VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hubertu Hoyerovi učarovala hudba už v dětství

ROŽMITÁL - O celoživotním koníčku, který se stal i povoláním, jsme si povídali s Hubertem Hoyerem z Rožmitálu pod Třemšínem.

12.8.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Irena Fabiánová

Ten je nejen ředitelem a učitelem Základní umělecké školy Jakuba Jana Ryby, ale rovněž předsedou Společnosti J. J. Ryby a správcem meteorologické stanice v Rožmitále. Hubertovi Hoyerovi učarovala hudba, a zvláště housle již v raném dětství na jednom z koncertů, na kterém vystupoval s místními hudebníky jako sólista na housle ředitel Václav Froněk. V tu dobu se Hubert Hoyer učil již druhým rokem na klavír.

Doma měli pro jeho hudební nadšení pochopení, a to hlavně zásluhou babičky z matčiny strany, která sama na housle hrála, a svého vnuka všemožně podporovala. Housle mu daly proniknout do tajů hudby, a právě hra na tento nástroj jej velmi těšila a uspokojovala. Rád hrával v houslovém souboru, ale také třeba ve smyčcovém či klavírním kvartetu. Komorní hudba Huberta Hoyera přitahovala jako magnet. Pokoušel se hrát i na violoncello, dokonce
složil skladbu pro dva tyto nástroje. Uměl by zahrát na violu či kontrabas.

Jaké jsou vaše vzpomínky na „hudebku“ a na učitele?

V první třídě jsem chodil na klavír k paní učitelce Miladě Folaufové, ve druhé třídě jsem přidal housle u milovaného ředitele Václava Froňka. Ten vedl také houslový soubor. Prošli jsme mnoha soutěžemi a dostavily se i úspěchy. Když do hudební školy přišel učitel Bohuslav Zeman, ředitel Froněk byl již pro nemoc pryč. Učitel Zeman byť byl pro svoji slepotu značně handicapován, byl také výborný člověk a muzikant. Mnohé nás naučil.

Máte z té doby nějakou veselou příhodu?

Jednou pro mne poslal pan ředitel Froněk s tím, abych vzal housle a okamžitě přišel do školy. Spolužáci mi namluvili, že tam jsou inspektoři. Po příchodu jsem byl požádán o přehrání současné látky. Snažil jsem se, jak to šlo. Domnělému inspektorovi se moje hraní líbilo a velmi mě pochválil. Až dodatečně vyšlo najevo, že to byl ředitel hudební školy z Vraného nad Vltavou, pan Přenosil. Také houslista a výborný člověk.

„Hudebka“ prošla několika změnami v názvu, že?

Původně se škola jmenovala Hudební škola Jakuba Jana Ryby, pak krátce Základní hudební škola J. J. Ryby. V roce 1960 v souvislosti s reorganizací
okresů a krajů vznikly pouze v okresních městech Lidové školy uměnu (LŠU), a v ostatních městech jejich pobočky. Po čase se opět všechny školy postupně osamostatnily. V roce 1990 vznikly z LŠU Základní umělecké školy (ZUŠ) a postupně získávaly právní subjektivitu.

Těšil jste se na besídky a různá vystoupení? Cloumala s vámi tréma, nebo jste tyto nepříjemné pocity nezažil?

Na vystoupení jsem se vždycky těšil, i když v tom samozřejmě bylo i trochu trémy, ale takové příjemné trémy, plné očekávání.

Na co nejraději ze své muzikantské éry vzpomínáte?

Jednoznačně na mou první zkoušku na Rybovu mši v kostele. Tenkrát, v roce 1959 mi bylo necelých 11 let! Zanechalo to ve mně úžasný zážitek ze souhry a krásný pocit, že si mohu zahrát na tak významné události. Byla to pro mě velká čest.

Jak dlouho pravidelně vystupujete s provedením Rybovy „České mše vánoční“ v Rožmitále, ale i jinde a kde?

Od zmíněného roku kromě let 1971 a 1972 hraji na „Rybovce“, od roku 1967 jí dokonce od prvních houslí řídím. Pravidelně ji uvádíme na Štědrý den při mši v kostele Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále, a pak druhý vánoční svátek na sv. Štěpána v městském kostele jako duchovní koncert se zpěvem vánočních koled na závěr. Na Nový rok nás mohou slyšet v Bohutíně a konečně v neděli po Třech králích na svátek Křtu Páně v Nepomuku u Plzně (zde chodil Ryba do školy). To se jedná o provedení převážně s místními zpěváky a hudebníky. Jezdívali jsme i do Březnice a někdy též do Milína či Mirovic. Rybovu mši jsme nahráli také na CD.

Prý patříte mezi nejvyhlášenější a nejlepší ZUŠ ve středočeském regionu. Kolik máte v současnosti ve škole žáků a které nástroje vyučujete?

Máme 600 žáků a vyučujeme na většinu hudebních nástrojů. Klavír, klasické varhany, housle, dechové nástroje žesťové – trubku, tubu, baskřídlovku,
dechové dřevěné nástroje – zobcovou i příčnou flétnu, klarinet, saxofon, fagot, hoboj, pak bicí nástroje a kytaru. Vyučujeme i ve výtvarném, tanečním a literárně-dramatickém oboru. Máme pobočky v Bohutíně, Milíně, Hvožďanech, v Obecnici a v Jincích. Učitelé dojíždějí za žáky.

Co vám dala Společnost J. J. Ryby (SJJR) a co naopak chybí kromě financí?

Dává více poznat jak dílo, tak i osobnost Jakuba Jana Ryby. Chybějí obětaví, nezištní a schopní lidé. Z vykonané práce mám samozřejmě radost, zvláštní poděkování si zaslouží, i když in memoriam, můj tatínek, který především na poli rodopisného bádání udělal velký kus práce. Jeho pokračovatelkou je má dcera Ivana. Značným přínosem je obětavá práce architekta Bureše a ostatních členů výboru. Kromě práce zažíváme i mnoho radosti a zvláštních pocitů při přepisování Rybových autografů.

12.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 20 000 Kč

Prodavači ostatního zboží v prodejnách Prodejci/ administrativa. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: prodejci/ administrativa, Náplní pracovní pozice je prodej dřevomateriálu ve firemní prodejně, zpracovávání nabídek/poptávek, nákupy zboží, jednání s dodavateli, skladové hospodářství, administrativní odpisy materiálu, atd., Požadujeme: Odolnost vůči stresu, pečlivost, osobní zodpovědnost., Nástup možný ihned. Mzda: 20 000,- Kč, Kontakt: Nováková Kateřina, e-mail: novakova@biossro.cz, Místo výkonu práce:BIOS s.r.o., U Pivovaru č.p. 1898, Dobříš. Pracoviště: Bios s.r.o., U Pivovaru, č.p. 1898, 263 01 Dobříš. Informace: Kateřina Nováková, .

Gastronomie - Gastronomie Cukrář, moučníkář 89 Kč

Cukráři (kromě šéfcukrářů) Cukrář/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 89.2 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: cukrář/ka, Jedná se o výrobu zákusků a dortů.Ranní směna., Zkrácený pracovní úvazek cca30 hod., nebo dle domluvy., Požadavky:, vyučení není podmínkou, praxe a zkušenost v tomto oboru výhodou, Nástup od září 2018. Mzda: 89,20/hod., Kontakt: p.Vaněrková, tel.: 724 308 880, 318 632 588, od 8:00 do 13:00 hod.e-mail: pekarnauran@gmail.com, Místo výkonu práce:Roman Vaněrka, Pekárna a cukrárna Uran, Plzeňská 74, Příbram 1. Pracoviště: Pekárna a cukrárna uran, Plzeňská, č.p. 74, 261 01 Příbram 1. Informace: Vaněrková, +420 724 308 880,318 632 588.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 000 Kč

Přepážkoví pracovníci na poštách Pracovníci přepážky. Požadované vzdělání: úsv. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20600 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: pracovníci přepážky, Jak bude vypadat váš pracovní den:, - ráno si v týmu řekneme tipy pro dnešní den, - naladíte se do dobré nálady a s úsměvem otevřete přepážku, - budete pomáhat lidem odeslat poštu, vyplácet poukázky a důchody, vydávat balíčky, - během dne zároveň prodáváte poštovní ceniny a další služby, - nabízíte zákazníkům služby našich partnerů, které jim mohou usnadnit život , - jste k dispozici pro radu či informaci, Hodíte se k nám, protože:, - baví Vás kontakt s lidmi, - v práci máte rád/a pořádek, - jste týmový hráč a rád/a se učíte, - práce s počítačem pro Vás není problém, - máte středoškolské vzdělání s maturitou, Proč pracovat právě u nás?, - naučíme Vás vše, co budete k práci u nás potřebovat, - za odvedenou práci Vás odměníme motivující mzdou, - volno si užijete o 5týdenní dovolené, Máme pro Vás i další benefity (stravenky v hodnotě 70 Kč, ubytování ve firemních rekreačních zařízeních, příspěvky na dovolenou a dětské tábory, volno pro rodiče, aj.)., Uzavřeme s Vámi pracovní smlouvu na dobu určitou 1 rok a pokud se Vám bude u nás líbit, prodloužíme na dobu neurčitou. Lze i na zkrácený úvazek., Nástup: od 1.8.2018 na dobu určitou (smlouva na 1 rok). Mzda: 18 000,- až 20 600,- Kč, Kontakt: Procházková Romana Ing., tel.: 954 401 416, e-mail: prochazkova.romana@cpost.cz, Místo výkonu práce: ČESKÁ POŠTA, státní podnik- Nový Knín, náměstí Jiřího z Poděbrad č.p. 2, 262 03 Nový Knín. Pracoviště: Česká pošta, státní podnik- nový knín, náměstí Jiřího z Poděbrad, č.p. 2, 262 03 Nový Knín. Informace: Romana Procházková, +420 954 401 416.

Výroba - Výroba Kvalitáři a testovači výrobků 19 000 Kč

Kvalitáři a testovači výrobků, laboranti (kromě potravin a nápojů) Laborant/ka. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: laborant/ka, Požadujeme: SŠ vzdělání chemického směru, znalost analytické a anorganické chemie a běžně používaných spektrálních metod. Základní znalost práce na PC, pečlivost, komunikativnost, manuální zručnost, ochotu dále se vzdělávat., Nabízíme: zázemí stabilní společnosti s dlouhodobou působností v dané oblasti, práci na hlavní pracovní poměr, možnost dalšího vzdělávání, pracovní oděv jeho praní a údržba, příspěvek na životní a penzijní pojištění, dotované závodní stravování 25,- Kč za oběd, příspěvek na kulturní a sportovní aktivity, 5 týdnů dovolené, náborový příspěvek ve výši 20 000,- Kč., Nástup možný ihned na dobu určitou. Mzda: 19 000,- Kč, Kontakt: Kadlecová Blanka, tel.: 318 470 246, 601 090 968, e-mail: kadlecova@kovopb.cz, Místo výkonu práce: Kovohutě Příbram nástupnická, a.s., Kovohutě č.p. 530, Příbram VI-Březové Hory. Pracoviště: Kovohutě příbram nástupnická, a.s., Kovohutě, č.p. 530, 261 01 Příbram 1. Informace: Blanka Kadlecová, +420 318 470 246,601 090 968.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Celníci a inspektoři odhalili nelegální obchod s tygry
14

Šílené podmínky. Berousek prodával tygry Vietnamcům kvůli čínské medicíně

Přes suché a horké počasí letošního roku někteří nezodpovědní lidé hazardují a rozdělávají oheň v lese. Rozdělání ohně je porušením zákona o lesích a za daný přestupek je stanovena pokuta do výše patnácti tisíc korun.
5

Policisté řešili rozdělávání ohně a stanování v CHKO

Větší hrozba, než nehody: to, co nosí lidé v hlavě

Střední Čechy – Očkování proti pneumokoku. Jedna z prvních otázek, s níž se setkává každý, kdo řeší přijetí někoho ze svých blízkých do domova seniorů či obdobného zařízení. Pro leckoho je to překvapení. O invazivním pneumokoku se moc neví.

Tygři na porážku: Padla tři obvinění

Člen slavného cirkusového rodu Ludvík Berousek čelí podezření, že prodával tygry do vietnamských restaurací. Policisté a celníci v pondělí provedli razii v Berouskově zooparku v Bášti u Prahy a také v tržnici SAPA v Praze-Libuši.

Dům psího utrpení a dvoujazyčná likvidace gigantického burgeru: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 17. července 2018.

Hrozit ze vsi na Příbramsku bombami v Praze nebyl dobrý nápad

Střední Čechy – Pobavit se ohlášením jedné nálože podezřelému nestačilo – zavolal proto anonymně na městskou policii s upozorněním, že na Václaváku – tedy na Václavském náměstí v centru Prahy – jsou uloženy bomby čtyři. Udělal to jen tak – rozhodně ne proto, aby někde za bukem sledoval cvrkot, který jeho telefonát vyvolá (což u podobných skutků rozhodně nebývá ojedinělou pohnutkou).

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT