Už před začátkem sezony se ubytovatelé rozhodovali, zda promítnou zdražování do nových cen, nebo zachovají ty stávající. „Ceny jsme trošku zvedli a uvidíme později, zda jsme to zvládli,“ vysvětlil Petr Hoffman, majitel Statku Svaté Pole, který nabízí ubytování u Brdských lesů.

Během několika dnů zvýší ceny také v Hotelu Orlík ve Vystrkově. „Musíme, zdražily energie i další vstupy včetně potravin pro restauraci,“ vysvětlil manažer hotelu Jiří Kraus. „Vše zdražuje už několik měsíců, ale museli jsme všechno propočítat, připravit nové jídelní lístky, nacenit služby,“ popsal Kraus, proč na růst cen reagují v hotelu se zpožděním.

Stejně jako jinde se i ubytovatelé na Příbramsku museli vypořádat s nedostatkem personálu. Hoffman vypočítal, že třetina lidí se po koronavirové pandemii už do ubytovacího a restauračního byznysu nevrátí a třetina sice zůstala, ale odešla za lepšími nabídkami. „Samozřejmě záleží i na typu provozu. Hotelový řetězec samozřejmě může své zaměstnance přemisťovat, ve velkém hotelu s mnoha zaměstnanci snadněji nahradí krátkodobý personální výpadek,“ řekl Deníku s tím, že v malých penzionech je na provozu znát už odchod jednoho člověka.

Pivní průzkum Deníku: Cena za půllitr stoupá až k 60 korunám

„Musíme napnout vlastní síly,“ uvedl majitel osmnáctilůžkového penzionu a restaurace Hoffman.

S nedostatkem pracovníků se potýká i Hotel Orlík. „Sháníme provozní, recepční, servírky, barmany. Máme inzeráty na třiceti webech včetně facebooku, ale je to špatné,“ řekl Kraus.

Zásadní okolností pro provozování ubytování jsou samozřejmě hosté. Ve Svatém Poli ale žádný raketový nájezd hostů zatím nezaznamenali. „Hosté se vracejí, neříkám, že pomalu, ale pomaloučku,“ upozornil Hoffman.

Nájezd rekreantů se nekonal ani na Orlíku. „Zákazníci se vracejí pomaleji,“ uvedl Kraus. Jedním z důvodů by podle oslovených provozovatelů mohlo být i to, že lidé řeší vlastní problémy včetně finančních.