Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lékaři provedli hybridní kamerou v Příbrami už přes dva a půl tisíce vyšetření

Příbram/ Rozhovor s primářem oddělení nukleární medicíny příbramské nemocnice Janem Šantorou

30.11.2008
SDÍLEJ:

Primář Jan Šantora při slavnostním představení hybridní kameryFoto: Deník/Jiří Votruba

Oblastní nemocnice Příbram má od dubna letošního roku na oddělení nukleární medicíny hybridní kameru. O zkušenostech po prvních měsících provozu jsme si povídali s primářem oddělení nukleární medicíny Oblastní nemocnice Příbram Janem Šantorou.
Kolik už bylo s hybridní kamerou provedeno vyšetření, jaký je o ni zájem a v čem nejvíce pacientům pomáhá?
Od zahájení provozu hybridní kamery na ní bylo provedeno přes 2 500 vyšetření, nejvíce scintigrafií skeletu, myokardu a nádorů. Na zahájení provozu je číslo úctyhodné vzhledem k časové náročnosti vyšetření. Pomoc pacientům je mnohostranná.
Jaké mají lékaři s touto kamerou zkušenosti?
Zkušenosti lékařů oddělení nukleární medicíny jsou velmi dobré a splňují naše očekávání, kvůli kterým bylo pořízení kamery provedeno. Podle odezvy odesílajících lékařů panuje spokojenost se zpřesněním a zlepšující se kvalitou našich nálezů.
Jak se na vyšetření musí dlouho čekat?
Zatím se daří u vyšetření na hybridní kameře u většiny prováděných vyšetření dodržovat zhruba týdenní objednací termín, mimořádně až dvoutýdenní. Tyto intervaly jsou úspěchem Oblastní nemocnice Příbram a jsou i dány prodlouženým provozem a aktuálními úpravami harmonogramů vyšetření v souladu s požadavky ze stran objednávajících lékařů.
S jakými zdravotními potížemi se lékaři u příbramských pacientů setkávají při vyšetření kamerou?
Při vyšetření hybridní kamerou se neobjevila zatím žádná závažnější komplikace, pacienti vyšetření přijímají jako ostatní prováděná na oddělení nukleární medicíny, pochvalně přijímají i možnost promítání filmů při dlouhodobých vyšetřeních podle vlastního výběru. Uživatelský komfort kamery pro pacienty je velmi dobrý.
V jakém případě lékař pacienta k vyšetření kamerou doporučí ?
Doporučení k vyšetření se zavedením hybridní kamery zásadně nezměnilo, provedení vyšetření tímto způsobem je dáno jednak harmonogramem vyšetření pro jednotlivé kamery a indikací lékařů nukleární medicíny, kteří optimalizují výběr provedení tak, aby výsledek vyšetření pro pacienta a tím i pro odesílajícího lékaře byl co nejkvalitnější s maximálním možným přínosem.
Kolik stojí jedno vyšetření ? Je hrazeno zdravotní pojišťovnou ?
Cena vyšetření se liší podle náročnosti, použitého radiofarmaka, délky vyšetření, složitosti vyhodnocení, potřeby snímků v určitých časových intervalech a podobně. Souhrnně lze uvést, že se cena pohybuje řádově v tisících od dvou až po dvacet respektive i třicet tisíc při nejnáročnějších výkonech zejména s drahými specifickými radiofarmaky. Všechna vyšetření nukleární medicíny vzhledem k jejich specifitě a náročnosti jsou hrazena zdravotním pojištěním.
Jak složité je dostat se na takové vyšetření? Je možné je vykonat třeba jen preventivně ?
Na vyšetření není složité se dostat, pokud pacient splňuje indikace, které jsou k jednotlivým vyšetřením dané. Vzhledem k ceně a nedostatku dostatečného počtu přístrojů je preventivní provádění prakticky v současné době nemožné, i když by u některých onemocnění mohlo ještě zásadněji přispět k časné diagnostice zejména nemocí, které nás nejvíce sužují – onkologická a kardiovaskulární. Lze jen doufat, že další vývoj se bude ubírat i tímto směrem.
Vyšetřujete touto kamerou pouze pacienty z Příbrami a okolí?
Hybridní kamerou tak jako při použití ostatních našich zařízení vyšetřujeme pacienty z celého velkého regionu Středočeského kraje - Příbram, Kladno, Rakovník, Beroun, Hořovice, Sedlčany, Praha –západ, OLU Pleš, ale i z dalších oblastí – jižní Čechy - Písek, Tábor, Strakonice a dalších měst, v poslední době i z Prahy a občas vzdálených měst České republiky.
Mohli jste již zkušenosti s kamerou prezentovat odborné veřejnosti ?
Ano, první odborná prezentace byla provedena ve dnech 23. až 24. října letos, kdy oddělení nukleární medicíny pod záštitou Oblastní nemocnice Příbram zorganizovalo konání Celostátní konference České společnosti nukleární medicíny ČLS sekce nelékařských zdravotnických pracovníků v Příbrami.
Konference se zúčastnilo zhruba 80 až 100 pracovníků z celé ČR a byla pochvalně přijata. Naši zaměstnanci na ní prezentovali naši odbornou činnost a zkušenosti, dvě práce se týkaly naší zkušenosti s novou hybridní kamerou.
U kterých onemocnění je vyšetření hybridní kamerou pro pacienty výhodné a proč? Má kamera význam i pro diagnostiku například úrazů?
Ano u mnoha, za ostatní uvádím zejména použití scintigrafie skeletu, které je v současné době nejčastějším vyšetřením, které oddělení nukleární medicíny v ČR dělají. Jedná se o šetrné, neinvazivní, i když časově náročnější vyšetření, při kterém po počáteční žilní aplikaci potřebného RF (RF jsou radionuklidy (99mTc) značené fosfonáty, které se vychytávají v místech aktivní přestavby kostí probíhající prakticky nepřetržitě určitou intenzitou celý život) zaznamenáváme rozložení a akumulaci RF v celé kostře či její určité oblasti. Použití hybridní kamery umožňuje výrazně lépe lokalizovat přestavbové procesy do určité kosti – zejména obratle, malých kostí respektive i do určité oblasti této kosti. Příprava před vyšetřením není, možné je jíst, důležité je zavodnění, které vyžadujeme i po aplikaci RF v průběhu čekání na snímkování. Čekání trvá minimálně dvě až tři hodiny, protože tato doba je nutná k tomu, aby se RF dostalo tam, kam má a ustavila se potřebná rovnováha v těle. Důležitá je úplná informace o úrazech - zlomeninách, zhmoždění, o onemocněních a operacích kloubů a kostí, která pacient v životě prodělal s důrazem i na pády, nezvyklou námahu v poslední době.
Scintigrafie je totiž velice citlivá metoda, která zobrazuje každou poruchu v obvyklé přestavbě kosti a výše uvedené informace jsou důležité pro interpretaci nálezu.
V posledních letech se scintigrafie skeletu stala prakticky „ zlatým standardem“ pro vyšetření patofyziologie kostí, umožňuje diagnostiku mikrofraktur respektive stressových fraktur, které jsou rentgenem obtížně zobrazitelné. Scintigrafie je velice citlivá například pro časnou diagnostiku metastáz zhoubných nádorů do kosti, předchází rentgenový nález o 12 až 18 měsíců dříve. Proto se často používá ke sledování průběhu a léčby nádorů, které se do kosti šíří (zejména rakovina prostaty u mužů a rakovina prsu u žen, rakovina plic obou pohlaví).
Vznikl mylný pocit, že je užitečná pouze v diagnostice těchto onemocnění , což není pravda, protože je užitečná v diagnostice zánětů, úrazů a podobně. Jednoduše řečeno, každá déletrvající běžným způsobem nevysvětlitelná bolest kosti, kloubu by měla být vyšetřena scintigraficky, nejlépe s pomocí hybridní kamery. Snímkování probíhá vleže, u celotělového vyšetření se lůžko s nemocným pomalu pohybuje pod detekční hlavou gama kamery, která postupně zaznamenává distribuci radioaktivity v celém těle. Vyšetření je bezpečné, je neinvazivní, po podání značených fosfonátů neznáme významné vedlejší reakce, radiační zátěž je nízká.
Během čtyř hodin se naprostá většina vyloučí z těla, nebo se fyzikálně rozpadne. Poločas rozpadu 99mTc je šest hodin. Může se používat opakovaně ke kontrolám průběhu nemocí respektive účinku terapie.

Autor: Markéta Lišková

30.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Okresní soutěže: Milín jasně potvrdil první místo

Ilustrační foto

Dobříš nepřekvapila, Sedlčany po dramatu udržely druhé místo

Členové veterán klubu udělali dobrý skutek

Sedlčany /FOTOGALERIE/ – Na letos poslední motoristické a všeobecné burze bylo možné v neděli 15. října v areálu Sedlčanské kotliny objevit užitečné i velmi kuriozní předměty a získat doslova za pár korun například brusle, povijan na miminko, broušené mísy, paroží, staré oprýskané pokličky na hrnce, krejčovskou pannu, součástky ke kolu, motocyklu, automobilu. Burza byla šestá v pořadí a o to více se těšila zájmu kupujících i prodávajících.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Tochovické gólové hody skončily dramatickou penaltovou tečkou

Tochovice – O tomto víkendu zavítal do Tochovic v rámci střetnutí Sport Invest I.A třídy skupiny A tým Komárova. Trenér domácího týmu Ladislav Černý mohl v tomto utkání využít služeb zkušených hráčů z vyšších soutěží a tak se v základní sestavě objevili mimo jiných tak Daniel Huňa nebo Matěj Štochl. Utkání nabídlo strhující průběh, ve kterém se skóre přelévalo z jedné strany na druhou a o výsledku musely nakonec rozhodnout až pokutové kopy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení