Ne nadarmo byl letos v březnu zvolen odbornou porotou Koněm roku 2011 ve skokové disciplíně. Že si tento prestižní titul zaslouží, to ostatně dokázal i během úvodního kola Skokového poháru České pojišťovny 2012, které se konalo v neděli 22. dubna právě na zmíněném kolbišti hotelového resortu Equitana v Martinicích.

Arista-Z jste v sobotu nechal odpočívat a na rozdíl od většiny ostatních jezdců jste s ním nenastoupil do tzv. generálky před Velkou cenou. Jak velkou roli hrálo právě toto rozhodnutí při vašem nedělním úspěchu?

Vzhledem k tomu, že je Aristo využíván k chovatelským účelům a pravidelně podstupuje odběry semene, tak jsem nechtěl riskovat, že by byl pro nedělní závod unavený. Je to velmi opatrný a pružný kůň, takže s ním doma v tréninku téměř neskáču. S výškou rozhodně nemá problémy, tak ho ani na závodech nechci zbytečně přetěžovat. V pátek jsme si cvičně přeskákali parkur na střední obtížnosti, který překonal bez chyby a nebyl tedy důvod, aby šel ještě v sobotu.

Podle vašich dosavadních výkonů v Martinicích vám zdejší závodiště opravdu svědčí. Nebo se vám takto daří i jinde?
Poslední rok jsme nasbírali opravdu hodně úspěchů, ale v Martinicích to mám rád já, i Aristo. Společně jsme zde byli třikrát – dvakrát z toho jsme zvítězili a jednou byli druzí. Kromě špičkového povrchu Aristovi vyhovuje i plocha kolbiště, která je větší, než v některých jiných areálech, kde se konají Skokové poháry České pojišťovny. Je tu také naprosto ideální zázemí pro vícedenní závody – ubytování, stravování, sociální zázemí apodobně.

Kromě Arista-Z však máte ještě další koně. Můžete některé z nich jmenovat?
Ve Velké ceně Martinic jsem například startoval ještě s devítiletým hřebcem Mr. Vox Agromarket H+B. Bohužel jsme chybovali hned na první překážce a pak ještě na druhém skoku v trojkombinaci. Mám dále několik mladých koní do nižších soutěží, ale již jsou mezi nimi i další adepti do vyššího skákání. Například jde o klisnu Tenerife´s, jež by měla být během dvou až tří závodů připravena do středně těžké úrovně.

Kolikrát vás letos v Martinicích ještě budeme moci vidět závodit?
Letos těch příležitostí bude opravdu dost. Zcela jistě se sem chystám na 7. Memoriál Jana Papouška, který se uskuteční 28. června až 1. července. Ani ne o dva týdny později začíná na tomto kolbišti mistrovství České republiky, což je můj hlavní sportovní cíl sezony 2012. Nechtěl bych ani chybět na 2. ročníku Martinického šampionátu mladých koní. Ten se pojede první víkend v srpnu.

Autor: Josef Malinovský