma roky za Sportovní střelecký klub Kostelecký. Letos však přestoupil do Dukly Hradec Králové.

„Trénuje mě vynikající trenér Petr Málek, který byl druhý na olympiádě v Sydney. Potom sedm let trénoval kyperský národní tým a teď mám to štěstí také já. Zároveň je perfektní, že za Duklu střílí i David Kostelecký. Ten zase v roce 2008 olympiádu vyhrál, což mě hrozně motivovalo,“ pochvaloval si klub Matěj.

Vystřelit si z nějaké zbraně je snad sen každého kluka, ale sportovní střelba není jednoduchá záležitost jak po stránce finanční, tak po stránce příprav.

Sportovní střelba je nákladný sport

„Trénuji zhruba čtyřikrát týdně, když nejsou závody. K tomu chodím do posilovny kvůli fyzické síle a na jógu kvůli koncentraci. Během tréninku vystřílím tak 150 patron, když však trénuji celý den, tak mnohem více. V tomto sportu je dobré mít nějaké sponzory, protože je to poměrně finančně náročné. Dobrá profesionální zbraň stojí kolem čtvrt milionu, jedna patrona asi šest korun a jeden terč tak dvě koruny,“ doplnil Matěj.

Dá se říci, že Matějův velký vzor je David Kostelecký, který je nyní jeho kolega z klubu a který je podle Matěje hlavní příčinou, že se začal věnovat aktivně sportovní střelbě.

Porazil jsem Davida

Největším zážitkem bylo právě setkání s Davidem Kosteleckým.

„Jednou jsem trénoval v Holasicích u Brna a přišel tam David. Říkal, že bychom si spolu mohli zazávodit. Pro mě to byla obrovská čest. Střídali jsme se o flintu a nakonec jsem Davida porazil. Věděl jsem, že skeet není jeho disciplína, ale stejně. Jeho přítomnost a pocit, že jsem porazil olympijského vítěze, mě neuvěřitelně nakoplo,“ vzpomínal úspěšný střelec.

Matěje střelba pohltila, ale zároveň si posteskl, že v České republice střelnic ubývá. Prý je to kvůli rozšiřujícím se obcím ke střelnicím, kde následně lidem vadí hluk.

„Nejbližší střelnice u Příbrami jsou v Pičíně, Dublovicích nebo Počepicích, ale to jsou střelnice myslivecké, kde terče nelétají úplně správně. Kvalitní střelnice jsou u nás pouze v Brně, Hradci a Plzni, takže to mám na trénink celkem daleko,“ konstatoval Matěj.