„Čekáme ještě na přezkoumání hospodaření auditorskou firmou, které podle zákona musí být hotovo do konce prvního pololetí," dodal. Pokud auditorská firma nestihne sdělit svoje závěry do březnového jednání, není to podle místostarosty problém. Výsledky uuditu se dostanou zastupitelům na stůl při dalším zasedání.
Hospodaření roku 2013 dopadlo podle slov místostarosty příznivě. Příjmy dosáhly celkové výše 185 milionů korun. V porovnání s posledními rozpočtovými opatřeními jde o plnění na 103 procent. Výdaje byly 173 milionů korun, což představuje 99 %. Hospodaření tak skončilo přebytkem 12 milionů korun. „Pozitivní je, že se podařilo naplnit daňové výnosy, třebaže to v průběhu roku tak nevypadalo." Miroslav Hölzel potvrdil, že změna rozpočtového určení daní, která začala platit od 1. ledna 2013, byla pro Sedlčany pozitivní. Současně upozornil, že při porovnání výnosů daní v roce 2012 a 2013 nebudou rozdíly tak markantní, protože v součtech bude rozdíl necelých osm milionů korun. Vysvětlil, že k objektivnímu posouzení daňové výtěžnosti se nesmí kalkulovat s jednou položkou, a tou jsou daně z příjmu právnických osob, které platí město. „Ovlivňováno je to především prodejem městských bytů, kdy město zaplatí daň za příjmy z prodeje těchto bytů a ze zákona je ale tato daň zpětně odvedena městu na účet.
bychom tedy dostali přehled o odvedených daních, je třeba tuto položku odečíst," sdělil M. Hölzel. Na letošní rok jsme plánovali tuto daň ve výši pět milionů korun a pro rok 2012 byla plánovaná na dvojnásobek. To opticky sníží daňovou výtěžnost roku 2013.
Nejvíc se na výsledku podílí výnosy daně z přidané hodnoty, které přinesly do pokladny městu v roce 2013 o osm milionů více než v roce předchozím. „Daň ze závislé činnosti, což jsou odvody z mezd zaměstnanců, kteří jsou v zaměstnaneckém poměru, představuje nárůst o více než tři miliony korun. O tři miliony korun narostla i daň z právnických osob – zdanění firem," dodal. „V absolutních číslech jsme se dostali na daňovou výtěžnost 82 milionů korun," řekl. Jediná daň, která nevyšla podle původního předpokladu, prý byla daň z podnikání osob samostatně výdělečně činných, kde propad oproti roku 2012 byl půl milionu korun.
„Bylo to však kompenzováno nárůstem jiných vybraných daní." Místostarosta Hölzel si však nemyslí, že by podnikání me městě skomíralo. „Ale přímo to nepoznáme," připustil a jedním dechem vysvětlil:: „V minulosti daň od podnikajících živnostníků zůstávala ve městech. V současné době se odvádí státu a přepočtenými koeficienty se část vrací městu. Stoprocentně to tedy nevypovídá o situaci v Sedlčanech, ale v republice ano. Je vidět, že živnostníci, kteří by měli být nosnou částí společnosti v oblastech služeb a podnikání, strádají. Jiná věc je, kolik z nich systém dohnal do takzvané šedé ekonomiky. Stát navyšováním daní tak vybírá stále méně a méně. To ale bohužel neovlivníme." Marie Břeňová