V rámci programu oslav 100 let republiky, které se konaly na hvožďanské návsi za přítomnosti kolem dvě stě padesáti lidí bylo i vysazení lípy republiky. Ta je zasazena nedalo dvou lip, které byly vysazeny v roce 1922 při slavnostním odhalování pomníku padlým na návsi.

Sázení lípy se ujala nejen starostka, místostarosta, hosté ale i široká veřejnost všech věkových kategorií. Nechyběla ani státní hymna, proslov kronikářky obce Marie Berchtoldové, ta právě z obecních kronik připomněla, jak lidé na Hvožďansku prožívali vznik republiky. Na zub byly připravená dobové pochoutky v podobě chlebů se škvarky, domácí bác, posvícenské koláčky, babiččiny bábovky a pro zahřátí byl lipový čaj.

„Podívat se přišly i významné osobnosti hvožďanské historie jako starosta z roku 1919 kovář Matěj Balek, který prošel časovou branou a podivoval se nad tím, jak se ves změnila od jeho dob a co to máme za móresy, že starostuje ženská. Shodou okolností taky Balková,“ říká současná starostka obce Markéta Balková.

K vidění bylo také divadelní představení o módě ve 30. letech na Hvožďansku a otevřená výstava věnovaná 100 letům republiky. Na ní jsou k vidění dvě hvožďanská diorámata, pekárna a hvožďanská škola. Prohlédnout si ji může veřejnost ještě 27. a 28. října od 10 do 16 hodin. „Velké poděkování všem, kteří s výstavou a oslavami pomohli,“ uzavírá hvožďanská starostka.