Houbař skončil na operačním sále

Dvakrát se jednalo o úraz hlavy, jednou si houbař zlomil ruku, ten čtvrtý případ byl ale nejvážnější. „Mladý muž který přeskakoval strouhu, si po špatném dopadu způsobil tříštivou zlomeninu dolní končetiny. Mobilním telefonem si přivolal pomoc našich záchranářů a ti ho transportovali na chirurgické oddělení nemocnice Karlovo náměstí,“ uvedl ředitel řevnického Trans Hospitalu Bořek Bulíček.

Houbaření tak stálo muže operaci a řadu dní v péči lékařů. Mladík měl ale při vší smůle vlastně štěstí. Mohl si zavolat pomoc a záchranáři ho pro dobrou identifikaci místa, kde se nachází, brzy našli. Ne všechny případy ale bývají tak snadné. O tom záchranáři vědí své. Proto všem, kteří se s košíky vydají v těchto dnech do lesa, přikládají několik rad.

Povinnou výbavou má být mobil

„Při každém výletě, ať už jdete do lesa na houby nebo na turistický výlet, by měl být součástí výbavy mobil. Nemusíte mít sebou svůj nejmodernější přístroj za několik tisíc korun, stačí i vyřazený starý mobil bez karty. I z něj se totiž v případě nouze záchranářům dovoláte,“ říká Bořek Bulíček.
Kromě mobilu je ale potřeba sledovat i trasu, případně vědět, kolik toho člověk ušel. „Toto pravidlo je dobré pro identifikaci místa, kde právě jsem. Když do telefonu oznámím, že jsem zahnul u vysokého smrku a pak jsem prošel kolem hustého roští, tak to mě záchranáři najdou opravdu těžko,“ říká zkušený majitel záchranky.

Do přírody se vydejte ve dvou

Navíc mobil sám o sobě rozhodně není samospasitelný. Můžete totiž spadnout, zranit si třeba hlavu a způsobit si bezvědomí. V takovém případě vám mobil nepomůže. „Vždy je lepší, vydat se do lesa alespoň ve dvou a být dostatečně blízko u sebe, abyste o druhém měli v častých časových intervalech přehled,“ dodává další radu pro houbaře Bořek Bulíček.

Muž si píchl větev přímo do oka

Další kapitolou jsou větve a příliš soustředění houbaři, kteří nevnímají okolí. Ti si o úraz téměř sami říkají. „Minulý rok jsme tak například ošetřili jednoho muže, který si píchl větev do oka,“ vzpomíná šéf řevnické záchranky.

Poslední rada je určená rodičům, kteří se do lesa často vydají se svými ratolestmi. „Děti jsou v lese hodně živé, a tak zaběhnou za jeden strom, pak za křoví a už nevědí, kde jsou. Proto musí být rodiče hodně pozorní,“ říká Bořek Bulíček.

Ze své praxe rovnou přidal jeden příběh, který se stal před dvěma roky. Rodičům se v lese ztratila holčička. Jim samotným se dceru nepodařilo najít, a tak zavolali na pomoc záchranáře. „Do akce jsme byli zapojeni i my. Tentokrát měl ale příběh šťastný konec, dívenka se našla asi po půl hodině, kdy se sama vymotala z lesa a dostala se na silnici, kde ji našli lidé. Ne vždy ale mohou podobné případy skončit tak dobře a tak rychle,“ dodal závěrem Bořek Bulíček.