„Stavba dětských hřišť mi přijde jako jedna z nejrozumnějších investic. Ocenila bych větší ochranu proti vandalům, ale ti si zřejmě vždycky najdou cestu,“ řekla Jitka Nováková, která pravidelně chodí na dětské hřiště nedaleko příbramského gymnázia v Komenského ulici.

Ve Školní ulici nyní vyrůstá hřiště, jehož stavba stojí přibližně tři čtvrtě milionu korun. Musí splňovat evropské normy, které například nepřipouštějí pohyblivé části atrakcí, jež by mohly dítěti nějak ublížit. Dalším limitem je třeba maximální obvodová rychlost kolotoče, která nesmí přesáhnout pět metrů za vteřinu a dítě z něj nesmí spadnout z větší výšky než je jeden metr. Pravidla vymezují také vlastnosti povrchu dětského hřiště.

„Hřiště ve Školní ulici by mělo být hotové nejpozději 3. prosince. Nejspíš ale bude ještě dříve,“ uvedl Tomáš Šedivý z příbramského odboru dotací a investiční výstavby. „Do budoucna připravujeme další projekty. Rádi bychom udělali dětské hřiště u Dvořákova nábřeží nebo rozšířili hřiště na Rynečku,“ doplnil Tomáš Šedivý.

„Kvůli evropským normám jsme před pěti lety zrušili asi osmdesát pískovišť. Starší dětská hřiště, která přímo nevyhovují normám, dále udržujeme a co se týče bezpečnosti, tak mezi starými a novými hřišti není výrazný rozdíl,“ vysvětlil Ladislav Michvocík z příbramských technických služeb, které mají správu dětských hřišt na starosti.