VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rath chce lákat turisty, prý ale jen mrhá penězi

Praha - Když středočeský hejtman David Rath (ČSSD) na jaře obhajoval stěhování Českého muzea výtvarných umění z centra Prahy do Kutné Hory, vysvětloval i to, proč infocentrum Středočeského kraje, umístěné v původní budově muzea v Husově ulici, zůstane přes léto uzavřeno. Hlavní sezonu bylo podle hejtmanových slov třeba obětovat, aby se získal čas pro potřebnou rekonstrukci na infocentrum podstatně zajímavější.

26.10.2009
SDÍLEJ:

Středočeské infocentrum v PrazeFoto: Milan Holakovský

V období, kdy přijíždí nejvíce turistů, se mělo stavět z toho důvodu, aby hotovo bylo již na podzim – a nově upravené infocentrum mohlo lákat turisty k výjezdu do středních Čech již na předvánoční akce.

Otevřou později a za víc peněz

Již nyní je ale zřejmé, že pokud budou v Husově ulici návštěvníci i obyvatelé metropole seznamováni s lahůdkami předvánoční nabídky ve středních Čechách, nestane se tak dříve než napřesrok. Úpravy prostor se totiž protahují – byť ještě koncem června Rath novinářům avizoval znovuotevření infocentra na adrese Husova 19 na říjen. Ukazuje se také, že přespříliš optimistické nebyly původní představy hejtmanova týmu jen při plánování termínů. Rovněž náklady na rekonstrukci výrazně překonaly původní rozpočet.

„Oproti původně plánované investici ve výši 6,5 milionu korun došlo k více než čtyřnásobnému navýšení – rekonstrukce si vyžádá ještě o 26,5 milionu korun více, než vedení kraje původně plánovalo,“ kritizuje Rathův předchůdce na hejtmanském postu a jeden z jeho nejviditelnějších kritiků, místopředseda ODS Petr Bendl. Ten také nedokáže pochopit, že fungující infocentrum v srdci Prahy, které zde má působit jako výkladní skříň středních Čech a magnet pro turisty, kraj uzavřel právě v době hlavní turistické sezony, a to prakticky bez náhrady – pouze nevýrazná cedulka na zaslepených oknech hlásá, že v pracovních dnech si zájemci mohou zajet pro informace do Říčan. „Jde o neekonomický, neuvážený a naprosto chybný krok,“ míní Bendl.

„Pokud rozsáhlá a nákladná rekonstrukce vůbec byla na místě, mohla začít až na podzim.“ Bývalý hejtman přitom zpochybňuje i samu potřebnost Rathovy přestavby. Vybourání úprav, jejichž podoba vzešla v roce 2007 z návrhu Atelieru M1 (interiér, jehož úprava tehdy přišla na necelých 2,5 milionu korun, získal několik ocenění a uznání v odborných časopisech věnovaných architektuře a designu) považuje za plýtvání veřejnými prostředky. A nelíbí se mu ani to, že zde přestali působit lidé vybraní za jeho éry. „Rozprášení čtyřčlenného týmu, který ještě před rokem byl schopen poskytovat přesné informace o turistické nabídce regionu v angličtině, němčině, ruštině, francouzštině, španělštině a češtině, je další chybou současného vedení, která se bude velmi obtížně napravovat,“ zdůraznil Bendl.

Nejedná se o novou hospodu

Rath je ale přesvědčen, že oslovit turisty je třeba účinněji než bylo dosud zvykem. Poskytovat informace podle něj nestačí – aby návštěvníci skutečně vyjeli z Prahy do okolního regionu, je třeba je nalákat. Ba přímo ohromit. „Nově upravené infocentrum bude rozsáhlejší a doplněno i produktovou prodejnou výrobků ze Středočeského kraje. Zároveň by mělo sloužit i jako jakási kavárna – vedle toho, že tam lidé najdou mapy, průvodce a všemožné informace o Středočeském kraji, si budou moci dát i čaj či kávu,“ plánuje současný hejtman. Rozhodně však odmítá, že by chtěl v centru Prahy budovat další restauraci, jichž je všude kolem plno. Malé pohoštění má jen zpříjemnit prostředí a posezení nad šálkem nabídne klidnou chvíli k detailnějšímu prolistování předkládaných nabídek. Nedílnou součástí infocentra se podle Ratha mají stát také výstavní prostory představující (a zřejmě i nabízející) práci umělců ze středních Čech.

Hotovo nebude na podzim, ale na jaře

Vzhledem k rozsáhlosti projektu chystaného multifunkčního centra, jež má zahrnovat tři podlaží, se podle Ratha zvýšila složitost úprav a stouply i náklady. A také se posunul termín otevření. „Rádi bychom zrekonstruované prostory dali Středočechům jako vánoční dárek, ale vzhledem k rozsahu projektu a k poměrně komplikovanému historickému objektu se zdá, že by to byl nereálný termín. Počítám, že otevřít bychom mohli začátkem příštího roku – myslím, že někdy v prvním pololetí,“ odpověděl hejtman na otázku Deníku.

Ani on neopomněl rýpnout do politických protivníků. „ODS nechávala tento velmi cenný objekt uprostřed města po osm let ležet ladem. Infocentrum navzdory poloze v centru Prahy nedaleko Karlova mostu navštívilo jen několik lidí denně; přitom jich kolem projdou desetitisíce. Bývalé vedení kraje tuhle perlu nedokázalo vytěžit – a nyní místo toho, aby sebekriticky řekli: dobře, vykašlali jsme se na to nebo jsme na to zapomněli, nebo jsme řešili něco jiného, protože toto jsme nebrali jako prioritu, ale je to dobrý nápad, jak vylákat turisty ze středních Čech přímo z centra Prahy – tak nám zase hážou klacky pod nohy. Prostě: klasičtí kazisvěti,“ spustil Rath proud své výmluvnosti.

Brána do středních Čech

Nově upravené infocentrum nemá být pouze místem k poskytování informací, ale podle představ hejtmana Davida Ratha bude fungovat jako multifunkční objekt, jenž se stane skutečnou a atraktivní bránou do středních Čech přímo v centru Prahy. Tomu má pomoci i vybourání příček v suterénu historického domu, jimiž byl prostor rozdělen při rekonstrukci někdy před 35 lety.

Podle představ vedení kraje se turisté, jichž prý projde kolem až sto tisíc denně, po otevření dveří „propadnou“ z Prahy přímo do středních Čech. Na jejich smysly by měla zaútočit nabídka lákadel okolního regionu představující vše, co by neměli nechat ujít. S důrazem na kulturu, historii i přírodní zajímavosti středních Čech. Mapy, průvodce, tipy k návštěvě zajímavých míst, nabídky výletů i pobytů ve středních Čechách – to vše by turisty mělo přesvědčit, aby neváhali opustit metropoli a za novými zážitky a poznatky se vypravili i do okolí Prahy. „K tomu jim budou nabídnuty káva a čaj, případně nějaké produkty ze středních Čech, které nepodléhají zkáze,“ plánuje Rath, že i takováto drobnost může ovlivnit rozhodování turistů, kteří podle průzkumů přijíždějí poznávat krásy republiky na tři až čtyři dny – v drtivé většině ale neopustí Prahu. Tomu by měla pomoci i myšlenka nedaleko zaparkovaných výletních minibusů, který by turisty za vybranými pozoruhodnými rovnou dovážely.

Významnou roli by měly dostat také přilehlé výstavní prostory. Na rozdíl od dřívějška, kdy zde České muzeum výtvarných umění oslovovalo převážně jen hrstku znalců moderního malířství a sochařství, mají mít nové expozice co říci početnějšímu publiku. Představí díla středočeských výtvarníků, ale uvažuje se i o možnosti prodejních výstav – a možná i o aukcích. „Umělcům, kteří žijí a pracují ve středních Čechách, bychom to rádi poskytli bezplatně jako jakousi službu,“ uvažuje hejtman. Velkým lákadlem se podle jeho mínění stanou zrekonstruované románsko-gotické sklepy, které dosud byly přístupné veřejnosti pouze částečně; infocentrum se dále rozšíří na celé přízemí, jež bylo dosud přístupné také pouze zčásti, a o prostory v prvním patře.
V novém infocentru chceme nabídnout to, co turistům chutná, abychom nalákali jejich zvědavost a přiměli je tak k návštěvě středních Čech.
David Rath, hejtman Středočeského kraje

Autor: Milan Holakovský

26.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 21 000 Kč

Elektromechanici elektrických zařízení (kromě zařízení v dopravních prostředcích) Specialisté oprav a seřizování elektronických přístrojů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: specialisté oprav a seřizování elektronických přístrojů, Vaším úkolem bude:, - opravy a elektro údržba výrobních technologií, navrhování úprav ve spolupráci s odbornými útvary, - řešení technických a technologických problémů spojených s výrobními technologiemi , - uvádění nových zařízení do provozu , - zajišťování náhradních dílů, komunikace s externími dodavateli, - tvorba elektro schémat, - programování robotů, POŽADUJEME:, - vzdělání stupeň / obor: SOU/SŠ elektro , - praxe obor / počet let: vhodné i pro absolventy, - jazyky / stupeň znalosti: AJ/NJ základní znalost, - IT - uživatelská znalost , - osobnostní charakteristiky: samostatnost, technické myšlení, ochota učit se novým věcem , Nabízíme: jistotu a zázemí prosperující a stabilní rodinné společnosti, přístup k moderním technologiím využitých leadey v automotive, atraktivní finanční ohodnocení, měsíční bonusy, roční prémie, 5 týdnů dovolené a mnoho dalších benefitů, menu za 21,-- Kč, aktivní podporu work life balance, individuální rozvojová školení a jazykové programy, Nástup: od 1.8.2018 na dobu neurčitou. Mzda: 21 000,- až 27 000,- Kč, Kontakt: Voříšková Martina, tel.: 702 018 025, 318 493 363 - 8:00 - 12:00 hod., 13:00 - 16:00 hod., e-mail: m.voriskova@kostal.com, Místo výkonu práce: Kostal Kontakt Systeme GmbH - organizační složka, Čenkov č.p. 8, 262 23 Jince. Pracoviště: Kostal kontakt systeme gmbh - organizační složka, 262 23 Jince. Informace: Martina Voříšková, +420 702 018 025,318 493 363.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 13 500 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě Pomocná síla na pekárně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: pomocná síla na pekárně, OC, Jedná se o krátkodobé zaměstnání., Nástup: od 1.9.2018 do 30.11.2018. Mzda: 13 500,- Kč, Kontakt: Kortánová Stanislava, Konopásková Lenka, e-mail: konopaskova@pekarna-stana.cz, Místo výkonu práce: PECU Stáňa s.r.o. provozovna Malá Hraštice, Malá Hraštice č.p. 122, 262 03 Nový Knín. Pracoviště: Pecu stáňa s.r.o. provozovna malá hraštice, 262 03 Nový Knín. Informace: Stanislava Kortánová, +420 318 581 639.

Obchod - Obchod Nákupčí 28 000 Kč

Nákupčí Techničtí nákupčí. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: techničtí nákupčí, Vaší náplní práce bude:, - Technický nákup strojních součástí a kooperací, - Vytváření a realizace objednávek v interním systému, - Nákup materiálu, zboží a zařízení u klíčových dodavatelů, - Jednání s tuzemskými i zahraničními dodavateli, - Dohled nad svěřeným úsekem nakupovaných komodit, Požadujeme od Vás:, - SŠ, SPŠ technického směru, - Praxi v oblasti nákupu/nakupování, - Zkušenosti ve výrobní strojírenské společnosti výhodou, - Znalost AJ na středně pokročilé úrovni, - Znalost práce s PC (MS Office), - Orientace ve výkresové dokumentaci, komunikativnost, - Vyjednávací schopnosti, samostatnost, zodpovědnost, Co Vám naše společnost nabízí?, - Komunikativní a přátelský kolektiv, - Pružnou pracovní dobu, - Týden dovolené navíc, - Věrnostní finanční odměny a zajímavé mzdové ohodnocení, - Dostupnost MHD, hlídané parkoviště v areálu společnosti, - Výhodný mobilní tarif nejen pro Vás, ale také pro vaše rodinné příslušníky, - Finanční příspěvky na penzijní/životní připojištění, sportovní či kulturní aktivity, firemní akce, večírky a další zajímavé benefity, V případě zájmu o volnou pracovní pozici nám zašlete Váš strukturovaný životopis. Pečlivě čteme každý zaslaný životopis a všem odpovídáme. , Zasláním životopisu souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů pro účel výběrového řízení na pracovní pozici, o kterou se ucházíte a pouze po dobu trvání výběrového řízení., Zaměstnanecké výhody: týden dovolené navíc, příspěvek na stravování, sportovní či kulturní aktivity a další benefity, Nástup možný ihned. Mzda: od 28 000,- Kč, Kontakt: Michaela Karlová Bc., tel.: 318 479 212 (9:00 - 15:00 hod.), e-mail: prace@wheelabratorgroup.com, Místo výkonu práce: Wheelabrator Czech s.r.o., Za Balonkou č.p. 269, Příbram I, 261 01 Příbram 1. Pracoviště: Wheelabrator czech s.r.o., Za Balonkou, č.p. 269, 261 01 Příbram 1. Informace: Karlová Michaela, +420 318 479 212.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 500 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě Pomocní dělníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Pozice: pomocní dělníci ve výrobě, OC, Jedná se o krátkodobé zaměstnání., Nástup: od 30.9.2018 do 28.12.2018. Mzda: 12 500,- Kč, Kontakt: Koval Oleksij, tel.: 776 383 333 - po - čt 9:00 - 11:00 hod., Místo výkonu práce: TORINA CZ, s.r.o.pracoviště Zalánská, KovoSýkora s.r.o., Zalánská č.p. 95, 262 42 Rožmitál pod Třemšínem. Pracoviště: Torina cz, s.r.o.pracoviště zalánská, Zalánská, č.p. 95, 262 42 Rožmitál pod Třemšínem. Informace: Oleksij Koval, +420 776 383 333.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Opilý řidič srazil cyklistu, za volantem ho vystřídala manželka. Také pila

Celníci a inspektoři odhalili nelegální obchod s tygry
14

Šílené podmínky. Berousek prodával tygry Vietnamcům kvůli čínské medicíně

Policisté řešili rozdělávání ohně a stanování v CHKO

CHKO Brdy - Přes suché a horké počasí letošního roku někteří nezodpovědní lidé hazardují a rozdělávají oheň v lese. Rozdělání ohně je porušením zákona o lesích a za daný přestupek je stanovena pokuta do výše patnácti tisíc korun.

Větší hrozba, než nehody: to, co nosí lidé v hlavě

Střední Čechy – Očkování proti pneumokoku. Jedna z prvních otázek, s níž se setkává každý, kdo řeší přijetí někoho ze svých blízkých do domova seniorů či obdobného zařízení. Pro leckoho je to překvapení. O invazivním pneumokoku se moc neví.

Tygři na porážku: Padla tři obvinění

Člen slavného cirkusového rodu Ludvík Berousek čelí podezření, že prodával tygry do vietnamských restaurací. Policisté a celníci v pondělí provedli razii v Berouskově zooparku v Bášti u Prahy a také v tržnici SAPA v Praze-Libuši.

Dům psího utrpení a dvoujazyčná likvidace gigantického burgeru: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 17. července 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT