Minulý týden registrovali epidemiologové na Příbramsku 2300 nemocných, ten předchozí to bylo ještě o dvě stovky více. V současnosti ale stav výrazně poklesl, na Příbramsku klesly počty nakažených pod hranici epidemie.

„V tomto týdnu došlo k poklesu počtu nemocných lidí o 29 procent. Největší pokles byl u dětí do pěti let. Naopak k navýšení došlo u lidí v produktivním věku do 50 let,“ uvedla příbramská epidemioložka Marie Skalošová. „Celkem je nyní na Příbramsku 1820 nemocných na sto tisíc obyvatel,“ dodala. Hranice pro vyhlášení stavu epidemie je přitom dva tisíce nakažených lidí na sto tisíc obyvatel.

V důsledku velkého rozšíření chřipky byly v minulých týdnech uzavřené některé školy. V průběhu epidemie byla zavřená například mateřská a základní škola v Rosovicích, k přerušení provozu se rozhodla i Alternativní mateřská škola Příbram. V Základní škole v Jiráskových sadech v Příbrami měly děti také týdenní prázdniny. Nemocnost ve škole totiž přesahovala třicet procent.

„Nově bude od pondělí uzavřená klučenická mateřská a základní škola, učiliště na Dubně a Základní škola v Březnici,“ informovala lékařka Marie Skalošová.

Kvůli chřipkové epidemii vyhlásila také Oblastní nemocnice v Příbrami a sedlčanská nemocnice zákaz návštěv pacientů až do odvolání. Podle příbramského protiepidemického oddělení krajské hygienické stanice už však nebezpečí netrvá, lékaři doporučují zdravotnická zařízení návštěvníkům opět otevřít.

Velkým strašákem je pro lidi v současnosti šíření pandemické chřipky, často nazývané také jako prasečí. „Na Příbramsku se zatím vyskytly čtyři případy pandemické chřipky. Jeden pacient byl hospitalizován, další tři zůstali v domácím léčení s lehkým průběhem nemoci,“ doplnila Marie Skalošová.