VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hubertu Hoyerovi učarovala hudba už v dětství

ROŽMITÁL - O celoživotním koníčku, který se stal i povoláním, jsme si povídali s Hubertem Hoyerem z Rožmitálu pod Třemšínem.

12.8.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Irena Fabiánová

Ten je nejen ředitelem a učitelem Základní umělecké školy Jakuba Jana Ryby, ale rovněž předsedou Společnosti J. J. Ryby a správcem meteorologické stanice v Rožmitále. Hubertovi Hoyerovi učarovala hudba, a zvláště housle již v raném dětství na jednom z koncertů, na kterém vystupoval s místními hudebníky jako sólista na housle ředitel Václav Froněk. V tu dobu se Hubert Hoyer učil již druhým rokem na klavír.

Doma měli pro jeho hudební nadšení pochopení, a to hlavně zásluhou babičky z matčiny strany, která sama na housle hrála, a svého vnuka všemožně podporovala. Housle mu daly proniknout do tajů hudby, a právě hra na tento nástroj jej velmi těšila a uspokojovala. Rád hrával v houslovém souboru, ale také třeba ve smyčcovém či klavírním kvartetu. Komorní hudba Huberta Hoyera přitahovala jako magnet. Pokoušel se hrát i na violoncello, dokonce
složil skladbu pro dva tyto nástroje. Uměl by zahrát na violu či kontrabas.

Jaké jsou vaše vzpomínky na „hudebku“ a na učitele?

V první třídě jsem chodil na klavír k paní učitelce Miladě Folaufové, ve druhé třídě jsem přidal housle u milovaného ředitele Václava Froňka. Ten vedl také houslový soubor. Prošli jsme mnoha soutěžemi a dostavily se i úspěchy. Když do hudební školy přišel učitel Bohuslav Zeman, ředitel Froněk byl již pro nemoc pryč. Učitel Zeman byť byl pro svoji slepotu značně handicapován, byl také výborný člověk a muzikant. Mnohé nás naučil.

Máte z té doby nějakou veselou příhodu?

Jednou pro mne poslal pan ředitel Froněk s tím, abych vzal housle a okamžitě přišel do školy. Spolužáci mi namluvili, že tam jsou inspektoři. Po příchodu jsem byl požádán o přehrání současné látky. Snažil jsem se, jak to šlo. Domnělému inspektorovi se moje hraní líbilo a velmi mě pochválil. Až dodatečně vyšlo najevo, že to byl ředitel hudební školy z Vraného nad Vltavou, pan Přenosil. Také houslista a výborný člověk.

„Hudebka“ prošla několika změnami v názvu, že?

Původně se škola jmenovala Hudební škola Jakuba Jana Ryby, pak krátce Základní hudební škola J. J. Ryby. V roce 1960 v souvislosti s reorganizací
okresů a krajů vznikly pouze v okresních městech Lidové školy uměnu (LŠU), a v ostatních městech jejich pobočky. Po čase se opět všechny školy postupně osamostatnily. V roce 1990 vznikly z LŠU Základní umělecké školy (ZUŠ) a postupně získávaly právní subjektivitu.

Těšil jste se na besídky a různá vystoupení? Cloumala s vámi tréma, nebo jste tyto nepříjemné pocity nezažil?

Na vystoupení jsem se vždycky těšil, i když v tom samozřejmě bylo i trochu trémy, ale takové příjemné trémy, plné očekávání.

Na co nejraději ze své muzikantské éry vzpomínáte?

Jednoznačně na mou první zkoušku na Rybovu mši v kostele. Tenkrát, v roce 1959 mi bylo necelých 11 let! Zanechalo to ve mně úžasný zážitek ze souhry a krásný pocit, že si mohu zahrát na tak významné události. Byla to pro mě velká čest.

Jak dlouho pravidelně vystupujete s provedením Rybovy „České mše vánoční“ v Rožmitále, ale i jinde a kde?

Od zmíněného roku kromě let 1971 a 1972 hraji na „Rybovce“, od roku 1967 jí dokonce od prvních houslí řídím. Pravidelně ji uvádíme na Štědrý den při mši v kostele Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále, a pak druhý vánoční svátek na sv. Štěpána v městském kostele jako duchovní koncert se zpěvem vánočních koled na závěr. Na Nový rok nás mohou slyšet v Bohutíně a konečně v neděli po Třech králích na svátek Křtu Páně v Nepomuku u Plzně (zde chodil Ryba do školy). To se jedná o provedení převážně s místními zpěváky a hudebníky. Jezdívali jsme i do Březnice a někdy též do Milína či Mirovic. Rybovu mši jsme nahráli také na CD.

Prý patříte mezi nejvyhlášenější a nejlepší ZUŠ ve středočeském regionu. Kolik máte v současnosti ve škole žáků a které nástroje vyučujete?

Máme 600 žáků a vyučujeme na většinu hudebních nástrojů. Klavír, klasické varhany, housle, dechové nástroje žesťové – trubku, tubu, baskřídlovku,
dechové dřevěné nástroje – zobcovou i příčnou flétnu, klarinet, saxofon, fagot, hoboj, pak bicí nástroje a kytaru. Vyučujeme i ve výtvarném, tanečním a literárně-dramatickém oboru. Máme pobočky v Bohutíně, Milíně, Hvožďanech, v Obecnici a v Jincích. Učitelé dojíždějí za žáky.

Co vám dala Společnost J. J. Ryby (SJJR) a co naopak chybí kromě financí?

Dává více poznat jak dílo, tak i osobnost Jakuba Jana Ryby. Chybějí obětaví, nezištní a schopní lidé. Z vykonané práce mám samozřejmě radost, zvláštní poděkování si zaslouží, i když in memoriam, můj tatínek, který především na poli rodopisného bádání udělal velký kus práce. Jeho pokračovatelkou je má dcera Ivana. Značným přínosem je obětavá práce architekta Bureše a ostatních členů výboru. Kromě práce zažíváme i mnoho radosti a zvláštních pocitů při přepisování Rybových autografů.

12.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Potravinářství - Potravinářství Potravinářský dělník 15 000 Kč

Obsluha strojů na zpracování a konzervování masa a ryb pracovník expedice - expedient. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: hledáme kolegu na pozici expedient masa., OC, požadujeme:, - zdravotní průkaz, - čistý trestní rejstřík, - praxi na podobné pozici alespoň 1 rok, - praxe s balicími stroji, - fyzická zdatnost - práce vhodná spíše pro muže, nabízíme:, - odpovídající fin. ohodnocení, - závodní stravování, - možnost ubytování, - nástup dle dohody, Mzda:15 000,- až 25 000,- Kč, Kontakt:Kunclová, tel.: 318 401 121 - nechodit na provozovnu bez předchozí telefonické domluvy, Místo výkonu práce:Masokombinát Příbram a.s.provozovna PB, Jinecká č.p. 315, Příbram I. Pracoviště: Masokombinát příbram a.s.provozovna pb, Jinecká, č.p. 315, 261 01 Příbram 1. Informace: Kunclová, +420 318 401 121.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Lektoři dalšího vzdělávání 250 Kč

Lektoři a učitelé jazyků na ostatních školách Lektor/ka anglického jazyka. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 250 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: lektor/ka anglického jazyka, Zkrácený pracovní úvazek., Výuka bude probíhat ve středu v časech 8:00-10:00, 10:00-12:00 a 12:15-14:15 pro tři skupiny od začátečníků po mírně pokročilé., Požadujeme:, zkušenosti s výukou a certifikát nebo jazykovou zoušku úrovně minimálně C1., Nástup od červen 2018 až listopad 2018. Mzda 250--Kč/60 minut výuky, Kontakt: Svobodová Alena Bc., tel.: 604 500 052, e-mail: hr@vzdelavanimetis.eu, V případě zájmu zašlete životopis na hr@vzdelavananimetis.eu, do předmětu e-mailu uveďte "Výuka AJ - Sedlčany"., Místo výkonu práce:Ing. et Bc. Lenka Štichauerová, provoz Sedlčany, Havlíčkova č.p. 514,, Sedlčan. Pracoviště: Ing. et bc. lenka štichauerová, provoz sedlčany, Havlíčkova, č.p. 514, 264 01 Sedlčany. Informace: Alena Svobodová, +420 604 500 052.

Výroba - Výroba Seřizovači 22 000 Kč

Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Obraběči kovu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pozice: obraběči kovu, Požadujeme znalosti výkresové dokumentace, řidičské oprávnění - výhodou - skupina C, vysokozdvižné vozíky, pracovní plošiny, zkoušky svařování - výhodou - CO2, výhodou - vazačské, jeřábnické zkoušky, znalost práce na fréze, soustruhu, ohraňovacím lisu, Zaměstnanecké výhody: příspěvky na oběd, Nástup možný ihned. Mzda: od 22 000,- do 35 000,- Kč, práce přesčas s bonifikací 25/50/100%, Kontakt: Kovařík Jakub Ing., tel.: 604 847 608, e-mail: kovarik.jakub@technoing.cz, Tel. fyz. pracoviště: 318 533 981, Místo výkonu práce: KK T E CH N O I N G spol. s r.o. provozovna Dobříš, Rosovická č.p. 1896, Dobříš. Pracoviště: Kk t e ch n o i n g spol. s r.o. provozovna dobříš, Rosovická, č.p. 1896, 263 01 Dobříš. Informace: Jakub Kovařík, +420 604 847 608.

Výroba - Výroba Montážní dělník 18 810 Kč

Montážní dělníci výrobků z kombinovaných materiálů Operátor/operátorka výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 29895 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Pozice: operátor/ka výroby kabelové konfekce, mzda úměrně výkonu až 142 Kč na hodinu,, průměrná mzda na této pozici kolem 115 Kč, stravenky 100 Kč denně, čtvrtletní bonusy za docházku,, penzijní připojištění, sick days, firemní akce. , Možnost přesčasů pro ty, kteří si chtějí přivydělat a zkráceného úvazku pro matky s malými dětmi. Preferujeme práci na ranní směně, odpolední vyjímečně., Při směnách svoz z Příbrami., Smlouva na dobu neurčitou., Zkrácený úvazek možný., Pozice vhodná i pro absolventy s dobrým zrakem a manuální zručností. Všechny ZAUČÍME., Kontakt: Bromová Markéta, tel.: 318 665 016, e-mail: personalni@kemmler-electronic.com, Místo výkonu práce:KEMMLER Electronic s.r.o., Cvokařská 123, Rožmitál pod Třemšínem. Pracoviště: Kemmler electronic, s.r.o., Cvokařská, č.p. 123, 262 42 Rožmitál pod Třemšínem. Informace: Jana Wallenfelsová, +420 318 665 016,318 666 526.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 24. dubna 2018

Dopadení nizozemských agresorů a přes dvě promile po dvou pivech: videa dne

Vystaveno je 250 vydání Babičky Boženy Němcové, nejvydávanější české knihy.

Dvě výstavy začnou v Galerii Františka Drtikola

V příbramské nemocnici zazní gospelový koncert

Příbram – Příbramská Oblastní nemocnice opět připravuje tradiční jarní gospelový koncert. Do Příbrami ve středu 16. května od 17 hodin přijede pražský sbor Maranatha Gospel Choir. Patří mezi největší a neuznávanější české smíšené pěvecké sbory, v jehož repertoáru je především současný gospel, ale i RnB, soul nebo tzv. populární hudbu. Sbor čítá více než 50 zpěváků (do Příbrami jich přijede kolem 40) a na pódiu jej doprovází živá kapela.

Cykloboxy slouží cyklistům zdarma

Příbram – S jarním počasím začala i cyklistická sezóna. Na autobusovém nádraží začalo fungovat šestnáct nových uzamykatelných boxů na kola. Osm jich je pod vlakovým a osm pod autobusovým nádražím. Do každého se vejdou až dvě dospělá jízdní kola, která ochrání kola nejen před zloději, ale i před nepřízní počasí a hodí se také pro uložení kočárků, koloběžek nebo in-line bruslí.

Padlé i hrdiny z obou světových válek připomíná nová kniha

Příbram – Právě vyšla dlouho očekávaná publikace Josefa Velfla a Václava Trantiny Pomníky a památníky světových válek na Příbramsku, která mapuje pomníky, památníky a pamětní desky padlých obyvatel Příbramska za obou světových válek. Oba autoři na knize pracovali dlouhých sedmnáct let.

Obrazem: Muzikanti si připomněli narozeniny Karla Kryla

Žežice – Páteční večer na K-farmě v Žežicích patřil písničkám Karla Kryla. Ten by se v letošním roce dožil 74 let.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT