VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rath chce lákat turisty, prý ale jen mrhá penězi

Praha - Když středočeský hejtman David Rath (ČSSD) na jaře obhajoval stěhování Českého muzea výtvarných umění z centra Prahy do Kutné Hory, vysvětloval i to, proč infocentrum Středočeského kraje, umístěné v původní budově muzea v Husově ulici, zůstane přes léto uzavřeno. Hlavní sezonu bylo podle hejtmanových slov třeba obětovat, aby se získal čas pro potřebnou rekonstrukci na infocentrum podstatně zajímavější.

26.10.2009
SDÍLEJ:

Středočeské infocentrum v PrazeFoto: Milan Holakovský

V období, kdy přijíždí nejvíce turistů, se mělo stavět z toho důvodu, aby hotovo bylo již na podzim – a nově upravené infocentrum mohlo lákat turisty k výjezdu do středních Čech již na předvánoční akce.

Otevřou později a za víc peněz

Již nyní je ale zřejmé, že pokud budou v Husově ulici návštěvníci i obyvatelé metropole seznamováni s lahůdkami předvánoční nabídky ve středních Čechách, nestane se tak dříve než napřesrok. Úpravy prostor se totiž protahují – byť ještě koncem června Rath novinářům avizoval znovuotevření infocentra na adrese Husova 19 na říjen. Ukazuje se také, že přespříliš optimistické nebyly původní představy hejtmanova týmu jen při plánování termínů. Rovněž náklady na rekonstrukci výrazně překonaly původní rozpočet.

„Oproti původně plánované investici ve výši 6,5 milionu korun došlo k více než čtyřnásobnému navýšení – rekonstrukce si vyžádá ještě o 26,5 milionu korun více, než vedení kraje původně plánovalo,“ kritizuje Rathův předchůdce na hejtmanském postu a jeden z jeho nejviditelnějších kritiků, místopředseda ODS Petr Bendl. Ten také nedokáže pochopit, že fungující infocentrum v srdci Prahy, které zde má působit jako výkladní skříň středních Čech a magnet pro turisty, kraj uzavřel právě v době hlavní turistické sezony, a to prakticky bez náhrady – pouze nevýrazná cedulka na zaslepených oknech hlásá, že v pracovních dnech si zájemci mohou zajet pro informace do Říčan. „Jde o neekonomický, neuvážený a naprosto chybný krok,“ míní Bendl.

„Pokud rozsáhlá a nákladná rekonstrukce vůbec byla na místě, mohla začít až na podzim.“ Bývalý hejtman přitom zpochybňuje i samu potřebnost Rathovy přestavby. Vybourání úprav, jejichž podoba vzešla v roce 2007 z návrhu Atelieru M1 (interiér, jehož úprava tehdy přišla na necelých 2,5 milionu korun, získal několik ocenění a uznání v odborných časopisech věnovaných architektuře a designu) považuje za plýtvání veřejnými prostředky. A nelíbí se mu ani to, že zde přestali působit lidé vybraní za jeho éry. „Rozprášení čtyřčlenného týmu, který ještě před rokem byl schopen poskytovat přesné informace o turistické nabídce regionu v angličtině, němčině, ruštině, francouzštině, španělštině a češtině, je další chybou současného vedení, která se bude velmi obtížně napravovat,“ zdůraznil Bendl.

Nejedná se o novou hospodu

Rath je ale přesvědčen, že oslovit turisty je třeba účinněji než bylo dosud zvykem. Poskytovat informace podle něj nestačí – aby návštěvníci skutečně vyjeli z Prahy do okolního regionu, je třeba je nalákat. Ba přímo ohromit. „Nově upravené infocentrum bude rozsáhlejší a doplněno i produktovou prodejnou výrobků ze Středočeského kraje. Zároveň by mělo sloužit i jako jakási kavárna – vedle toho, že tam lidé najdou mapy, průvodce a všemožné informace o Středočeském kraji, si budou moci dát i čaj či kávu,“ plánuje současný hejtman. Rozhodně však odmítá, že by chtěl v centru Prahy budovat další restauraci, jichž je všude kolem plno. Malé pohoštění má jen zpříjemnit prostředí a posezení nad šálkem nabídne klidnou chvíli k detailnějšímu prolistování předkládaných nabídek. Nedílnou součástí infocentra se podle Ratha mají stát také výstavní prostory představující (a zřejmě i nabízející) práci umělců ze středních Čech.

Hotovo nebude na podzim, ale na jaře

Vzhledem k rozsáhlosti projektu chystaného multifunkčního centra, jež má zahrnovat tři podlaží, se podle Ratha zvýšila složitost úprav a stouply i náklady. A také se posunul termín otevření. „Rádi bychom zrekonstruované prostory dali Středočechům jako vánoční dárek, ale vzhledem k rozsahu projektu a k poměrně komplikovanému historickému objektu se zdá, že by to byl nereálný termín. Počítám, že otevřít bychom mohli začátkem příštího roku – myslím, že někdy v prvním pololetí,“ odpověděl hejtman na otázku Deníku.

Ani on neopomněl rýpnout do politických protivníků. „ODS nechávala tento velmi cenný objekt uprostřed města po osm let ležet ladem. Infocentrum navzdory poloze v centru Prahy nedaleko Karlova mostu navštívilo jen několik lidí denně; přitom jich kolem projdou desetitisíce. Bývalé vedení kraje tuhle perlu nedokázalo vytěžit – a nyní místo toho, aby sebekriticky řekli: dobře, vykašlali jsme se na to nebo jsme na to zapomněli, nebo jsme řešili něco jiného, protože toto jsme nebrali jako prioritu, ale je to dobrý nápad, jak vylákat turisty ze středních Čech přímo z centra Prahy – tak nám zase hážou klacky pod nohy. Prostě: klasičtí kazisvěti,“ spustil Rath proud své výmluvnosti.

Brána do středních Čech

Nově upravené infocentrum nemá být pouze místem k poskytování informací, ale podle představ hejtmana Davida Ratha bude fungovat jako multifunkční objekt, jenž se stane skutečnou a atraktivní bránou do středních Čech přímo v centru Prahy. Tomu má pomoci i vybourání příček v suterénu historického domu, jimiž byl prostor rozdělen při rekonstrukci někdy před 35 lety.

Podle představ vedení kraje se turisté, jichž prý projde kolem až sto tisíc denně, po otevření dveří „propadnou“ z Prahy přímo do středních Čech. Na jejich smysly by měla zaútočit nabídka lákadel okolního regionu představující vše, co by neměli nechat ujít. S důrazem na kulturu, historii i přírodní zajímavosti středních Čech. Mapy, průvodce, tipy k návštěvě zajímavých míst, nabídky výletů i pobytů ve středních Čechách – to vše by turisty mělo přesvědčit, aby neváhali opustit metropoli a za novými zážitky a poznatky se vypravili i do okolí Prahy. „K tomu jim budou nabídnuty káva a čaj, případně nějaké produkty ze středních Čech, které nepodléhají zkáze,“ plánuje Rath, že i takováto drobnost může ovlivnit rozhodování turistů, kteří podle průzkumů přijíždějí poznávat krásy republiky na tři až čtyři dny – v drtivé většině ale neopustí Prahu. Tomu by měla pomoci i myšlenka nedaleko zaparkovaných výletních minibusů, který by turisty za vybranými pozoruhodnými rovnou dovážely.

Významnou roli by měly dostat také přilehlé výstavní prostory. Na rozdíl od dřívějška, kdy zde České muzeum výtvarných umění oslovovalo převážně jen hrstku znalců moderního malířství a sochařství, mají mít nové expozice co říci početnějšímu publiku. Představí díla středočeských výtvarníků, ale uvažuje se i o možnosti prodejních výstav – a možná i o aukcích. „Umělcům, kteří žijí a pracují ve středních Čechách, bychom to rádi poskytli bezplatně jako jakousi službu,“ uvažuje hejtman. Velkým lákadlem se podle jeho mínění stanou zrekonstruované románsko-gotické sklepy, které dosud byly přístupné veřejnosti pouze částečně; infocentrum se dále rozšíří na celé přízemí, jež bylo dosud přístupné také pouze zčásti, a o prostory v prvním patře.
V novém infocentru chceme nabídnout to, co turistům chutná, abychom nalákali jejich zvědavost a přiměli je tak k návštěvě středních Čech.
David Rath, hejtman Středočeského kraje

Autor: Milan Holakovský

26.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 20 000 Kč Číšníci a servírky Číšník, servírka. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pozice: číšník, servírka, OC, Požadujeme alespoň základní praxi v pohostinství, vyučení v oboru, příjemné vystupování., Zaměstnanecké výhody: personální stravování, možnost ubytování v sobě směny, další nadstandardní odměny, Nástup: dle dohody (na dobu neurčitou). Mzda: 20 000,- až 28 000,- Kč, Kontakt: Kocman Tomáš, tel.: 602 219 601 (kdykoliv), e-mail: mlyn@strnadovskymlyn.cz, i osobně (po tel. domluvě), Místo výkonu práce: ABACO GROUP, spol. s r.o., Vršovice č.p. 1, Jesenice, 264 01 Sedlčany. Pracoviště: Abaco group, spol. s r.o.- provozovna, 264 01 Sedlčany. Informace: Tomáš Kocman, +420 602 219 601. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 8 500 Kč Asistenti pedagogů Asistenti pedagoga. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 8500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pozice: asistenti pedagoga, Zkrácený úvazek (jeden asistent 20 hod. týdně a druhý asistent 30 hodin týdně), Požadujeme kurz asistenta pedagoga (80 hod.), výpis z rejstříku trestu., Nástup možný ihned. Mzda: 8 500,- Kč, Kontakt: Behún Roman Mgr., tel.: 318 401 151, e-mail: skola@1zs-pb.cz, i osobně, Místo výkonu práce: Základní škola pod Svatou Horou, Příbram, Balbínova č.p. 328, Příbram II. Pracoviště: Základní škola pod svatou horou, příbram, Balbínova, č.p. 328, 261 01 Příbram 1. Informace: Roman Behún, +420 318 401 151. Zákaznický servis - Zákaznický servis Pracovníci v zákaznických 20 000 Kč Pracovníci v zákaznických kontaktních centrech Specialista kontaktu s firemními zákazníky Vodafone v Příbrami. Požadované vzdělání: nižší střední. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Co takhle mít pohodová pracovní rána? Zažít přátelskou atmosféru, která „práci“ mění na místo, kde tě to baví. Kde tě nevyždímají jako citrón, protože co pak s člověkem bez šťávy?, , Co bude tvým posláním?, •Budeš pečovat o stávající firemní zákazníky Vodafone, rozšiřovat a zlepšovat jejich služby., •Základní práce s PC., •Soutěžit, smát se a rozvíjet se., , Jak poznáš, že jsi tím pravým uchazečem?, •Máš příjemný hlasový projev a čeština je tvůj rodný jazyk., •Pro komunikaci s lidmi nepotřebuješ manuál, naopak bez problémů si vystačíš se svou přirozenou komunikační schopností., •Dokážeš skloubit vyřizování telefonního hovoru a současné bezchybné zapisování údajů do počítače., •Velkou výhodou je, když už máš nějaké zkušenosti s prací v call centru nebo s prodejem., , Proč do toho jít?, •Máš volbu pracovního úvazku – 7, 6, 5 a 4 hodinový., •U nás máš jistotu, že peníze dostaneš vždy včas., •Už jsi někdy v zaměstnání dostával nanuky, pizzy, ovoce nebo třeba i koblihu? U nás je to běžné., •Při splnění týdenního plánu máš páteční odpoledne volné., •Čekají na tebe krásné prostory přímo na náměstí v Příbrami., •Získáš zvýhodněné mobilní tarify pro tebe i tvé okolí., •Pracovní doba PO - PÁ 8:00 - 16:30 – (dle pracovního úvazku), víkendy a svátky volno.. Pracoviště: Atoda telemarketing, spol. s. r. o. - pobočka příbram, náměstí T. G. Masaryka, č.p. 3, 261 01 Příbram 1. Informace: Nicola Plánská, +420 380 900 122. Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Ostatní pracovníci ostrahy a 26 250 Kč Pracovníci vězeňské služby Dozorci. Požadované vzdělání: úsv. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 26250 kč, mzda max. 45363 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Pozice: dozorci, Po nástupním kurzu (3 měsíce) mzda 27.370 Kč, vyšší příjem dle započtení praxe., Zaměstnanecké výhody: podnik. stravování, příspěvek na stravu, delší řádná dovolená, služební stejnokroje + výstroj, rekr. zařízení VS ČR, příspěvky z FKSP, 30 dnů dovolené, náborový příspěvek 100 000 Kč!, Nástup: od 1.8.2018. Mzda: 25 610,- až 44 570,- Kč, Kontakt: Popík Jaroslav Bc., tel.: 318 656 320 - 7:00 - 14:00 hod., e-mail: jpopik@vez.pbr.justice.cz, i osobně - 7:00 - 14:00 hod., Místo výkonu práce: Vězeňská služba České republiky - věznice PŘÍBRAM, Bytíz, 261 01 Příbram 1. Pracoviště: Vězeňská služba české republiky - věznice příbram, 261 01 Příbram 1. Informace: Jaroslav Popík, +420 318 656 320.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Skanzen Vysoký Chlumec

Pro skanzen chce kraj koupit dvě budovy. Za 600 tisíc

Oblastní nemocnice v Příbrami.

Přednáška představí metodu RUŠ, která pracuje s lidským podvědomím

Havelské trhování nabídlo nákupy, zábavu i soutěž jedlíků

Jince /FOTOGALERIE/ - Jinečtí zahrádkáři uspořádali v sobotu 13. října již posedmé Havelské posvícenské trhování. Na náměstí 1. máje v Jincích bylo jako v předcházejících letech možné po celý den zakoupit ve stáncích zboží všeho druhu.

Recidivista a násilník je ve vazbě

Příbram - Ve vězení skončil šestnáctkrát soudně trestaný třicetiletý muž, zatím se jedná o vazební věznici, kde čeká na rozsudek soudu. V pondělí 15. října mu kriminalisté sdělili obvinění z pokračujícího přečinu krádeže, poškození cizí věci, podílnictví, ublížení na zdraví a výtržnictví.

Chřipka zabíjí stále více lidí. Lékaři radí očkování

Střední Čechy /ANKETA/ – Nezvykle drsná byla ve středních Čechách minulá chřipková sezona 2017/2018. Po útoku virů nepřežilo 30 osob – většinou starších lidí s chronickými onemocněními – a pacientů, u nichž si průběh onemocnění vyžádal pobyt na nemocničních odděleních s intenzivní péčí, zaznamenala krajská hygienická stanice celkem 97. Proti minulosti se výrazně navýšily počty těžkých případů i obětí – a o to více hygienici připomínají výhody očkování. S tím, že nechat si píchnout vakcínu je ideální právě teď.

Požár lyské Kovony a hromadná nehoda v tunelu: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 15. a 16. října 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT